Hur konstigt det än må låta så är det faktiskt just som rubriken säger. På torsdag anordnar nämligen kvarterskrogen Bistro Bellman en hyllningskväll åt 1700-talsikonen Carl Michael Bellman.
På menyn finns bara gammal mat att välja bland, eller gamla anrättningar för att vara mer tydlig. Råvarorna är ju faktiskt inte från 1700-talet, får vi hoppas. På torsdag kväll ställer Bistro Bellman om konceptet helt och hållet. Den mer vardagliga restaurangmaten ställs undan och samma sak gäller för allehanda kryddburkar med spännande smaker. På 1700-talet fick man nöja sig med salt och peppar, förklarar köksmästaren Mårten Fisk.
Även underhållningen för kvällen är designad för att falla in i tiden. Med viss knorr då, förklarar initiativtagaren Besim Celik.
-Vi kommer naturligtvis bjuda på en del ”Bellmanhistorier” under kvällens gång, men annars är det musik och sång med två trubadurer samt delar av Manskören Harmoni som gäller. Deras repertoar blir helt i Bellman-anda, säger Besim.
Besim Celik föll pladask för den fina 1700-talskåken Göransonska Gården redan första gången han klev in i lokalerna. Man känner pulsen av fastigheten, historiken ekar mellan väggarna och knarret från trägolvet gör inte saken sämre, menar Besim.
-Jag kände redan första året, när vi körde igång här, att man måste göra maximalt av fastigheten och då bland annat att lyfta fram dess känsla och karaktär.
Kocken Mårten Fisk, som normalt sett strävar efter så mycket och god smak som möjligt, har fått den delikata uppgiften att spika samman en meny med maträtter som var vanliga på 1700-talet. Restaurangchef Besim Celik har dock plockat undan alla kryddburkar utom två för kocken: saltkaret och pepparkvarnen fick stå kvar på hyllan.
-Man hade ju bara salt och peppar att krydda maten med då, så därför kommer vi att hålla stilen även i den detaljen. Det blir ”svenska smaker”, säger han.
Mårten berättar vidare att rotfrukter var vanligt förekommande på bordet under denna tid. Detta och rejäla stekar kommer han att grunda menyn på.
-Men även pajer av olika slag var ju vanligt, så det kommer att bli en viss variation på utbudet, säger Mårten avslutningsvis.
Fotnot: Bellmandagen ordnas 24 maj med start kl 19.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.