Två bergsmän i egen hög person. Foto: Ida Lindkvist
Besök av bergsmän
På torsdagskvällen fick Lindesbergs Stadsbibliotek besök av Bergsmän. Curt och Gert Lindmark, samt Per Bäckman bjöd på både kunskap, skratt, skrönor och berättelser. Trion fick därtill sällskap av Stina Norgren som är, och har varit, en riktig fena på att sy och konstruera bergsmanskläder.
Det är välfyllt på stolarna som står utplacerade runt scenen på bibliotekets övervåning. Intresset för bergsmän är uppenbarligen stort och Curt och Gert Lindmark har tillsammans med Stina Norgren intagit position och hamnat i rampljuset och publikens blickfång. Både Curt och Gert har sina bergsmansdräkter på sig, Curt en mer vardaglig variant som tåls att arbeta i, och Gert har helgskruden på. Stina har inte någon dräkt, det fanns nämligen inte någon bergskvinnodräkt. Men däremot besitter hon väldigt mycket kunskap om hur dessa kläder tillverkades, då hon själv sytt flera stycken.
Gert berättar om sin dräkt. Foto: Ida Lindkvist
– En snygg folkdräkt, skorna handgjorda efter mått, men på den tiden gjordes dem hos byskomakaren. Käppen, det är egentligen ingen käpp utan en bergsmansyxa, förklarar Gert.
Curt läser en skröna. Foto: Ida Lindkvist
– Det var ett arbetsredskap som man till exempel använde när man inspekterade kollasset. Om det var för stora bitar högg man i bitarna för att se om det var kol rakt igenom. Den användes också som måttstock. Den skulle vara minst två alnar lång, och det ser man här är inristat, berättar Gert och håller upp bergsmansyxan så publiken kan se den.
Dräkten är specialsydd och för att kunna skapa den krävdes efterforskning. Rockfickorna sitter bak och där förvaras alltid snusnäsduken. Någon av åhörarna beundrar de tjusiga vecken på skjortan, som Stina kan berätta är sydda.
– Det är vadmal, helull, i både rocken och västen, och så är det linne i skjortan. Rocken är till stor del handsydd, berättar Stina som dessutom handsytt knapparna i dräkten.
– Det är bomullstråd i knapparna, men jag vill inte tala om hur man gör för det är hemligt, ler Stina och tillägger att hon än idag tillverkar knappar.
Foto: Ida Lindkvist
Stina har sett till att 10 stycken uppsättningar bergsmansdräkter har kommit till, och ordern ringdes in på hennes telefon.
Välbesökt! Foto: Ida Lindkvist
– Idag är det ingen som ringer, det finns inte några bergsmän kvar, säger Stina.
Gert, som fick sin dräkt i 50-årspresent, tycker mycket om den och missar inte ett enda tillfälle att få klä sig i den.
– Så fort jag får chansen så har jag dräkten på mig, säger Gert och berättar att han varit i flera länder och spelat och samtidigt haft munderingen på sig.
Curt har ett förkläde av skinn på sig, vilket är smidigt vid arbete, och till det höga stövlar.
– Man hade höga stövlar, så det har jag på mig, konstaterar Curt och läser en gammal skröna som får publiken att skratta högt.
Per Bäckman gör entré. Foto: Ida Lindkvist
Per Bäckman gör entré, som bergsman i egen hög person. Han berättar om sitt liv som bergsman:
– Det hände ofta att vi bergsmän blev missuppfattade. Kom vi utanför Bergslagen visste de inte riktigt vilka vi var, berättar Bäckman.
Det hela avslutas med frukt och bergsmännens supvisa, en sång som de tre herrarna på scenen kan mycket väl.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.