Butiksägare i stan kan inte längre skylta med varor ur det lite finare sortimentet, utan att det förenas med ökad risk att utsättas för inbrott och stölder. Sedan ett par år tillbaka är butikerna skyldiga enligt lag att uppge priset på samtliga varor som visas i skyltfönstret – och resultatet är att butikerna får skylta ”på egen risk”. Butiksägarna Mats och Lena Eriksson, vars guldsmedsbutik Gösta Eriksson nyligen utsattes för ett inbrottsförsök, är övertygade om att många butiksägare far illa av den nya lagen.
Normalt sett brukar inte guldsmedsbutiken skylta så friskt, men nu ville man göra det extra fint inför julskyltningen – och då small det direkt. Någon försökte komma åt de lite mer exklusiva guldsmyckena i skyltfönstret, men misslyckades dessbättre.
Syskonen Lena och Mats Eriksson är övertygade om att detta inte hade hänt om det inte varit för den nya lagen som säger att butikerna måste uppge priset på alla de varor som skyltas med. Följer inte butikerna lagen kan de få betala dryga böter.
-Det står att man kan få betala så mycket som 200 000 kronor i böter, säger Mats och läser innantill i Konsumentverkets information.
Skyltfönstret är en butiks kanske viktigaste marknadsföring. Men den nya lagen försätter butiksinnehavaren i vad som kan jämföras med ett parti rysk roulette. Antingen smäller det – eller så klarar man sig den här gången. Men förr eller senare smäller det likt förbaskat. Lena är övertygad att prislappen fällde avgörande i det här fallet.
-Där rutan är krossad låg det nämligen ett finare guldarmband värt drygt 5000 kr. Jag är övertygad om att detta inte hade hänt om prislappen inte hade varit där, då hade den klåfingrige troligtvis inte brytt sig – eller kanske tänkt att det bara var en attrapp. Jag tycker det är jättetråkigt att man inte längre kan skylta som man verkligen skulle vilja, säger hon.
Nattskyltning är ett ganska nytt begrepp för handlarna i stan. Det innebär i regel att varor plockas bort helt och hållet under den tiden på dygnet då butiken har stängt. Det är dock ingen bra lösning, tycker Lena Eriksson.
-Nej, då är det ju tomt på kvällarna när folk är ute och promenerar i stan. Det är inget alternativ, tycker hon.
Skyltfönstret är en alldeles för viktig marknadsföring för att försummas, enas Mats och Lena om. Men det är trist att brottsligheten får styra hur skyltningen ska se ut. Och att montera upp rejäla järngaller är inte heller något önskvärt.
-Nej, absolut inte. Det blir bara att se ut som en bur då, säger Lena Eriksson.
I skyltfönstret har butiksägarna nu lämnat ett litet meddelande med anledning av händelsen. Klicka för att se närbild>>
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.