Butiksägare i stan kan inte längre skylta med varor ur det lite finare sortimentet, utan att det förenas med ökad risk att utsättas för inbrott och stölder. Sedan ett par år tillbaka är butikerna skyldiga enligt lag att uppge priset på samtliga varor som visas i skyltfönstret – och resultatet är att butikerna får skylta ”på egen risk”. Butiksägarna Mats och Lena Eriksson, vars guldsmedsbutik Gösta Eriksson nyligen utsattes för ett inbrottsförsök, är övertygade om att många butiksägare far illa av den nya lagen.
Normalt sett brukar inte guldsmedsbutiken skylta så friskt, men nu ville man göra det extra fint inför julskyltningen – och då small det direkt. Någon försökte komma åt de lite mer exklusiva guldsmyckena i skyltfönstret, men misslyckades dessbättre.
Syskonen Lena och Mats Eriksson är övertygade om att detta inte hade hänt om det inte varit för den nya lagen som säger att butikerna måste uppge priset på alla de varor som skyltas med. Följer inte butikerna lagen kan de få betala dryga böter.
-Det står att man kan få betala så mycket som 200 000 kronor i böter, säger Mats och läser innantill i Konsumentverkets information.
Skyltfönstret är en butiks kanske viktigaste marknadsföring. Men den nya lagen försätter butiksinnehavaren i vad som kan jämföras med ett parti rysk roulette. Antingen smäller det – eller så klarar man sig den här gången. Men förr eller senare smäller det likt förbaskat. Lena är övertygad att prislappen fällde avgörande i det här fallet.
-Där rutan är krossad låg det nämligen ett finare guldarmband värt drygt 5000 kr. Jag är övertygad om att detta inte hade hänt om prislappen inte hade varit där, då hade den klåfingrige troligtvis inte brytt sig – eller kanske tänkt att det bara var en attrapp. Jag tycker det är jättetråkigt att man inte längre kan skylta som man verkligen skulle vilja, säger hon.
Nattskyltning är ett ganska nytt begrepp för handlarna i stan. Det innebär i regel att varor plockas bort helt och hållet under den tiden på dygnet då butiken har stängt. Det är dock ingen bra lösning, tycker Lena Eriksson.
-Nej, då är det ju tomt på kvällarna när folk är ute och promenerar i stan. Det är inget alternativ, tycker hon.
Skyltfönstret är en alldeles för viktig marknadsföring för att försummas, enas Mats och Lena om. Men det är trist att brottsligheten får styra hur skyltningen ska se ut. Och att montera upp rejäla järngaller är inte heller något önskvärt.
-Nej, absolut inte. Det blir bara att se ut som en bur då, säger Lena Eriksson.
I skyltfönstret har butiksägarna nu lämnat ett litet meddelande med anledning av händelsen. Klicka för att se närbild>>
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.