Den senast sammanställda statistiken över brottsligheten i Lindesbergs närpolisområde visar en negativ trend för i år. Detta gäller dock inte bara för Lindesberg utan för hela länet. I stort sett alla brottskategorier visar högre procentantal i jämförelse med föregående år. Men i vissa kategorier, t ex snatterier och skadegörelser, kan de ökade siffrorna istället visa på ett effektivare polisarbete. Allt fler snatterier anmäls efter att butikerna har blivit bättre på att kontrollera misstänkta snattare. Detta gör att siffrorna blir högre än tidigare, vilket även gäller bland klotter och annan skadegörelse.
–Jag är stenhård på att allt ska anmälas, och det gäller även mindre förseelser, säger närpolischef Lars Törnqvist.
Bilinbrotten förbryllar
Att Lindesberg har problem med bilinbrott har knappast undgått någon. Faktum är att den trenden inte är unik här. Hela länet har samma problem att nu ta tag i. I Lindesberg har drygt 140 bilinbrott anmälts i år. Det här är ett mycket allvarligt problem som man måste lösa omgående. Att den plötsliga ökningen kan vara ett och samma gäng som ligger bakom är inte helt osannolikt, menar Törnqvist. För att lösa problemet med detta krävs att polisen underrättas. Fler vittnesuppgifter måste helt enkelt till för att man ska få ett slut på inbrotten.
–Det skulle inte alls förvåna mig om det är ett och samma gäng som utför inbrotten. Jag ser verkligen fram emot att få tag på tjuvarna och ”vända upp och ner på dem.”
Idyllen Lindesberg
Även om det är mycket skadegörelse och bilinbrott så ligger Lindesberg mycket bra till i statistiken om man jämför med andra städer i länet. Antalet brott per 1000 invånare i länet ligger i snitt på 127. I Lindesberg är det ”bara” 83 brott per 1000 invånare, vilket är mycket lågt i jämförelse. Endast Lekeberg har en lägre siffra.
Statistiken är sammanställd utifrån de 15 mest anmälda händelserna januari – augusti 2000 i jämförelse med samma period 1999.
Statistik: Brott per 1000 invånare – 15 mest anmälda händelserna
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.