Koncentration och tungan rätt i mun när det tecknades serier. Foto: Ida Lindkvist

Brotorp fick besök av känd serietecknare

Serietecknaren och illustratören Malin Biller besökte idag Brotorpsskolans femteklassare. Det var ett uppskattat besök där Malin lärde eleverna sådant som användning av olika sorters pratbubblor och att teckna egna serier. Det är tack vare de sökta kulturpengarna som Skapande Skola får möjlighet att låta eleverna testa på lite annat roligt som man inte gör i vanliga fall. 

Malin Biller står längst fram i klassrummet och ritar på den stora tavlan. Hon är just i färd med att visa hur olika sorters pratbubblor ska se ut, beroende på om figuren viskar, är arg, kär, sover eller tänker. Malin berättar att hon har ritat sedan den dagen hon kunde hålla i en penna, och läsa lärde hon sig passande nog med hjälp av Bamse-tidningar.
– Men i 13 år har jag arbetat heltid med det här, säger Malin och en elev i klassen undrar hur hon orkat med det. 

– Jag tycker att det är roligt, och jag tycker ju att jag har världens bästa jobb, svarar Malin. 


Malin visar hur olika pratbubblor ser ut. Foto: Ida Lindkvist


Man diskuterar vad en serie egentligen är för något, vad det finns för olika genres och vad som måste och inte måste finnas med. När det blir barnens tur att rita själva, tipsar Malin om att börja med att skriva texten, och därefter göra bubblan. Sedan får de i uppgift att skapa en superhjälte med någon slags superkraft. Det dröjer inte lång stund innan alla är igång med blicken stadigt riktad mot pappret och pennan i högsta hugg. 
– Det är roligt, säger Nils Fritzell som inte serietecknat så vidare mycket tidigare och fortsätter: 

– Malin är duktig, jag förstår inte hur hon ritar så snabbt och det ändå blir så bra! 


Zebastian och Nils är överens om att det här var en kul lektion. Foto: Ida Lindkvist


Bänkkompisen Zebastian Parling håller med Nils, det är kul det här. 
– Jag och pappa brukar sitta själva rita sådant här, berättar Zebastian vars superhjälte går under namnet ”Dumb Hand” och liknar en slags docka. 

En superhjälpte är på god väg att ta form på Nils papper, och han förklarar:
– Min heter Superstrumpan och han kan flyga. Men det kan ju typ alla strumpor, de är ju så lätta så de blåser iväg… 

Även Emma Norrlund och William Lutman är igång med tecknandet av häftiga superhjältar, och tycker enstämmigt att det är kul att få besök av Malin. 
– Det är rätt så kul, kul att få lära sig rita, jag har aldrig varit bra på att rita så nu får jag lära mig, säger William. 

William och Emma i färd med att teckna superhjältar. Foto: Ida Lindkvist

– Jag har fått bra tips, det där om pratbubblorna visste jag inte om, säger Emma som tror att hon kanske kommer fortsätta att teckna serier även i framtiden:

– I så fall blir det svartvita serier, jag gillar inte att färglägga. 

Anledningen till att klassen kan få ett sådant här lärorikt finbesök är att pengarna man sökt rullat in till det som kallas ”Skapande skola”. 
– Kulturenheten söker pengar varje år så vi kan göra lite extra kulturgrejer, som författarbesök och sångpedagoger, ja, lite extra som man annars inte skulle ha råd med. Varje skola får en pott pengar som man använder inom det kulturella spannet. Det är jättebra, för sådant här kan inte jag bidra med på bildlektionerna, berättar klassens lärare Marie-Helén Haglund. 
Publicerad 13 maj 2015 klockan 15:49

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Ett pärlband av marschaller brann längs Strandpromenaden i onsdags kväll. Foto: Fredrik Norman

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.

19 december 2025 klockan 13:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa...
16 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.

15 december 2025 klockan 19:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.

15 december 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras...

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dö...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen ...
10 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-20 14:41