Centerpartiet i Lindesberg ger sitt fulla stöd i frågan om Strandskolans flyglar. Den kritik som riktats mot byggplanerna anser man inte vara befogad. Inte heller Socialdemokraterna ser något problem i att bygga enligt det förslag BMB presenterat tidigare i år.
För ett par veckor sedan kunde LindeNytt berätta att byggförslaget Strandskolans flyglar hade stött på motstånd från flera personer i närområdet. Bland annat ville man få ner höjden på flyglarna för att inte skymma utsikten från grannfastigheterna.
Nu har Centerpartiet i Lindesberg valt att ta ställning i frågan. Partiet samlades nyligen runt bordet tillsammans med Roger Sixtensson, VD för Lindesbergsbostäder, för att få en klarare bild av byggplanerna och den kritik som inkommit. Under mötet rätades en del frågetecken ut och partiet ställde sig bakom förslaget till 100 procent.
”Centerns uppfattning är att man mycket väl kan bygga de så kallade flyglarna vid Strandskolan enligt grundförslaget och detta med tanke på den redan befintliga, blandade bebyggelsen i denna del av centrum”, skriver partiet i ett uttalande.
Man understryker också att en eventuell överklagan bara skulle rasera ett fördelaktigt och unikt tillfälle att bygga nya bostäder. Man syftar på den upphandling som resulterade i ett mycket tilltalande anbud med extremt låg produktionskostnad.
”Det har aldrig byggts så billigt i Lindesberg. Detta kan nog betecknas som ett genombrott, vilket naturligtvis kommer de boende till del genom låga hyror”.
En överklagan skulle med största sannolikhet innebära att ärendet drar ut på tiden, uppemot två år, och då kan kostnadsbilden ha förändrats när man väl skall börja bygga. Partiet anser att kritiken mot flyglarna är obefogad, att försöka stoppa bygget bara för att sikten försämras är inte tillräckligt starka skäl.
Samma inställning har Socialdemokraterna i frågan. Man anser att det är jätteviktigt att bygget kommer igång som planerat och inte behöver dras i långbänk med de konsekvenser man riskerar i en sådan process.
-Vi har aldrig sett några problem i det här frågan, vi ser mycket positivt på BMBs förslag. Att prisbilden nu pressats ner ordentligt gör projektet bara ännu bättre. Med Centerpartiets ställningstagande torde det ju finnas politisk majoritet i frågan också, säger kommunalrådet Anders Ceder.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.