I förra veckan publicerades en insändare skriven av Anders Ceder i vilken han ifrågasatte motståndarna till Tillväxtkassan i Bergslagen AB. Nu har Folkpartiet och Kristdemokraterna skrivit ett svar på Ceders uttalande.
Det är Folkpartiets Göran Gustavsson och Kristdemokraternas Ingrid Åberg som gemensamt svarar på den kritik Anders Ceder, S, riktade till partierna som inte gav Tillväxtkassan stöd med hänvisning till att legitimiteten inte hade bekräftats av Sveriges Kommuner och Landsting när fullmäktige samlades för att fatta beslut i frågan.
Debattsvaret finns att läsa nedan:
Är de som inte tycker som Anders Ceder motståndare till näringslivet?
Insatserna för ett gott näringslivsklimat enligt Ceder torde tala för sig själv om man ser på Lindesbergs näringslivs ranking där kommunen ligger i den nedre skalan.
Alla kommunala beslut bör bygga på en legitimitet och inte enbart vila på en grund att det är riktiga beslut om de inte överklagas.
I landets kommuner tas beslut som säkerligen skulle kunna ifrågasättas genom kommunalbesvär av kommunmedborgarna och upphävas. Det beror säkert inte på någon illvilja utan mer om okunnighet att det fattas beslut som inte har legitimitet i gällande lagstiftning. Det är endast en försvinnande liten del av de kommunala besluten som kommunmedborgarna överklagar genom kommunalbesvär. De är i och för sig inget konstigt då kommunmedborgarna ofta inte har ett så stort engagemang för de politiska frågorna som vissa politiker tror.
Beträffande tillväxtskassan så stod frågan om att vänta en månad för att få ett klargörande från (SKL) Svenska kommun och landstingsförbundet. Det är alltid av vikt att kunna få ett klargörande om lagligheten när beslut skall fattas. Framförallt när frågor som laglighet ställs mot politiska ambitioner. I den här frågan har framförts starka invändningar mot lagligheten av bl.a. professor Olle Lundin som skrivet böcker om frågor rörande på vilka områden en kommun kan stödja enskilda. Ceder har själv haft en radiodebatt med professorn om de här frågorna i juli 2013 hör inslaget från Radio Örebro 1 juli 2013.
Vi har inte hört någon som inte vill främja näringslivet inom Lindesbergs kommun, snarare tvärtom. Kommunen är betjänt av ett gott näringslivsklimat med företagare som har en stark tro på framtiden. Så det är nog dags att börja arbeta med den frågan och inte kasta sten på de som vill värna om legitimiteten på beslut som fattas.
De partier som har representanter i fullmäktige som har ett självständigt tänk och inte i alla lägen röstar efter partipiskan behöver inte vara mot näringsliv, utveckling eller arbetstillfällen som Ceder anser.
Eftersom fullmäktige möten är öppen arena för allmänheten så finns goda möjligheter för var och en att själv bilda sig en uppfattning.
Göran Gustavsson
Ordförande i Folkpartiet Liberalerna
Ingrid Åberg
Ordförande i Kristdemokraterna Lindesberg
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).