Julen närmar sig med stormsteg och snart börjar det blir dags att planera årets julgransinköp. Smaken är olika och vilken sorts gran man vill ha varierar, vissa är mer för den traditionellt gröna, svenska granen medan andra satsar på den något mer lyxiga varianten Dansk Kungsgran. Här i Lindesberg kan man välja och vraka mellan sorterna och ända fram till jul finns det chans att köpa sig en gran. – En riktig gran luktar jul, säger Dennis Jonsson.
Innan man vet ordet av så är julen redan här, fort går det och ofta står det en hel del på Att-göra-listan. Bland annat ska den perfekta granen införskaffas. Kanske tar du din yxa och går ut i skogen, väljer och vrakar med omsorg och när du hittat granen med stort G, så hugger du sonika ner den och knallar hem. För dig som föredrar att lätt och smidigt köpa dig årets blivande julgran, så finns det flera ställen att göra det på i Lindesberg. Ett av dessa ställen är ICA Östermalms hos Kalle Eriksson.
– Vi har vanliga gröna granar som är närproducerade, de kommer från närområdet. Om man ska ha en plastgran eller en riktig gran är helt och hållet efter tycke och smak, säger Kalle.
Utanför ICA Östermalms har Kalle ett flertal granar står uppradade, både stora och små, och de har funnits tillgängliga sedan första advent och kommer att fortsätta säljas fram till jul.
– Det är under julveckan som det går allra flest, efter jul reas de ut. Att folk har julgranar utomhus har minskat otroligt mycket, nu har man mer lysen i träd och så vidare, så det har minskat väldigt. Däremot har inomhusgranen fortfarande sin marknad, berättar Kalle.
För den som glömmer bort att köpa gran när man är och handlar, kanske istället passar på när bilen behöver tankas. Som bekant har ju Statoil så mycket mer än bara drivmedel, däribland granar för vinterns julfirande. Någon som har koll på Statoils granar är Dennis Jonsson.
– Vi har vanliga julgranar och så har vi Danska kungsgranar. Den danska kungsgranen är lite finare, ovanpå är den mer silvrig i färgen, de är kortare och lite mindre men tätare och dessutom längre barr, säger Dennis som själv för tillfället föredrar plastgran, fast allra helst ingen gran alls:
– När man har småbarn och katt så är det inget vidare att ha någon gran, men annars vill jag ha en riktig gran, de luktar jul.

Statoils julgransförsäljning drog igång en vecka innan december, och även Dennis
har upplevt att det går flest granar veckan före självaste afton.
– Det uppskattas, kunderna svänger bara förbi och flera har kommit på och sagt ”Just, ja, en gran också”. Granförsäljningen har ökat varje år och i år har vi tagit hem ungefär sjuttio granar, och till jul brukar det vara slut.
Liliane, som just tankat bilen, föredrar den gröna, levande granen som kommer direkt från skogen.
– Det ska vara riktig gran, de luktar ju så gott!
Alla kan tyvärr inte ha samma tur som Lotta på Bråkmakargatan, så glömt nu inte att inhandla årets julgran i tid!
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.