En utredning ska visa hur förutsättningarna för skolan respektive förskolan ser ut. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Beslut i BUN: Nya tag för Vedevågsskolan
Under fredagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden röstades majoritetens förslag igenom, om att utreda möjligheterna för Vedevågsskolan att kunna fortsätta vara en F-5-skola. Även Moderaterna och Liberalerna lade fram ett förslag med stöd av Miljöpartiet, som skulle innebära att skolan skulle återgå till sin ursprungliga form som F-6-skola, det alternativet föll dock på antal röster.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg fattade under hösten 2018 beslutet att successivt göra om Vedevågsskolan till en F-3-skola. Första steget togs redan från höstterminen 2019, då man flyttade eleverna i årskurs 6 till Frövi respektive Lindesberg. Tanken var att årskurs 5 skulle göra samma flytt till den kommande hösten, men nu river man alltså upp sitt eget beslut, och väljer istället att utreda möjligheterna att behålla skolan med årskurserna F-5.
Johan Nordh, Daniel Heed och Stefan Toll har arbetat för att behålla skolan med både låg- och mellanstadium. Arkivfoto: Camilla Lagerman
– Redan under tidigare läsår har sexorna fått bussas till Frövi för att ha bland annat hemkunskap, och när det blev fler ämnen som krävde samma sak blev det en bättre lösning att flytta istället, förklarade Linda Svahn under en pressträff tidigare i februari.
Moderaterna och Liberalerna var dock inte av samma uppfattning, och lämnade därför in ett eget förslag med stöd av Miljöpartiet.
”Vi vill genom vårt förslag skapa trygghet, stabilitet och förutsägbarhet för de boende i Vedevågsområdet. Vår uppfattning är att en skola med fler elever är attraktivare när man söker behöriga lärare, vilket i sin tur gynnar kvalité och måluppfyllelse för eleverna. Det är också lättare med tjänstefördelning på en större enhet. Med vårt förslag så skulle skolan ha ett elevantal på ungefär 90 elever inklusive årskurs 6. Behövs det fler elever så ser vi möjligheter att förändra skolans upptagningsområde”, meddelar man i ett pressmeddelande.
Förslaget gick dock inte igenom, istället blev det majoritetens förslag som klubbades, med siffrorna 6-5. Fram till november ska en utredning visa hur förutsättningarna ser ut för att driva skolan som en F-5-skola, samt hur man ska lösa situationen för den trångbodda förskolan.
– Vi är väldigt tacksamma att man nu stoppar sitt beslut, och att vi lyckats förmedla konsekvenserna en flytt av skolan skulle få för Vedevåg. Vi vill se att utredningen blir framtagen på ett så noggrant sätt som det bara går, där man har tagit hänsyn till alla parametrar, säger Stefan Toll, som tillsammans med Daniel Heed och Johan Nordh arbetat för att behålla Vedevågsskolan med både låg- och mellanstadium.
– Det skulle behövas en risk- och sårbarhetsanalys för hela orten och kommunen, eftersom det är så många saker som går hand i hand, avslutar Stefan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...