Året är 1967. Chicagomusikerna Walter Parazaider, Terry Kath, Danny Seraphine, Lee Loughnane, James Pankow, Robert Lamm, och Peter Cetera startade en grupp med en dröm: att slå ihop alla musikstilarna från sin älskade stad och skapa ett nytt sound: Ett rockband med blås! Den drömmen resulterade i 20 topp tio-singlar, 12 topp tio-albums (fem av dom blev ettor), och har sålt mer än 120 miljoner skivor. Bandet är aktivt än idag och har kommit fram till skiva nummer 30 i ordningen.
I nästa vecka kommer Lindesbergs storband, tillsammans med bandet Slam Jam, att spela en konsert som helt och hållet bjuder på Chicagolåtar, så här 40 år efter Chicagobandets start.
Thomas Jonsergård, storbandets f d ledare, kom på hela idén och tycker att det är spännande att kunna samarbeta på lokal nivå med de bra musiker som finns i vår omnejd. Det musikaliska mötet är symptomatiskt och beskriver mycket väl Chicagos dröm om blandningen pop, rock och jazz.
De kommer att spela de där kända låtarna som alla känner till men också en del mindre kända. Med en gedigen albumlista finns det en del att välja på inför en konsert som denna, förklarar man.
Vid repetitionen i tisdags lät det redan bitvis väldigt bra och det kommer alldeles säkert att bli en höjdarkonsert.
Både storbandet, i ledning av Håkan Nykvist, och Slam Jam ser fram emot konserten och vill ge oss en helgjuten upplevelse: En konsert fylld av nostalgi och sköna toner. Ryktet säger att det kommer publik så långt som 20 mil ifrån.
Relaterade länkar: Slam Jam– Chicago
Fotnot: Konserten kommer att hållas i Lindesbergs Folkets Hus kl.19.30 på onsdag, den 24:e oktober.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.