Två bergsmän i egen hög person. Foto: Ida Lindkvist
Besök av bergsmän
På torsdagskvällen fick Lindesbergs Stadsbibliotek besök av Bergsmän. Curt och Gert Lindmark, samt Per Bäckman bjöd på både kunskap, skratt, skrönor och berättelser. Trion fick därtill sällskap av Stina Norgren som är, och har varit, en riktig fena på att sy och konstruera bergsmanskläder.
Det är välfyllt på stolarna som står utplacerade runt scenen på bibliotekets övervåning. Intresset för bergsmän är uppenbarligen stort och Curt och Gert Lindmark har tillsammans med Stina Norgren intagit position och hamnat i rampljuset och publikens blickfång. Både Curt och Gert har sina bergsmansdräkter på sig, Curt en mer vardaglig variant som tåls att arbeta i, och Gert har helgskruden på. Stina har inte någon dräkt, det fanns nämligen inte någon bergskvinnodräkt. Men däremot besitter hon väldigt mycket kunskap om hur dessa kläder tillverkades, då hon själv sytt flera stycken.
Gert berättar om sin dräkt. Foto: Ida Lindkvist
– En snygg folkdräkt, skorna handgjorda efter mått, men på den tiden gjordes dem hos byskomakaren. Käppen, det är egentligen ingen käpp utan en bergsmansyxa, förklarar Gert.
Curt läser en skröna. Foto: Ida Lindkvist
– Det var ett arbetsredskap som man till exempel använde när man inspekterade kollasset. Om det var för stora bitar högg man i bitarna för att se om det var kol rakt igenom. Den användes också som måttstock. Den skulle vara minst två alnar lång, och det ser man här är inristat, berättar Gert och håller upp bergsmansyxan så publiken kan se den.
Dräkten är specialsydd och för att kunna skapa den krävdes efterforskning. Rockfickorna sitter bak och där förvaras alltid snusnäsduken. Någon av åhörarna beundrar de tjusiga vecken på skjortan, som Stina kan berätta är sydda.
– Det är vadmal, helull, i både rocken och västen, och så är det linne i skjortan. Rocken är till stor del handsydd, berättar Stina som dessutom handsytt knapparna i dräkten.
– Det är bomullstråd i knapparna, men jag vill inte tala om hur man gör för det är hemligt, ler Stina och tillägger att hon än idag tillverkar knappar.
Foto: Ida Lindkvist
Stina har sett till att 10 stycken uppsättningar bergsmansdräkter har kommit till, och ordern ringdes in på hennes telefon.
Välbesökt! Foto: Ida Lindkvist
– Idag är det ingen som ringer, det finns inte några bergsmän kvar, säger Stina.
Gert, som fick sin dräkt i 50-årspresent, tycker mycket om den och missar inte ett enda tillfälle att få klä sig i den.
– Så fort jag får chansen så har jag dräkten på mig, säger Gert och berättar att han varit i flera länder och spelat och samtidigt haft munderingen på sig.
Curt har ett förkläde av skinn på sig, vilket är smidigt vid arbete, och till det höga stövlar.
– Man hade höga stövlar, så det har jag på mig, konstaterar Curt och läser en gammal skröna som får publiken att skratta högt.
Per Bäckman gör entré. Foto: Ida Lindkvist
Per Bäckman gör entré, som bergsman i egen hög person. Han berättar om sitt liv som bergsman:
– Det hände ofta att vi bergsmän blev missuppfattade. Kom vi utanför Bergslagen visste de inte riktigt vilka vi var, berättar Bäckman.
Det hela avslutas med frukt och bergsmännens supvisa, en sång som de tre herrarna på scenen kan mycket väl.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.