Per Zetterlund, Roger Sixtensson och Rickard Johansson skiner ikapp med solen. Foto: Hans Andersson.

Avtalet om sol-elsanläggning vid Lindeskolan klart

Senast den 1 maj nästa år kommer den stora solelsanläggningen på Lindeskolans tak att vara igång. Föreningen Solel i Lindesberg har träffat avtal med det kommunala bostadsbolaget Libo och nu sätter man igång att kolla vilka som kan bygga – den s k upphandlingen.- Vi har fått fler andelar än vi hade räknat med, när vi planerade. Men vi har fortfarande inte stängt, så det finns fortfarande en liten tid för intresserade att gå med, säger Per Zetterlund i Solelsföreningen.

Föreningen har just nu 530 000 i kassan, alltså litet mer än man räknat med, och får man in ytterligare pengar, så kan föreningen bygga fler solpaneler. Libo har lovat att bidra med lika mycket (med momseffekten blir t o m litet mer) och Linde Energi stoppar in 200 000 kr. Det är ett par av taken på Lindeskolan som är intressanta – bl a det s k sågtaket (se bild) närmast skoltorget. Men den entreprenör som får uppdraget väljer vilken placering som är bäst – här gäller det att väga ihop vilken vinkel som ger mest kilowatt till bästa pris.

Per Zetterlund från Solel i Lindesberg är överens med Roger Sixtensson och Rickard Johansson om en ny anläggning. Foto: Hans Andersson. 

– Vi gör en upphandling med två delar, dels för Libo, dels för föreningen, säger Rickard Johansson på Libo. Det finns en handfull företag i Sverige, som kan den här marknaden och det gäller att välja rätt, för det är en ung bransch som utvecklas snabbt och har haft en del lycksökare och konkurser.

600 kvadratmeter blir det, som ska leverera runt 60 kilowattimmar – mellan tummen och pekfingret räcker det till en nio,tio ”normalvillors” årsförbrukning. En droppe i havet kan tyckas, men Roger Sixtensson VD på Libo framhåller att man fortsätter att jaga energi, som kan hålla nere kommunens koldioxidutsläpp, även om man redan med råge uppnått det mål som sattes för tio år sedan som skulle nås senast 2020. ”Vi vill absolut vara med” säger han med eftertryck på frågan om det ska byggas flera anläggningar. Separata elmätare kommer att registrera hur mycket el som skickas ut från föreningens resp. den kommunala delen av anläggningen. Utifrån den mätningen utgår sedan ersättningen till solelsföreningen.
– Vi räknar med att det kommer att ge överskott efter en nio, tio år och då blir det upp till medlemmarna – på årsmötet – att bestämma hur de pengarna ska användas. Dela ut till andelsägarna eller använda till nya solcellspaneler, säger Per Zetterlund. En anläggnings livslängd är trettio – kanske fyrtio år.

Det är delade meningar i föreningen om det vägvalet. Många räknar inte med att räkna hem någon vinst på de 5 000 kr som varje andel kostar, utan ser det här som ett sätt att bidra till en alternativ energiförsörjning. Enligt Per Zetterlund har medlemmarna stora förväntningar på att det ska komma igång snabbt.

– Det beror på om vi får en bra vinter (= litet eller ingen snö, milt väder), då kan vi vara färdiga tidigare på vårkanten, säger Rickard Johansson på Libo.

Lindeskolan ägs av det kommunala bolaget Tuab. Sol-elen kommer att i första hand levereras direkt till skolan. Solelspaneler kan producera varmvatten eller el eller bådadera. Den här anläggningen gör elektricitet och eventuell överskottsel går ut på nätet och nätägaren Linde Energi är med i projektet.

– Det har gått snabbare fram här i Lindesberg jämfört med andra sol-elsprojekt. Tack vare det goda samarbete med Libo och Linde Energi, säger Per Zetterlund.

Det finns sedan några år tillbaka en liten solelsanläggning på Lindeskolans N-hus och gamla Kirurgens tak. Det är förberett på arenataket, men där är fjärrvärmen fortfarande fördelaktigare. Både de kommunala bolagen och föreningen är intresserade av nya anläggningar och det finns en del på gång. De två parterna verkar ha koll på lämpliga tak i centrala Lindesberg – för det är där de finns. Men Libo planerar för ett ROT-projekt i Frövi, där de hoppas kunna sätta solceller.
Föreningen erbjuder också företag att köpa andelar, något som man ska anstränga sig hårdare för att få med.

Publicerad 26 augusti 2014 klockan 16:33

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.

1 december 2025 klockan 16:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptä...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock ...
27 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler. - Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att ...
27 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-12-02 11:13