Vice ordförande i Barn- och utbildningsnämnden Magnus Storm (C) och ordförande Kirstine Andersson (S) presenterade delar av budgeten för 2023. Foto: Jennie Einarsson

Dialog om slumpvisa drogtester och narkotikahund på Lindeskolan

Under en pressträff på måndagen presenterade Barn- och utbildningsnämnden några utvalda delar av sin budget för 2023. Det man främst flaggade för var de satsningar som man kommer att genomföra på förebyggande åtgärder. Man talade även om den dialog som inletts kring att eventuellt införa slumpvisa drogtester och att använda sig av narkotikahund på Lindeskolan i Lindesberg.
– Vi har haft samtal med gymnasiechefen om möjligheten att kunna införa drogtest. Vi måste ha nolltolerans mot droger, förklarar Kristine Andersson som är ordförande i Barn- och utbildningsnämnden.

Av de många satsningar som man planerar att göra under 2023 så presenterade man på måndagen några av de viktigaste delarna i budgeten. Bland annat kommer man satsa 3,4 miljoner kronor på arbete över förvaltningsgränserna för att hitta lösningar som ska ge en mer hållbar kommun. Man kommer även att göra en stor satsning på förebyggande åtgärder mot användning av droger.

– Det handlar om att gå in tidigare med insatser för att få barn och ungdomar att välja en annan väg för att inte bli kund hos kriminalvården. Exempelvis säger man att ett barn mellan 0-18 år idag kostar 3 miljoner kronor för att få till en god samhällsmedborgare, kunde vi höja det till 4 miljoner kronor så kunde vi fånga upp fler. De vi missar har under samma period kostat 30 miljoner, så kan man ge tidiga insatser finns det pengar att spara längre fram i livet för samhället, förklarar vice ordförande i Barn- och utbildningsnämnden Magnus Storm.

Användning av droger kan också komma att drabba andra – inte bara den som själv tar drogerna. Detta menar Kristine Andersson.

– Tyvärr har vi nåtts av informationen om att det finns en ökad narkotikaanvändning, så vi tänker jobba hårt med att få en drogfri skola, säger hon och fortsätter:

– Just nu används lustgas bland annat, som är riktigt otäckt. Man har hittat många ampuller på skolorna – även på Lindeskolan. Vi har haft samtal med gymnasiechefen om möjlighet att kunna införa drogtest. Vi måste ha nolltolerans mot droger. Vi har fordonsprogram och byggprogram där man använder tunga maskiner, vilket blir svårt att göra om du är drogpåverkad. Det blir väldigt osäkert både för dig själv och din omgivning, konstaterar Kristine Andersson som är ordförande i Barn- och utbildningsnämnden.

Foto: Fredrik Norman

Kristine förklarar att man även haft stora problem med droger på Tullängsgymnasiet i Örebro för några år sedan där man då valde att använda sig av slumpmässiga sök efter narkotika av polishundar några gånger om året för att få bukt med problemen. Detta för att minska möjligheten till försäljning av droger på skolan, vilket man lyckats bra med.

– Det tror jag skulle vara bra för både elever som går där och även för föräldrar som har sina barn där. De flesta av oss föräldrar är nog lite oroliga över att våra barn ska hamna i drogberoende. Vi vill gå den vägen om det skulle behövas för att bli en helt drogfri skola, förklarar Magnus.

Att oskyldiga elever skulle uppleva drogtesterna och narkotikahund på skolan som olustigt ser inte Kristine som troligt.

– Är man oskyldig så har man ingenting att oroa sig för. Hunden ger ju ingen indikation på ditt skåp om du inte har droger i det. Sedan gäller det naturligtvis att koppla på sociala insatser till de som man fångar upp och har nyttjat droger så man följer upp och ger stöd, det handlar ju om att hjälpa eleverna. Man kan förhindra mycket mänskligt lidande genom förebyggande åtgärder, det handlar inte bara om ekonomi, förklarar hon.

En annan satsning i budgeten handlar om att stärka upp kring barn och föräldraskap. Under de tre senaste åren har det gjorts en satsning på högstadieskolorna i Storå och Frövi, där man haft hjälp av socialpedagoger för att fånga upp elever med skolfrånvaro. Där jobbar man med barnet inte bara i skolan utan även med det sociala runtomkring för att stötta, som ett led i bättre måluppfyllelse men också för att barn ska få rätt stöd tidigt istället för att det blir familjehemsplaceringar. För att kunna göra insatserna permanenta har man nu budgeterat 1,5 miljoner kronor, och man tittar även på möjligheten att införa detta på Lindbackaskolan i Lindesberg.

– Det är en form av tidig insats och det har visats att det ger goda resultat. Det är en bra satsning vi gör, konstaterar Magnus.

– Ja, dels har måluppfyllelsen med närvaro i skolan ökat, det har vi sett direkt kopplat till att man införde socialpedagogerna. Sedan har det även förhindrats placeringar av barn för att man har kunnat få in mer stöd från socialförvaltningen, förklarar Kristine.

I budgeten finns även en satsning på 1,5 miljoner kronor för att kunna få en mer flexibel barnomsorg. Idag kan man ha sitt barn på förskola från 06.00 till 18.00 samt nattomsorg i Lindesberg och Frövi, men det finns ett glapp för de som exempelvis börjar arbeta 05.45 på morgonen.

– Då finns det ingenstans att lämna barnet, här måste vi börja anpassa tiderna. Omvärlden har förändrats, det är helt andra arbetstider idag, avslutar Kristine.

Publicerad 14 juni 2022 klockan 10:45

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elin Olofsson visar upp Gåvobodens nya lokal. Foto: Jennie Einarsson

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”

Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

4 november 2025 klockan 13:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik...
3 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
31 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.

28 oktober 2025 klockan 17:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Simon Enström, butiksmedarbetare på ICA Supermarket Trivselköp har märkt av kundernas oro. Foto: Jennie Einarsson

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.

27 oktober 2025 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom p...

Foto: Camilla Lagerman

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.

16 oktober 2025 klockan 14:26 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vå...

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhö...

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag

I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit...

Lindeföretaget ska bygga ett jättelager i Dalarna: ”Otroligt kul”

Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med ...

Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök

Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfä...

Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet

Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda ...

Foto: Camilla Lagerman

Artistsläpp: Dessa gästar Lindesberg under Strålande Jul

Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.

3 oktober 2025 klockan 10:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Industritekniska programmet startas upp hösten 2026
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det ...
3 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen svarar på kritiken: ”Sitter med det här varje dag”
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-29

2025-09-26

2025-09-26

2025-09-24

2025-09-18

2025-09-18

2025-09-17

2025-09-16

2025-09-10

2025-09-10

2025-09-04

2025-09-03

2025-09-02

2025-09-01

2025-11-18 17:55