Under lördagskvällen var det äntligen dags för det efterlängtade evenemanget ”Den stora julfesten”, i Lindesberg arena.
En helkväll i feststämning, med julbord, underhållning, och musikuppträdanden. Intresset för att få en plats har varit mycket stort och de 1 300 biljetterna var i princip slutsålda när kvällen drog igång.
Efter ett dignande julbord med mat och juldrycker från Restaurang Krydda drog den stora julshowen igång. Konferenciererna för kvällen, Jenny Wåhlander och Stefan Jansson gjorde en fin insats på scenen och presenterade akterna med glimten i ögat.
Som introduktion till kvällens stora artist Martin, visades en kortfilm med Martin och bandet 2,5 ton, som byggde upp stämningen tills Martin slutligen klev ut på scenen och drog av en riktig klassiker med Creedence.
Martin briljerade som vanligt på scenen, som den stora underhållare han är och fick igång hela publiken.
Till allas stora glädje bjöds det även på några nya låtar som Martin själv har skrivit tillsammans med den svenska artisten Daniel Lemma.
Den första gästartisten för kvällen Chris Kläfford, imponerade på alla med sin stora och mäktiga röst, och bjöd på en ny egenskriven låt, Father.
Linnea Wilhelssom tog vid som gästartist nummer 2 och gjorde sin version av låten Rolling in the Deep, som vi annars brukar höra med Adele.
Som avslutning och ”grädde på moset” gjorde samtliga artister ett uppträdande tillsammans med låten I’m Gonna Be (500 Miles). Stämningen sköt i höjden och stolarna fick stå tomma när hela arenan ställde sig upp och jublade.
Kimmo Kirvesmäki från produktionsbolaget Big M Productions AB, var riktigt nöjd med hela tillställningen.
– Det känns som om man vill hitta på något mer. Jag fick blodad tand från produktionen med Martin när han vann Idol, då hjälpte jag till med firandet här i Lindesberg arena.
Det har bara varit positivt från kommunen och underlaget finns här i Lindesberg.
Just nu känns det tråkigt att lägga av, jag vill köra 10 kvällar till! skrattar Kimmo.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.