Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Enligt den senaste delårsrapporten gällande kommunens ekonomi ser det ut som att ljusare tider är att vänta. Prognosen för helåret visar nämligen ett överskott på 14,8 miljoner kronor.
Anledningen till det förbättrade ekonomiska läget beskrivs som bland annat lägre personalkostnader och att man gått ut flertalet lokaler under året. Man har även gjort ett stort jobb inom nämnderna för att nå en budget i balans, där Barn- och utbildningsnämnden som förra året gick med minus 27,3 miljoner, nu går mot ett nollresultat. Även socialnämnden ser ut att förbättra sitt resultat, från minus 73,3 miljoner till minus 28,9 miljoner.
– Det mycket som inte får effekt på en gång, utan det börjar vi se först nu. Det är ett långt arbete kvar, men nu ser vi att det kan gå, även i socialnämnden, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade pumpor och ”bus eller godis” står i centrum. Nu går polisen ut med några tänkvärda ord inför helgens firande – råd som är värda att ta till sig för att ge alla en riktigt fin och trygg Halloween.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyhögt och nästan alla svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.