– Vi skaffade en whiteboard och vi använder bara 15 minuter varannan vecka till sammanträde. På det sättet har vi blivit bättre! Det sade Annelie Andersson på akutmottagningen under Förbättringsdagen på Lindesbergs lasarett.
Det hon och hennes kollegor på Akuten gjort och gör var ett av tio exempel på både kreativt och systematiskt tänkande på lasarettet. Idéer om förbättring på Akuten kommer direkt upp på förbättringstavlan. Syftet med alla dessa projekt är att vården ska bli bättre, snabbare, säkrare och ge mer nöjda patienter. Med all denna medicinska expertis skulle man kunna tro att konferensen skulle handla om hur man opererar, smärtlindrar, söver eller ger sprutor.
Men vad det handlar om, är att hitta hållfasta, säkra rutiner. Här talades om förbättringstavlor, register, dokumentation, enkäter, sökord, flöden, processer, checklistor och portaler. Eller ta ett så knastrigt ord som ”avvikelsehantering”. Det kan handla om liv och död. Efter ett Inspektionen för Vård och Omsorg, IVO, för något år sedan gjorde ett nedslag på Lindesbergs lasarett och pekade på bristen på ( eller rentav avsaknaden av) att rapportera fel i vården – det kan då handla om allvarliga händelser när något går riktigt illa. Eller tillbud, mindre händelser. Projektet har lett till att rapporteringen blivit bättre. Alla som skriver en avvikelserapport får ett tack per mejl.
För att man ska lyckas med förbättringsarbetet på lasarettet ska man lära sig av varandra – mellan kliniker och avdelningar. Mellan yrken. Patienterna ska bjudas in och cheferna ska fråga efter resultat av förbättringar.
– Och ska vi få någon riktig skjuts så måste vi också prata om vilka pengar det finns att spara på förbättringar, sade utvecklingschefen Eva Carlsson.
Förbättringsdagen visade att det finns pengar att spara genom att patienter kan skrivas ut tidigare bara för att rutinerna har blivit bättre. Förbättringsdagen visade också att patienterna mår bättre. Tänk på de opererade patienterna som inte behöver ligga och frysa för att man nu har bättre koll på hur många som drabbas av hypertomi. Det är inte ovanligt att patienter som opereras får en sänkt kroppstemperatur – under 36 grader. Nu finns det ”Hypertomiförebyggande riktlinjer på operation”. Man har blivit bättre på att använda värmefiltar.
Elisabeth Alfredsson och Eleonore Johansson rapporterade att ortopedkliniken infört ett gemensamt synsätt med fokus på det friska. Patienterna blir mer delaktiga. Här finns en affisch ”Så här kommer du igång efter en höft- eller knäprotesoperation”. De berättade om en informerad patient som var på hugget direkt efter operation:
– Vilken tid får jag komma upp?
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.