Med anledning av händelsen i fjol, då den stora sjöledningen i Lindessjön gick sönder och skickade ut orenat avloppsvatten strax utanför Loppholmen, har det visat sig svårt att ”tvätta bort” ryktet som påstår att vattnet fortfarande är otjänligt. På Samhällsbyggnad Bergslagen ger man nu allmänheten ett lugnande besked.
– Det är OK att bada på samtliga 16 badplatser i Lindesbergs kommun, som vi tar vattenprover vid för att kontrollera vattenkvaliteten, förklarar Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Provsvaret för Loppholmsbadet säger att vattnet är tjänligt med anmärkning. Detta är mer eller mindre normalt för den här platsen i sjön, menar Persson.
– Det räcker med ett regnväder, så kan det gå från tjänligt till tjänligt med anmärkning. Men att det är tjänligt med anmärkning innebär inte att det är någon fara att bada, så länge man undviker att få för många kallsupar, påpekar Kenneth Persson.
Provet vid Loppholmsbadet togs i torsdags i förra veckan, det vill säga när det var väderomständigheter som innebär risk att bakterier från omgivningarna spolas ner i vattnet.
– Det regnade när vi tog provet och det är troligtvis anledningen till anmärkningen. Liknande effekt kan man även se längre upp i ån. Jag vet vid ett tillfälle då vi tog prov från Norsviken i samband med regn. Då kom det tillbaka med anmärkning, för att bara några dagar senare vara återställt till det normala, säger Persson.
Samhällsbyggnad Bergslagen kommer nu ta ett omprov vid Loppholmsbadet, för att se om badvattenkvaliteten förbättrats sedan i förra veckan.
Fotnot: Sjöledningen togs ur bruk förra sommaren. Avloppsvattnet har sedan dess gått via ledningen i centrala Lindesberg.