Båtklubbens medlemmar är mycket intresserade av det förslag som kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, kom med för drygt en vecka sedan. Larsson sade då att man gärna ”lämnade över” Kyrkbryggan till en privat aktör som kan förvalta denna resurs bättre.
Båtklubbens vision är att skapa något av en mötesplats för såväl flanörer som båtfolk. Kyrkbryggan bör därför kompletteras med en brygga som går i sydlig riktning. På detta vis skapas känslan av en mindre båthamn med en så kallad gästbrygga där man kan lägga till för att gå i land en stund. Mikael Svärd är Linde Båtklubbs ordförande och han har redan tagit en första kontakt med Lindesbergs kommun.
-Det här är mycket intressant för oss och vi kommer att ta ett första beslut i kommande styrelsemöte nu på onsdag. Efter det tar vi ny kontakt med Anders Larsson, säger han.
Det bästa vore att ersätta den nuvarande Kyrkbryggan med en helt ny. Det är naturligtvis mycket kostsamt, men ingen omöjlighet. Dock lutar det åt att den befintliga bryggan får stå som grund för ett nytt helhetskoncept.
-Vi har redan varit nere och tagit oss en titt på bryggan och konstaterat att den inte är i så dåligt skick som det ser ut, förklarar Mikael Svärd.
Båtklubbens bedömning är att bryggan kan rätas ut igen för att sedan vidareutvecklas.
-Problemet är att pålningen är undermålig. Bryggan står inte på berggrund och därför har skadan skett. Men vi gör alltså bedömningen att det går att rädda bryggan och använda den som grund för våra idéer. Det finns bland annat ett önskemål om att förlänga den, säger Svärd.
Även turistbåtsföreningen har intresse för planerna. En tänkbar konstellation är att de två föreningarna med gemensamma krafter tar sig an projektet.