Efter elva månaders förberedelser kommer urladdningen. På lördag är det dags för Manskören Harmoni att ge sin årliga Caprice och biljettförsäljningen skvallrar om att folket har längtat.- Ja, försäljningen har gått riktigt bra, säger Roland Hellsing, ordförande för Harmoni.
Med Lisa Nilsson som gästartist och (uppgift saknas) som hemlig artist arrangerar Manskören Harmoni sin Caprice för 30:e gången i ordningen. 2013 års show blir alltså ett jubileum och det kommer publiken märka av, bland annat genom en förstärkning av orkestern för ett pampigare sound.
På lördag smäller man av allt krut under de två föreställningar man håller i Lindesberg Arena. En uppladdning som påbörjades redan för elva månader sedan.
– Vi hinner knappt landa efter Capricen innan vi påbörjar arbetet med nästkommande, berättar Roland Hellsing.
Hårt och gediget arbete innebär att varumärket bibehåller sitt värde. Det ser man inte minst på att försäljningen går mycket bra år efter år.
– Ja, försäljningen har gått riktigt bra. Det är fantastiskt roligt att det är ett sådant tryck. Vi är faktiskt uppe i 2500 sålda biljetter nu och vi räknar med att få sälja ytterligare ett antal under de sista dagarna. Ja, ända fram till föreställningen börjar egentligen eftersom vi numera även säljer biljetter i entrén.
Nu återstår i stort sett bara genrepet på fredag samt att ”smuggla in” den hemliga artisten i Lindesberg i skydd av mörkret.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.