Förtroendevalda i Lindesbergs kommun behandlas olika ersättningsmässigt trots lika uppdrag. Detta hävdar lokalpolitikern Göran Gustavsson, (M), och tidigare politiskt engagerade Anders Persson, (C). Nu begär de att bestämmelserna granskas av kommunrevisionen.
– Är man anställd hos kommunen så får man inget löneavdrag medan övriga löntagare i regel förlorar inkomst vid frånvaro. Detsamma gäller för egenföretagaren, som inte heller kan åta sig politiska uppdrag utan att det påverkar honom eller henne ekonomiskt, förklarar Göran Gustavsson.
Göran Gustavsson har i en skrivelse tillsammans med Anders Persson, riktat kritik mot Lindesberg kommuns bestämmelser om ersättning till kommunalt förtroendevalda. Anders Persson, tidigare aktiv politiker med förtroendeuppdrag, valde nyligen att lämna uppdragen på grund av ersättningssystemet man nu kritiserar.
”Av bestämmelserna framgår att tre grupper av förtroendevalda behandlas olika för lika uppdrag – nämligen löntagare hos kommunen, övriga löntagare och enskilda företagare. Medborgarna i Lindesbergs kommun behandlas alltså olika ersättningsmässigt vid ett samhällsengagemang”, påpekar Göran och Anders.
– Det här innebär ju att det är mer eller mindre omöjligt att få politiker som representerar hela vår befolkning om det bara är kommunanställda som ”har råd” att engagera sig i politiken, kommenterar Göran Gustavsson.
”Det representativa systemet bygger på att alla medborgare ska ha lika möjligheter att bli invalda i representativa församlingar och nämnder m.m., förutsatt att han eller hon får sitt partis förtroende att kandidera. Nuvarande förhållande är inte förenligt med likställighetsprincipen i 2 kap. 2 § kommunallagen på så sätt att kommunmedborgare som inte har en kommunal anställning kan lida ekonomisk förlust vid ett kommunalt förtroendeuppdrag”, avslutar Göran Gustavsson och Anders Persson.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.