Gunilla Borensjö och Ywonne Lindberg lägger pralinerna på hyllan efter fem år. Arkivfoto: Hans Andersson
Bergslagspraliner tackar för sig med festlig finalhelg
Efter fem år av kreativt chokladskapande och försäljning av smaskiga praliner i Stripa, lägger nu Bergslagspraliner ned sin verksamhet. Det hela rundas av med en hejdundrande finalhelg som hålls under både lördag och söndag den kommande helgen.
Det som skulle ha varit Bergslagspraliners 5-årsjubileum blir istället deras avskedsfest, när de efter en tung vår väljer att lägga ned sin verksamhet.
– Det känns såklart jättetråkigt! Under pandemin har det inte funnits någon direkt marknad, och våra workshops har helt enkelt inte gått att genomföra på ett coronasäkert sätt, berättar Gunilla Borensjö
Bergslagspraliner startade som en hobbyverksamhet, som jobbarkompisarna Gunilla Borensjö och Ywonne Lindberg drev på sidan av sina lärarjobb. I samband med att Martin Almgren tävlade i Idol 2015, som han också senare vann, gjorde man små, delikata chokladpraliner med Lindesbergsidolen som motiv. Pralinerna gjorde stor succé och vännerna vågade ta steget att starta eget.
Martin Almgrens praliner blev startskottet för det egna företaget. Arkivfoto: Fredrik Norman
– Vi har hela tiden försökt att lyfta Bergslagen i allt vi gör, och vi har haft turen att ha dessa fantastiska miljöer i Stripa utanför dörren. Men när de guidade turerna av gruvan upphörde fick vi inte längre någon draghjälp, och sedan kom pandemin. Så nu är det dags att sätta punkt, och det gör vi med flaggan i topp, säger Gunilla.
Under den kommande helgen håller man därför en två dagar lång avskedsfest, med gofika, underhållning och såklart en massa choklad.
– Bergslagens Grönsaksförädling kommer hit och säljer godsaker, Manskören Harmoni kommer att spela och sjunga, och så blir det fika och choklad, så vi hoppas att chokladen räcker till alla, skrattar Gunilla och avslutar:
– Vi har haft väldigt roligt genom åren, men kl 17 på söndag är det slut.
Finalhelgen hålls i Stripa 12-13 september, kl 11-17. Vid regn ställs det in.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.