Efter att landets alla insamlade batterier vägts, stod Brotorpsskolans Rubiner som segrare i Örebro län. 590,5 kilo lyckades de tillsammans få ihop och idag firades det välförtjänt med glass!
I fjärdeklassarnas klassrum är stämningen på topp. Man tjoar och tjimmar, glada och stolta efter länssegern som man kämpat hårt för. Klassen kom igång sent så de 590,5 kilona samlades ihop på endast 1,5 vecka.
– Vi gick runt i hela Linde i grupper hela veckan och knackade dörr och frågade efter batterier, berättar William Hedin.
– De sa typ att de kan titta om vi har, tillägger klasskompisen Selma Ivarsson.
– En som bodde i lägenhet hade en hel påse full med batterier. Men en del hade vi hemma, det är nog de där hemma som gett oss mest, fortsätter William.
– De tjocka batterierna var bäst för de väger mest, säger Selma. Men så träffade vi en 98-årig tant som gav oss glödlampor.
– Jag frågade om hon hade några batterier, då sa hon va, så då fick jag säga igen. Och så gick hon in och hämtade en stor påse full med glödlampor, fyller William i.

Nöjd klass! Foto: Ida Lindkvist
Men huvudsakligen samlades det batterier, och det samlades i så hög grad att vid ett tillfälle fick en förälder komma och plocka upp batterierna, de fem fulla påsarna var lite för tunga för barnen att bära omkring på.
– Hela klassen har hjälpts åt, konstaterar Selma som får medhåll av kompisarna.
Klassen har uppskattat projektet och kan nu i efterhand summera det som väldigt roligt, inkluderat mycket motion och tid. Bland annat spenderade fyra stycken i klassen en hel söndag med att tejpa batterierna.
– Det tog en evighet. Det var flera IKEA-kassar. Men vi har fått lära oss att de kan läcka sådant som är farligt för naturen, säger William.
Klassens lärare, Ann-Christine Bertilsson, är supernöjd med klassens insats och samarbete.
– De har varit fantastiska, de har knackat dörr och pratat med folk. De var förbi mig två gånger. Alla har varit jätteengagerade och det är jättekul! De är 27 stycken i klassen och de har stått och tejpat batterierna alla tillsammans, inklusive tre vuxna. Och så har det varit några jätteengagerade föräldrar som har fixat och varit superduktiga. Så det har varit fullt ös, de är verkligen värda vinsten.

Såhär glada kan man vara, trots att glassen är uppäten. Foto: Ida Lindkvist
Klassen firar idag med glass i stora lass och från Batterijakten har de fått en tygpåse med lite allt möjligt; en batterimätare, ett tjusigt diplom att stoltsera med, en ficklampa och varsin T-shirt. Ett gemensamt presentkort följde också med.
– För det ska vi bowla, det blev som grädde på moset. De önskar discobowling, så fast det är på eftermiddagen går det säkert att få till, säger Ann-Christine.
Klassen beskriver sig själva som en riktig ”tävlingsklass”, ett gäng tävlingsskallar, och de berättar att när idrottsläraren säger att det bara är på lek, så tar klassen det istället på fullaste allvar. Men vinsten var än dock inte överlägsen. Ann-Christine fortsätter:
– Vi hade kniven mot strupen. Löa kom 0,27 kilo efter oss, och Safiren här på skolan var 1 kilo efter.
Fotnot: Drygt 1500 klasser deltog i Batterijakten och sammanlagt samlades det ihop 287,5 ton batterier.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.