Storå Bil & Maskin Service AB växte och växte tills kostymen knakade, och då bestämde man sig för att flytta till en betydligt större lokal för att kunna tillgodose den ökade efterfrågan och minska kundernas väntetid. Det blev ingen lång flytt; från Stråssavägen 4 till Stråssavägen nummer 2, men kvadratmetrarna ökade med 1250 stycken. – Vi är breda och vi vill ha det mesta under ett och samma tak, säger delägare Björn Källgren.
Efter tre år i samma lokal för Storå Bil & Maskin Service AB började det bli dags att flytta på sig då trångboddheten gjorde sig ständigt påmind. Så äntligen, efter utdragen väntan, gick i fredags äntligen flyttlasset från Stråssavägen 4 till Stråssavägen 2, till den före detta Eurolubelokalen bredvid R50. Det är stort och rymligt, någon trängsel syns inte till så långt ögat kan nå, och grabbarna är helt klart nöjda med sitt beslut.
– Vi har ökat och fått fler kunder, vi fick inte plats. Vi hade 250 kvadratmeter innan, nu har vi 1500. Vi vill kunna tillgodose den ökade efterfrågan och utöka med fler bildäck, även till traktorer. Vi vill även försöka få ner väntetiderna för kunderna, berättar delägare Björn Källgren.

Storå Bil & Maskin Service AB ägs och drivs av tre stycken glada killar; Björn Källgren, Stefan Danielsson och Niklas Lindström. Robin Karlsson är än så länge den enda anställda, och det är det gänget som varit med sedan starten. Men man hoppas idag på att så småningom kunna utöka och anställa någon mer. Man utför, bland annat, service och reparationer av personbilar, fixar däck och hjulinställningar på både personbil och tyngre fordon. Det säljs reservdelar och man har hydraulik med egen slangtillverkning, samt AC-reparationer. Man har även servat en och annan fyrhjuling och skulle någon dyka upp med en gräsklippare så är man inte sen att erbjuda sin hjälp. Det är mycket att göra och jobb dagarna i ända.
– Vi har inte stått en enda dag utan jobb, Det är kul att det finns så mycket att göra i ett så litet samhälle, säger Björn leende och fortsätter:
– Det är klart att man får offra en hel del fritid, men familj och vänner är väldigt hjälpsamma!
Företaget satsar på bra service åt kunderna och man vill kunna erbjuda ett brett register av tjänster; för att kunden ska slippa åka till olika sorters verkstäder. Björn poängterar:
– Vi är breda och vi vill ha det mesta under ett och samma tak.
Och Stefan Danielsson tillägger:
– Vi kan det vi gör! Vi är breda då vi har både lantbruk, personbil däckverkstad och smide, ja, lite av varje. Det är nästan som ett litet varuhus. Vi har hela tiden nya idéer och vill utvecklas. Jag tycker att det är kul att man kan utvecklas på en sådan liten ort.

Delägarna Björn Källgren (t.v) och Stefan Danielsson (t.h) tillsammans med Niklas Lindström (som saknas på bild).
I dagsläget är Storå Bil & Maskin Service AB på väg att bli en BDS-verkstad, ett samarbete med Linde Bildelar. Och i början av maj ska den nya lokalen invigas med ett öppningsjippo där de olika leverantörerna kommer att vara på plats för att visa upp sina grejer.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.