Double Exposure och Örjan Kihlström vinner Bergslagsloppet på nytt banrekord. Foto: Timmy Lundegård

Banrekord när Fornaboda Travbana firade 70 år

Det en minst sagt lyckad tävlingsdag när Fornaboda Travbana firade 70 år som travbana. Förutom ett nytt banrekord från Double Exposure som segrade i Bergslagsloppet, så bjöds segrarna på höga jubel och applåder från den glada publiken.
– Det här måste vara ett nytt publikrekord i landet efter den eländiga pandemin, menar Örjan Kihlström.

Det blev ett mycket lyckat 70-årskalas när nyligen fyllda Fornaboda Travbana, körde sin största tävlingsdag för säsongen. I stallarna bjöds alla de aktiva kuskarna, tränarna och skötarna på hamburgare. Även hästarna bjöds på godsaker, då Hemköp var med under dagen och sponsrade med morötter.

– Vi har fått mycket positiva toner från de aktiva. Det är många som har tackat då de har känt sig uppmärksammande med gratis maten, vilket såklart är roligt, berättar Fornabodas sportchef Robin Thörn.

När tävlingarna närmade sig, var det årets upplaga av Bergslagsloppet som blev dagens höjdpunkt. Upplaga blev en fartfylld uppgörelse direkt från start. Daniel Wäjersten från Bergsåker med sin häst Esprit Sisu, försökte direkt att hålla ut Björn Goops förhandsfavorit Diamanten som utifrån testade för ledning. Resultatet blev en vild duell inför det första halvvarvet, där Goop till slut tog sig till ledningen.

När ledarduon hittat sina positioner, började Örjan Kihlström att röra sig framåt i tredjespår. Detta med världsstjärnan Double Exposure, som inledningsvis, suttit i fältets bakre del. Trots en resa i tredjespår visade det åttaåriga stoet sin styrka, och kunde utan problem spurta ner samtliga av sina konkurrenter. Detta till stora applåder, från de 565 personerna som befann sig på den grästäckta publikplatsen.

– Det här måste vara ett nytt publikrekord i landet efter den eländiga pandemin, skrattar Örjan Kihlström i banans vinnarintervju.

Double Exposure tar sig förbi invändiga Diamanten på upploppet. Foto: Timmy Lundegård

Vinnartiden för Double Exposure skrevs till 1.10,1. En justering av det tidigare banrekordet med en tiondel.

– Det måste ha varit ett roligt lopp för publiken att ta del av och även för oss också såklart, med tanke på det tuffa tempot där framme. Det är klart att jag fick upp några segervibbar när det inledningsvis gått så fort, medan vi sitter där bakom, berättar Örjan som körde hem sin sjunde seger i Bergslagsloppet.

Nytt för i år är att vinnaren är direkt kvalificerad till Årjängs Stora Sprinterlopp den 17:e juni. Vinnaren därifrån är i sin tur direktkvalificerad till Hugo Åbergs Memorial på Jägersro, ett av landets största travlopp. Detta gör Bergslagsloppet till en första etapp, av en unik trestegsraket.

Björn Goop: ”Det är det som är charmen med sommarbanorna”
Flera fina lopp kördes under tävlingsdagen. Jorma Kontio inledde dagen starkt med två raka segrar, men fick efter det inte gästa vinnarcirkeln under dagen.

En av segerkuskarna var däremot Björn Goop, som även han segrade dubbelt. Båda segrarna gjordes med utländska nytillskott, där stallet inledde segerraden med belgiska Nymke Brigadoon. En häst som direkt kördes till ledningen och höll sig där hela loppet igenom, i sin andra Sverigestart.

– Det är en jättetrevlig häst som kom till stallet i maj. I Sverigedebuten på Färjestad gick hon voltstart och förstod inte riktigt vad hon skulle göra, då hon var mer van med autolopp från Belgien. Nu var det autostart vilket gjorde det hela lite enklare. Jag hade på förhand fått info från den belgiska ägaren, att hon kunde växla snabbt och valde att testa fram mot ledning, berättar Björn Goop som berömde Fornaboda:

– Det är alltid mysigt på Fornaboda och sedan är det skitroligt att vi äntligen får ta in publik igen. Det är en helt annan stämning med folk som sitter och har trevligt och det är det som är charmen med sommarbanorna, sade Björn som direkt fick publikens jubel till sig.

Björn Goop segrade dubbelt, här med Zurich As. Foto: Timmy Lundegård.

Trots att hemmalaget gick segerlösa från dagen, så bjöd de hemmapubliken på häftiga uppvisningar i skymundan. Förutom Candor Hall, tränad av Lauri Mikkola, som fick med sig en sjunde plats i Bergslagsloppet, så bjöd Jimmi Ehlers på ett snabbt upplopp.

Med nyförvärvet L’Amour Printemps såg det inledningsvist mörkt ut från fältets sista plats. När upploppet närmade sig kunde Jimmi köra ut sin häst i spåren, där man spurtade sig förbi en stor majoritet av fältet. Duon slutade på en mycket häftig fjärde plats.

Främst placerad blev däremot Eleganten Indika, tränad av Kåre Axelsson, som fick med sig en tredje plats. Detta innan den stora spelformen V86 tog fart.

Under tävlingsdagen hyllades även travets nya golfchampion. Andreas Wilsson från Stockholm tog hem den ärorika TGC-kavajen och gästade vinnarcirkeln under dagen.

– Jag kommer från Stockholm och har sedan tidigare hittat kärleken som tog mig in i travet. Det är genom tjejen som jag har kommit in i trav och har efter det kollat och börjat att spela på trav. Golfmässigt har jag spelat sedan 2018 och med mitt nya travintresse så kände jag att det var perfekt med den här tävlingen. Jag kommer nästa år igen, meddelar travets golfchampion som har ett wildcard inför de framtida tävlingarna.

Andreas Wilsson segrade onsdagens golfchampionat. Foto: Timmy Lundegård

Kvällens vinnare:
Lopp 1: Lord De Veluwe – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,60
Lopp 2: Chopin Gar – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,75
Lopp 3: Baroncini Jet – Ulf Ohlsson (Magnus Jernemyr) – 5,21
Lopp 4: Nymke Brigadoon – Björn Goop – 2,83
Lopp 5: Self Explosive – Jonathan Carré (Nils Elfving) – 2,24
Lopp 6: Double Exposure – Örjan Kihlström (Daniel Redén) – 2,77
Lopp 7: Zurich As – Björn Goop – 4,02
Lopp 8: Zack Wind – Magnus Jakobsson (Angelica Jonsson) – 5,27
Lopp 9: Orlando – Mats E Djuse (Fredrik Wallin) – 4,38
Lopp 10: Digital Dominance – Örjan Kihlström (Jörgen Westholm) – 2,15

Publik: 565 personer samt 107 personer på drive-in parkeringen.
Nästa tävlingsdag: Söndag 18:e juli med första start kl. 11.00. Biljetter köps på Tickster.

Publicerad 8 juli 2021 klockan 00:56

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

2G och 3G försvinner – så påverkas du

Sveriges mobilnät står inför en stor förändring. Just nu pågår nedstängningen av 2G- och 3G-näten, vilket kan påverka allt från trygghetslarm och kortterminaler till företagslösningar. Bland annat planerar Telenor och Tele2 att stänga sina 2G-nät den 1 december 2025. Därför uppmanas både privatpersoner och företag att agera i tid.

20 oktober 2025 klockan 12:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Fredrik Norman

Tillfälligt stopp för genomfartstrafik

En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.

20 oktober 2025 klockan 11:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nya effektavgifter på väg – så påverkas villaägarna i Lindesberg

Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut frå...

FotoFredag: Mitt möte med världens största uggla

I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Hotfullt budskap tros vara trend på sociala medier

Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend, det berättar förvaltningschef Michael Tybell för LindeNytt.
– Vi känner till att det är en trend på TikTok som sprids runt om i landet, där ungdomar uppmanas att skriva ett budskap på en av skolans väggar, exempelvis att klockan 13 kommer xx att hända, berättar Tybell.

17 oktober 2025 klockan 10:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lisa Nilsson och Klara Sahlén hamnade mitt i kaoset när barn flydde till Mejk. Foto: Camilla Lagerman

Lisa och Klara tog hand om ledsna och chockade barn: ”Såg skräcken i deras ögon”

Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.

16 oktober 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tacksamhet mitt i all oro
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog...
16 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Larmet utlöstes av misstag: ”Mänskliga faktorn eller tekniken”
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under påg...
16 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så påverkas öppettiderna när anläggningen renoveras
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa ...
16 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tungt beväpnad polis fanns på plats under insatsen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Insatsen vid Brotorpsskolan avslutad – detta har hänt

Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.

15 oktober 2025 klockan 17:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Yasmine Svartling, rektor på Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut

Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.

15 oktober 2025 klockan 14:15 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Läge grönt”

Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. ...

Trafikolycka i Storå: ”Klagar på smärtor i nacken”

Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens...

Rektorn dementerar uppgifter om utrymning

Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som ...

Sophia Jiglind, presstalesperson. Foto: Lars Hedelin

Polisen om ”hotet” på skolan: ”Saknar bäring”

Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.

14 oktober 2025 klockan 14:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vå...

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhö...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

Hovrätten ger avslag för tortyrmördaren från Aspa

Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för ...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Polisen grep misstänkt kvinnomisshandlare

En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Man misshandlad i natt

En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag misshandlad i en bostad i norra kommundelen. Polisen har inlett en förundersökning – ingen misstänkt gärningsperson har identifierats eller frihetsberövats.

12 oktober 2025 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
11 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stöldgods anträffat i Fellingsbro – stals i Örebro
Tidigare i veckan stals ett släp i Örebro. Nu har man hittat det - i Fellingsbro.
11 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har...
10 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-10

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-08

2025-10-08

2025-10-08

2025-10-07

2025-10-07

2025-10-07

2025-10-20 20:33