Den senast sammanställda statistiken över brottsligheten i Lindesbergs närpolisområde visar en negativ trend för i år. Detta gäller dock inte bara för Lindesberg utan för hela länet. I stort sett alla brottskategorier visar högre procentantal i jämförelse med föregående år. Men i vissa kategorier, t ex snatterier och skadegörelser, kan de ökade siffrorna istället visa på ett effektivare polisarbete. Allt fler snatterier anmäls efter att butikerna har blivit bättre på att kontrollera misstänkta snattare. Detta gör att siffrorna blir högre än tidigare, vilket även gäller bland klotter och annan skadegörelse.
–Jag är stenhård på att allt ska anmälas, och det gäller även mindre förseelser, säger närpolischef Lars Törnqvist.
Bilinbrotten förbryllar
Att Lindesberg har problem med bilinbrott har knappast undgått någon. Faktum är att den trenden inte är unik här. Hela länet har samma problem att nu ta tag i. I Lindesberg har drygt 140 bilinbrott anmälts i år. Det här är ett mycket allvarligt problem som man måste lösa omgående. Att den plötsliga ökningen kan vara ett och samma gäng som ligger bakom är inte helt osannolikt, menar Törnqvist. För att lösa problemet med detta krävs att polisen underrättas. Fler vittnesuppgifter måste helt enkelt till för att man ska få ett slut på inbrotten.
–Det skulle inte alls förvåna mig om det är ett och samma gäng som utför inbrotten. Jag ser verkligen fram emot att få tag på tjuvarna och ”vända upp och ner på dem.”
Idyllen Lindesberg
Även om det är mycket skadegörelse och bilinbrott så ligger Lindesberg mycket bra till i statistiken om man jämför med andra städer i länet. Antalet brott per 1000 invånare i länet ligger i snitt på 127. I Lindesberg är det ”bara” 83 brott per 1000 invånare, vilket är mycket lågt i jämförelse. Endast Lekeberg har en lägre siffra.
Statistiken är sammanställd utifrån de 15 mest anmälda händelserna januari – augusti 2000 i jämförelse med samma period 1999.
Statistik: Brott per 1000 invånare – 15 mest anmälda händelserna
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.