Den senast sammanställda statistiken över brottsligheten i Lindesbergs närpolisområde visar en negativ trend för i år. Detta gäller dock inte bara för Lindesberg utan för hela länet. I stort sett alla brottskategorier visar högre procentantal i jämförelse med föregående år. Men i vissa kategorier, t ex snatterier och skadegörelser, kan de ökade siffrorna istället visa på ett effektivare polisarbete. Allt fler snatterier anmäls efter att butikerna har blivit bättre på att kontrollera misstänkta snattare. Detta gör att siffrorna blir högre än tidigare, vilket även gäller bland klotter och annan skadegörelse.
–Jag är stenhård på att allt ska anmälas, och det gäller även mindre förseelser, säger närpolischef Lars Törnqvist.
Bilinbrotten förbryllar
Att Lindesberg har problem med bilinbrott har knappast undgått någon. Faktum är att den trenden inte är unik här. Hela länet har samma problem att nu ta tag i. I Lindesberg har drygt 140 bilinbrott anmälts i år. Det här är ett mycket allvarligt problem som man måste lösa omgående. Att den plötsliga ökningen kan vara ett och samma gäng som ligger bakom är inte helt osannolikt, menar Törnqvist. För att lösa problemet med detta krävs att polisen underrättas. Fler vittnesuppgifter måste helt enkelt till för att man ska få ett slut på inbrotten.
–Det skulle inte alls förvåna mig om det är ett och samma gäng som utför inbrotten. Jag ser verkligen fram emot att få tag på tjuvarna och ”vända upp och ner på dem.”
Idyllen Lindesberg
Även om det är mycket skadegörelse och bilinbrott så ligger Lindesberg mycket bra till i statistiken om man jämför med andra städer i länet. Antalet brott per 1000 invånare i länet ligger i snitt på 127. I Lindesberg är det ”bara” 83 brott per 1000 invånare, vilket är mycket lågt i jämförelse. Endast Lekeberg har en lägre siffra.
Statistiken är sammanställd utifrån de 15 mest anmälda händelserna januari – augusti 2000 i jämförelse med samma period 1999.
Statistik: Brott per 1000 invånare – 15 mest anmälda händelserna
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.