Marita Gustavsson, kurator i primärvården, Kristina Öhrn, förskolechef – två som lyssnade på Anders Trumberg idag.

Barnrättskonferens: Lyssna mer på de unga – de är en tillgång

– Det finns inte en skola i Sverige, där inte eleverna någon gång träffat brandkåren, som kommit och berättat hur de gör när huset brinner. Men hur ofta får barn och ungdomar veta vilken hjälp de får när de far illa?Barnombudsmannen Fredrik Malmberg var inte nådig, när han träffade tjänstemän, politiker och andra som arbetar med barn och unga från kommunerna i den norra länsdelen. Det var ett hundratal som samlats i Lindesberg. Arrangörer var också Landstinget, Regionförbundet. Rubriken var Barn och unga är en tillgång!

Men det är just på det området som Sverige får kritik när centrala myndigheter och kommuner granskas i hur de uppfyller den 25 år gamla Barnkonventionen. Ofta får inte barn och unga vara med när man bestämmer i frågor som gäller dem – det kan vara alltifrån riksdagen, myndigheter till skolledning eller hemma i familjen. Unga har också ofta svårt att få framföra sina åsikter och klagomål.

– Barn och unga ska tillfrågas i frågor som berör dem. De ska få veta sina rättigheter och de, som beslutar om barn och unga, ska också veta vad barn har rätt till, säger Fredrik Malmberg.

Hur är det då i Lindesberg? Kristina Öhrn är förskolechef och hon säger att man sedan ett år tillbaka jobbar inom förskolorna enligt en särskild modell, för att barnen ska lära sig om Barnkonventionen och barns rättigheter och det ska man fortsätta med även nästa läsår.

– Det som skulle kunna vara bättre gäller asylbarnen, säger Kristina Öhrn. Jag skulle önska att Migrationsverket och kommunerna kan synka ihop sig bättre, så att man mer styr de olika språkgrupper som kommer. Det skulle göra att de här barnen inte behöver flyttas runt lika mycket och kommunerna kan bygga upp en kulturkompetens.

Anders Trumberg, som är forskare och strategisk planerare i Örebro och har tittat mycket på det som kallas barnfattigdom. Han kunde visa att av de 4 381 barn som bodde i Lindesberg 2012, så fanns det 635 barn i hushåll som har det besvärligt ekonomiskt – det som Rädda Barnen klassar som fattigdom. Det är 14,5 procent – en större andel när det  som gäller i Sverige i genomsnitt (12 proc). Men i Hällefors och Örebro är andelen större.
I Sverige var de 230 000 år 2012.

Det handlar om familjer som har låga inkomster. Rädda Barnen drog 2012 fattigdomsgränsen för en familj med två vuxna och två barn vid ca 17 700 kr i disponibel inkomst och/eller som har fått försörjningsstöd. Det kan vara familjer som har små inkomster, som i sin tur kan bero på arbetslöshet eller ohälsa hos föräldrarna. Och det leder i sin tur till att barnen drabbas – de blir sjuka i större utsträckning och många får det tufft ekonomiskt som vuxna. Och de hamnar utanför när de inte  har råd på samma sätt som kompisar.

I Örebro, där Anders Trumberg arbetar, är målet sedan en tid tillbaka att andelen fattiga barnfamiljer ska halveras under tioårsperioden fram till 2020. Det som kommunerna kan göra är att jobba för utbildning och arbetstillfällen, försöka bryta uppdelningen i fattiga och ekonomiskt starka områden och göra barnen delaktiga i förskola och skola.

– Så måste barn få möjlighet till en aktiv fritid. Låt inte bollplanerna växa igen, säger han.

Inger Griberg är miljöpartistisk politiker och deltar också i konferensen. Hon skulle vilja ha en ungdomssamordnare i kommunen, som kan se till att det blir något av det som lovats och beslutats och som kan fånga upp det som ungdomar diskuterar.

Text och foto: Hans Andersson

Publicerad 9 maj 2014 klockan 16:00

Redaktion LindeNytt , 0581-155 50

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Läsarbild

Brandkåren larmades till bilbrand i centrum

Under natten mot onsdagen larmades Nerikes Brandkår till en bilbrand i centrala Lindesberg.

30 juli 2025 klockan 02:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Översvämmad parkering i Fellingsbro. Foto: Anna Fryxell

Översvämmad parkering hotade butik och bilverkstad

Ovädret, som fått namnet ”Karl-Heinz”, har härjat över stora delar av landet sedan natten till tisdag. Dock var det först på eftermiddagen som ovädret visade sin riktiga styrka över Lindesbergs kommun – där kraftigt regn på flera håll har orsakat översvämningar i bostadshus – samt en parkering i centrala Fellingsbro.

29 juli 2025 klockan 18:22 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Flera larm om översvämning efter kraftigt regn

Under tisdagseftermiddagen har flera larm inkommit gällande fastigheter som drabbats av översvämmade källare...

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

Solsting gjorde succé – 300 besökare på premiärfestivalen

I lördags gick premiären av rockfestivalen Solsting av stapeln och förvandlade Hillstreets ...

Foto: Lindesbergs kommun

Ramp ger fler chansen till ett svalkande dopp i sjön

Räddningstjänstens gamla iläggningsramp längs Strandpromenaden har nu omvandlats till en plats där invånare och besökare ges möjlighet att komma ner i vattnet på ett tryggt och säkert sätt.
– Vi hoppas att många får glädje av denna satsning och att Lindessjön blir en ännu mer inkluderande plats för avkoppling och gemenskap, säger Monica Lind, enhetschef anläggning, i ett pressmeddelande.
Rampen är en idé sprunget ur ett medborgarförslag som inkom till Tillväxtförvaltningen under förra året.

29 juli 2025 klockan 09:53 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Villaolja läckte ut på marken – räddningstjänst larmad

Räddningstjänsten har larmats till en adress i centrala Fellingsbro med anledning av ett utsläpp av farligt ämne.
– Det rör sig om cirka 20 liter villaolja som har läckt ut i samband med påfyllnad, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

28 juli 2025 klockan 15:23 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Äldre man död i drunkningsolycka
En man i 90-årsåldern har avlidit i en drunkningsolycka i Arbogaån i Fellingsbro. Detta bekräftas av polisen. - Man fick upp den här personen p...
25 juli 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Skam den som ger sig – 02.35 small det!
Nu när det har varit rejält varmt och fuktigt under en längre period, så har det också lett till mer åska. Just åskoväder är någonting som ...
25 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Korthuset: Kommunens egna beslut avslöjar en förvaltning utan kontroll
INSÄNDARE/DEBATT: Den medborgargranskning under vinter, vår och in på sommaren som resulterat i den polisanmälan jag skickade för lite mer än ...
25 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Riskväder på gång. Karta: SMHI

Varningen: Risk för skyfall

SMHI har på torsdagseftermiddagen gått ut med en gul varning inför fredagsdygnet. Varningen gäller för stora delar av Götaland och delar av västra och inre Svealand, där det lokalt kan bildas kraftiga regnskurar med inslag av åska.

24 juli 2025 klockan 16:41 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Johan Persson är en av franchisetagarna till Kayakomat, som nu står på Loppholmarna. Foto: Camilla Lagerman

Här är automaten som håller dig flytande i sommar

Nu kan lindesbergarna njuta av en tur i solen på Lindessjön utan att behöva äga en egen båt eller kajak. Genom en enkel och smidig bokning kan man nämligen hyra en kajak och bege sig ut på vattnet, med Loppholmarna som utgångspunkt.
– Supersmidigt om man vill ut på sjön en stund eller kanske passa på att paddla till Lövåsen och lyssna på Martin Almgren i sommar, säger Johan Persson som är en av franchisetagarna till Kayakomat.

22 juli 2025 klockan 15:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traktorsafari – ett lokalt sommarnöje i härlig omgivning

Den svenska sommarens själ kan nog beskrivas som en salig blandning av aktivitet och vila, av hav ...

Lurade till sig större summa pengar från äldre kvinna

En kvinna i 75-årsåldern har polisanmält att hon har utsatts för ett bedrägeri. Hon uppger för ...

FotoFredag: En träff med Familjen Orre

För cirka två veckor sedan, när jag åkte med bilen på samma skogsväg där jag såg de söta grävlingarna nyligen (...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Drunkningslarm – tom båt driver på Råsvalen

UPPDATERAD KL. 18.25. Ett drunkningslarm inkom vid 17-tiden på torsdagen från sjön Råsvalen strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm hade en tom båt upptäckts driva omkring ute på sjön. Vid 18-tiden kunde man dessbättre avsluta ärendet då båtens ägare var anträffad – på land och vid god vigör.
SOS Alarm hade vid 18.20-tiden inga uppgifter gällande omständigheterna, om ägaren fallit ur båten och tagit sig in till land eller om båten helt sonika lossnat från sin förtöjningsplats.

17 juli 2025 klockan 17:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, på...

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt ...

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Stort pådrag när bil började brinna i garage

Vid 14-tiden på lördagen larmades Nerikes Brandkår till en adress strax utanför Frövi. Initialt löd larmet ...

FotoFredag: Se när de små grävlingsungarna busar runt

För två veckor sedan, när jag var på väg till ett ställe för att fotografera, så fick jag syn p...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Upplagt för sommarfynd och gömda skatter

I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.

8 juli 2025 klockan 11:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Granskningen av Lindesberg: Nu är det upp till rättsväsendet – och dig!
INSÄNDARE/DEBATT: I en tidigare debattartikel ställde jag frågan "Vem granskar vem i Lindesberg?", med anledning av en medborgargranskning som avsl...
7 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag ...
4 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-03

2025-07-02

2025-07-02

2025-07-01

2025-06-30

2025-06-30

2025-06-30

2025-06-29

2025-06-28

2025-06-27

2025-06-27

2025-06-27

2025-06-26

2025-06-26

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-30 11:13