Redan nu har arrangörerna av musikfestivalen Augustibuller lyckat boka upp artister för nästkommande buller i stan. I ett pressmeddelande beskriver Marcus Israelsson banden:
Painfield
Hårt, hårdare, Painfield!
Från Göteborg kommer denna stenhårda trio (ja de är bara tre) som med sin ”system of a down”-liknande hardcore/metal kommer ta hela augustibuller med storm. De gjorde redan som ”demoband” en uppskattad spelning hos oss. Men nu när skivan ”this time” finns ute i butikerna, kände vi att de behövde en ny chans.
www.painfield.com
Path Of No Return
Norakillarna i Path of no return har spelat på Augustibuller tidigare år, men återkommer nu med ännu starkare låtmaterial i bagaget! Bandet kommer under våren vara aktuella med en EP.
www.pathofnoreturn.com
Pridebowl (US)
På 90-talet när punken hade sin höjdpunkt här i vårt avlånga land, så bildades pridebowl av Aaron,Henrik, Stefan, Oskar och Martin. Bandet gjorde sedan, efter många omvägar, flera släpp på Bad Taste. Nu är bandet ombildat i Usa av deras sångare Aaron. Men de spelar fortfarande lika bra skatepunk som de alltid gjort.
www.pridebowl.org
Silver (NO)
Norska Silver besöker 2004 års upplaga av Augustibuller.
Bandet spelade förband till sina landsmän i Turbonegro på deras
Sverigespelningar i våras, och debutalbumet ”White diary” släpps av ”Bad afro Records” i mitten av Januari. Augustibuller räknar med fullt drag när Silver går på scen!
www.thesilverband.com
Stiff Breeze
Äntligen är de tillbaks! Efter flera års tystnad så kommer vi åter igen kunna dansa till denna eminenta ska-pop. Stiff breeze var ett av de banden som tillsammans med bl.a. Chickenpox, Liberator och tic-tox som gjorde ska stor i Sverige i mitten av 90-talet. De släppte ett suveränt album i ”mr Stiff”. men sen blev det bara tyst. Nu återuppstår de, och är ett givet kort på augustibullers scen.
www.stiffbreeze.com
Bandinfo av Marcus Israelsson / Augustibuller
Nu på fredag arrangeras sensommarens höjdpunkt för många. Det har blivit dags att ladda burarna och bege sig ut för allmänhetens kräftfiske – om man nu haft glädjen att tilldelas ett fiskeland. Men även om man deltagit i utlottningen och då missat chansen – så finns det en ny chans nu.
– Det finns cirka 15 land kvar, som de som har lottats inte har löst ut. Den som så vill kan höra av sig till oss, så ordnar vi ett land, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
Vid månadsskiftet augusti–september byter Lindesbergs kommun entreprenör för avfallsinsamlingen – från tidigare NordRen AB till Allmiljö i Umeå AB. Anledningen är att det sjuåriga avtalet med NordRen har löpt ut, och en ny upphandling har genomförts.
– Den stora skillnaden för våra invånare och hushåll är att sopbilarna kommer att ha en annan färg än de som används idag, säger Lars Eriksson, enhetschef för Avfall och Återvinning, i ett pressmeddelande.