Den senast sammanställda statistiken över brottsligheten i Lindesbergs närpolisområde visar en negativ trend för i år. Detta gäller dock inte bara för Lindesberg utan för hela länet. I stort sett alla brottskategorier visar högre procentantal i jämförelse med föregående år. Men i vissa kategorier, t ex snatterier och skadegörelser, kan de ökade siffrorna istället visa på ett effektivare polisarbete. Allt fler snatterier anmäls efter att butikerna har blivit bättre på att kontrollera misstänkta snattare. Detta gör att siffrorna blir högre än tidigare, vilket även gäller bland klotter och annan skadegörelse.
–Jag är stenhård på att allt ska anmälas, och det gäller även mindre förseelser, säger närpolischef Lars Törnqvist.
Bilinbrotten förbryllar
Att Lindesberg har problem med bilinbrott har knappast undgått någon. Faktum är att den trenden inte är unik här. Hela länet har samma problem att nu ta tag i. I Lindesberg har drygt 140 bilinbrott anmälts i år. Det här är ett mycket allvarligt problem som man måste lösa omgående. Att den plötsliga ökningen kan vara ett och samma gäng som ligger bakom är inte helt osannolikt, menar Törnqvist. För att lösa problemet med detta krävs att polisen underrättas. Fler vittnesuppgifter måste helt enkelt till för att man ska få ett slut på inbrotten.
–Det skulle inte alls förvåna mig om det är ett och samma gäng som utför inbrotten. Jag ser verkligen fram emot att få tag på tjuvarna och ”vända upp och ner på dem.”
Idyllen Lindesberg
Även om det är mycket skadegörelse och bilinbrott så ligger Lindesberg mycket bra till i statistiken om man jämför med andra städer i länet. Antalet brott per 1000 invånare i länet ligger i snitt på 127. I Lindesberg är det ”bara” 83 brott per 1000 invånare, vilket är mycket lågt i jämförelse. Endast Lekeberg har en lägre siffra.
Statistiken är sammanställd utifrån de 15 mest anmälda händelserna januari – augusti 2000 i jämförelse med samma period 1999.
Statistik: Brott per 1000 invånare – 15 mest anmälda händelserna
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.