Som inledning på kvällens kommunfullmäktige fick Lindeskolans ”Skola utan gränser” en stund att presentera vad de gör samt visa en film från projektets huvudpunkt; resan till Auschwitz, Polen.
En punkt som stack ut lite extra under kvällens fullmäktige var när Lillemor Bodman, projektansvarig, och Nafih Mawlod, projektledare, fick chans att tillsammans med elever från Lindeskolan kliva fram och redovisa projektet ”Skola utan gränser”.
Det här projektet har hunnit fylla 15 år och intresserade elever från olika program väljs ut. Man träffas ett knappt tiotal gånger under året där man tillsammans gör olika saker, såsom lagar mat, leker, lyssnar på en föreläsning eller beger sig iväg på studiebesök. Den stora händelsen är femdagarsresan till Auschwitz i Polen där man på nära hålla får lära sig mer om förintelsen.
– Det här är ett integration- och värdegrundsprojekt, vi tror på möten människor emellan, säger Lillemor och fortsätter:
– Vi pratar mycket om fördomar och vad det kan leda till, och att då åka till Auschwitz är att ta fram det värsta exemplet.
De fyra eleverna från gymnasieskolan som är med får delge fullsatt lokal sina tankar och upplevelser om ”Skola utan gränser”.
– Gladast är jag att fick träffa alla de här personerna som var med i Skola utan gränser. Vi har samarbetat och gjort jättemycket tillsammans, vi har både skrattat och gråtit, säger Agnes Gintavainyte med ett stort leende.
– Det här har gett mig jättemycket, vi åkte till Polen och där fick man en helt annan känsla när man såg allt som hänt, berättar Silva Atoyan.
Robert Andersson figurerade som ungdomsledare och har därigenom också fått möjligheten att gå Svenska kommittén mot antisemitisms, SKMA, utbildning i Stockholm, vilket han verkligen kom att uppskatta.
– Det här har gett mig ett personligt engagemang. Och nu har jag fått förmånen att bli inbjuden till en väldigt fin konferens som de anordnar, så man bildar ett väldigt stort kontaktnät, förklarar Robert.
Edla Eriksson berättar med entusiasm om sina känslor för ”Skola utan gränser”:
– Det är en del av gemenskapen, det hjälper en att vara stark om någon gör fel. Jag upplever att det har blivit bättre stämning, det har visat sig i klassen och jag tycker sedan att det har börjat sprida sig över hela skolan. Jag tror att det här är väldigt viktigt!

Liksom Robert har tidigare elever också valt att visa stort engagemang, något som bottnar i ”Skola utan gränser”.
– Många före detta elever har fortsatt att engagera sig, det har gett ringar på vattnet som vi aldrig kunnat ana, säger Lillemor som hoppas att det här viktiga projektet får fortgå och att man väljer att investera i det även i framtiden.
För att kunna genomföra det här projektet behövs 320 000 kronor, det första året går det år 100 000, och året därpå 220 000. Förutom att kommunen bekostar större delar av projektet, söker man även sponsorer samt så betalar deltagarna en mindre summa ur egen plånbok.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.