Julen närmar sig med stormsteg och snart börjar det blir dags att planera årets julgransinköp. Smaken är olika och vilken sorts gran man vill ha varierar, vissa är mer för den traditionellt gröna, svenska granen medan andra satsar på den något mer lyxiga varianten Dansk Kungsgran. Här i Lindesberg kan man välja och vraka mellan sorterna och ända fram till jul finns det chans att köpa sig en gran. – En riktig gran luktar jul, säger Dennis Jonsson.
Innan man vet ordet av så är julen redan här, fort går det och ofta står det en hel del på Att-göra-listan. Bland annat ska den perfekta granen införskaffas. Kanske tar du din yxa och går ut i skogen, väljer och vrakar med omsorg och när du hittat granen med stort G, så hugger du sonika ner den och knallar hem. För dig som föredrar att lätt och smidigt köpa dig årets blivande julgran, så finns det flera ställen att göra det på i Lindesberg. Ett av dessa ställen är ICA Östermalms hos Kalle Eriksson.
– Vi har vanliga gröna granar som är närproducerade, de kommer från närområdet. Om man ska ha en plastgran eller en riktig gran är helt och hållet efter tycke och smak, säger Kalle.
Utanför ICA Östermalms har Kalle ett flertal granar står uppradade, både stora och små, och de har funnits tillgängliga sedan första advent och kommer att fortsätta säljas fram till jul.
– Det är under julveckan som det går allra flest, efter jul reas de ut. Att folk har julgranar utomhus har minskat otroligt mycket, nu har man mer lysen i träd och så vidare, så det har minskat väldigt. Däremot har inomhusgranen fortfarande sin marknad, berättar Kalle.
För den som glömmer bort att köpa gran när man är och handlar, kanske istället passar på när bilen behöver tankas. Som bekant har ju Statoil så mycket mer än bara drivmedel, däribland granar för vinterns julfirande. Någon som har koll på Statoils granar är Dennis Jonsson.
– Vi har vanliga julgranar och så har vi Danska kungsgranar. Den danska kungsgranen är lite finare, ovanpå är den mer silvrig i färgen, de är kortare och lite mindre men tätare och dessutom längre barr, säger Dennis som själv för tillfället föredrar plastgran, fast allra helst ingen gran alls:
– När man har småbarn och katt så är det inget vidare att ha någon gran, men annars vill jag ha en riktig gran, de luktar jul.

Statoils julgransförsäljning drog igång en vecka innan december, och även Dennis
har upplevt att det går flest granar veckan före självaste afton.
– Det uppskattas, kunderna svänger bara förbi och flera har kommit på och sagt ”Just, ja, en gran också”. Granförsäljningen har ökat varje år och i år har vi tagit hem ungefär sjuttio granar, och till jul brukar det vara slut.
Liliane, som just tankat bilen, föredrar den gröna, levande granen som kommer direkt från skogen.
– Det ska vara riktig gran, de luktar ju så gott!
Alla kan tyvärr inte ha samma tur som Lotta på Bråkmakargatan, så glömt nu inte att inhandla årets julgran i tid!
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.