Jesper Eriksson, Jenny Westberg och Peter Larsson ser positivt på den nya satsningen. Foto: Camilla Lagerman
De är först i landet med ny metod för reparation av husbilar och husvagnar
Hushållens stigande kostnader för både el och bränsle har fått Peter Larsson på Lindesbergs Bilskadecenter att tänka om när det gäller företagets inriktning. Tidigare har rekond av personbilar varit en av de stora inkomstbringarna, men när allt färre bilar lämnas in väljer företaget att satsa på vinterförvaring och lagning av husbilar och husvagnar. Detta med en metod som är helt unik i Sverige.
– Att polera bilen för 3500 kronor när du kanske inte klarar elräkningen, är ju helt omöjligt. Det här är något som hela branschen varnar för, berättar Peter Larsson.
Redan för fem år sedan åkte Peter Larsson och kollegan Jesper Eriksson till Danmark för att utbilda sig inom ett lagningssystem kallat HBC. Med hjälp av fasta formar gjuter man helt enkelt av en utvald del av till exempel en husvagnsvägg, för att sedan kunna överföra den på ett skadat område.
– Väggarna på husbilar och husvagnar är mönstrade, så då måste vi leta upp motsvarande mönster på en annan del av fordonet för att gjuta av och kunna göra en sömlös lagning. Det ska ju inte synas att den är lagad, förklarar Peter.
I vissa lägen går det dock inte att använda sig av HBC-metoden, då de fasta formarna begränsar möjligheten att gjuta mindre områden där formen helt enkelt inte passar.
– Jag fick tips av en tekniker från Moderna Försäkringar, som hade hört talas om en metod från Holland. Så han kom hit en dag och berättade för oss hur den fungerade, säger Peter.
Jesper Eriksson visar hur det går till med den nya metoden. Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs Bilskadecenter är först ut i landet med den helt nya metoden, som man nu också är med och utvecklar.
– Det är jättespännande, och mina anställda är väldigt engagerade i det här, säger Peter.
Den nya metoden innebär att man inte längre är beroende av fasta formar, utan skapar dessa på egen hand med hjälp av gjutmassa, plast och vakuum, något som ger mycket mer spelrum.
– Att byta en hel vägg på en husbil är både dyrt och tidskrävande, den kostar runt 250 000 kronor, sedan 40 000 kronor i frakt från Tyskland, plus att det tar över ett år att få hit den. Därför väljer många att sälja istället. Men om vi istället kan laga för 50 000 kronor, så blir det en vinst för alla, förklarar Peter.
Företaget har nu köpt in en egen husbil och husvagn för att kunna träna och finslipa den nya tekniken, som man hoppas kunna sysselsätta personalen under hela vintern.
– Eftersom vi har vinterförvaring också, så kan kunden lämna in sin husvagn på hösten och hämta ut den på våren igen. Då har vi hela vintern på oss att laga den. För som läget är nu kommer ingen att prioritera att polera bilen när man har en skyhög elräkning att betala, säger Peter och avslutar:
– Vi är glada att vi har haft sådan bra framförhållning och kunnat planera för det här, och nu har vi även försäkringsbolagen med oss. Om fem år kommer alla hålla på med den här metoden, men det gäller att vara med från början.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...