Hugo Öhman, digital specialist på Tormek hoppas på en succé för andra upplagan av Sharp Makers. Foto: Jennie Einarsson
"White oak burl urn" av Patrick Laperriére. Foto: Jennie Einarsson
Pierre Orriols är en 24-årig träsvarvare som svarvar riktigt tunna blommor. Foto: Jennie Einarsson
Träsnidaren Miguel Walch har skapat "The Krampus" baserat på sägnen om Krampus som följer med Sankt
Nikolaus under julen och skrämmer olydiga barn. Foto: Jennie Einarsson
Rabea Gebler använder sig av urushi-lack. Foto: Jennie Einarsson
Möbeln Morfar är ett samarbete mellan Andreas
Söderström och designstudenten Ragnar Brodow under
deras utbildning på Malmstens LIU. Foto: Jennie Einarsson
Tobias Berg är en svensk klassisk gitarrbyggare som denna gång skapat en elgitarr. Med hjälp av rotationen från en Tormek-maskin har han lindat pickuperna på gitarren som tar upp ljudet. Foto: Jennie Einarsson
Täljaren Per Norén finns även representerad på Nationalmuseum. Foto: Jennie Einarsson
Ulf Jansson är skärsvarvare i ändträ. Foto: Jennie Einarsson
Tony Monaghan gör skalenliga leksaker i trä. På bilden syns bland annat en "Toymek". Foto: Jennie Einarsson
Esbjörn Hogmark är professionell nyckelharpstillverkare. Foto: Jennie Einarsson
Geoff Feder heter smeden bakom knivarna.
Foto: Jennie Einarsson
Bland Harry Potter-kvastar och andra vassa konstverk
Hugo Öhman, digital specialist på Tormek hoppas på en succé för andra upplagan av Sharp Makers. Foto: Jennie Einarsson
"White oak burl urn" av Patrick Laperriére. Foto: Jennie Einarsson
Pierre Orriols är en 24-årig träsvarvare som svarvar riktigt tunna blommor. Foto: Jennie Einarsson
Träsnidaren Miguel Walch har skapat "The Krampus" baserat på sägnen om Krampus som följer med Sankt
Nikolaus under julen och skrämmer olydiga barn. Foto: Jennie Einarsson
Rabea Gebler använder sig av urushi-lack. Foto: Jennie Einarsson
Möbeln Morfar är ett samarbete mellan Andreas
Söderström och designstudenten Ragnar Brodow under
deras utbildning på Malmstens LIU. Foto: Jennie Einarsson
Tobias Berg är en svensk klassisk gitarrbyggare som denna gång skapat en elgitarr. Med hjälp av rotationen från en Tormek-maskin har han lindat pickuperna på gitarren som tar upp ljudet. Foto: Jennie Einarsson
Täljaren Per Norén finns även representerad på Nationalmuseum. Foto: Jennie Einarsson
Ulf Jansson är skärsvarvare i ändträ. Foto: Jennie Einarsson
Tony Monaghan gör skalenliga leksaker i trä. På bilden syns bland annat en "Toymek". Foto: Jennie Einarsson
Esbjörn Hogmark är professionell nyckelharpstillverkare. Foto: Jennie Einarsson
Geoff Feder heter smeden bakom knivarna.
Foto: Jennie Einarsson
Bland Harry Potter-kvastar och andra vassa konstverk
Efter fjolårets succé har slipmaskintillverkaren Tormek åter slagit upp portarna för att visa besökare vad man kan göra med en vass egg. 25 nya konstnärer installerar nu sina kreationer i Sharp Makers 2024 och variationen är stor även i år – allt från en flygande Harry Potter-kvast till handgjorda musikinstrument och en mekanisk val finns att beskåda.
– Vi vill inspirera folk och visa upp våra duktiga användare och vad de kan åstadkomma, så vi kör i år igen, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
För att fira sitt 50-årsjubileum öppnade Tormek upp dörrarna för första gången i fjol för allmänhetens beskådan. Genom utställningen Sharp Makers fick besökarna möjlighet att uppleva en mångfald av konsthantverk från hela världen – alla skapade med verktyg slipade på en Tormek-maskin. Utställningen blev en stor succé och lockade över 2000 besökare från när och fjärran. I år är den tillbaka igen med nya verk skapade med Tormek-vassa verktyg.
25 konstnärer från hela världen har samlat sina skapelser i Tormeks utställningshall. Foto: Jennie Einarsson
– Får man säga det själv så var det lite av en succé förra året, det var jättekul Vi har inte haft öppet för allmänheten under dessa 50 år så det var superkul att få bjuda hit folk och får visa upp de här konstverken för allmänheten. Vi vill inspirera folk och visa upp våra duktiga användare och vad de kan åstadkomma så vi kör i år igen, förklarar Hugo Öhman.
25 nya nationella och internationella konstnärer installerar nu sina kreationer i Tormeks utställningshall. Årets spännande utställning har likt förra året stor variation av verk från skickliga och kreativa skapare – allt från flygande Harry Potter-kvastar till handgjorda musikinstrument och en mekanisk val.
Den mekaniska träskulpturen WOODEN MIGALOO är skapad av Sylvain Gautier är den enda skapelsen man får röra på utställningen, ett knapptryck får den fint snidade valen att simma. Foto: Jennie Einarsson
Sylvain Gautier gör superfina träskulpturer, ofta inspirerade av havet. Han har en passion för den biologiska mångfalden och detta vill uppmärksamma där med sina skapelser, berättar Hugo.
Ett annat spännande inslag som nog gläder alla Harry Potter fans, är de handsnidade skapelserna av Stephan Köstler gjorda av fint bayerskt trä. En flygande kvast ”KÖSTLER 3000” samt tillhörande trollstav ”CARPE NOCTEM” i naturlig storlek.
Kvast och trollstav är handgjorda i de mörka, dimmiga Fichtelbergen i norra Bayern i Tyskland, av Stephan Köstler. Foto: Jennie Einarsson
Detta och mycket mer finns att beskåda i Sharp Makers 2024. I anslutning till utställningen bjuder man även in till en historievandring i det permanenta museet ”Tormek – En vass historia”. Här får man som besökare en inblick i hur företaget en gång skapades 1973 och resan till vad det är idag.
– Jag hoppas att utställningen blir en hit i år igen och jag tror verkligen att den ska bli lika uppskattad som den blev då. Vi hade besökare bland annat från Tyskland som kom hit för att uppleva den, kanske kan vi få några återkommande besökare också i år, det vore så klart väldigt kul, avslutar Hugo.
Mer information om utställningen och öppettider hittar du här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...