Fyra av de elever som varit med på resan till Polen. Foto: Ida Lindkvist

Elever berättade om Skola utan gränser

Som inledning på kvällens kommunfullmäktige fick Lindeskolans ”Skola utan gränser” en stund att presentera vad de gör samt visa en film från projektets huvudpunkt; resan till Auschwitz, Polen.

En punkt som stack ut lite extra under kvällens fullmäktige var när Lillemor Bodman, projektansvarig, och Nafih Mawlod, projektledare, fick chans att tillsammans med elever från Lindeskolan kliva fram och redovisa projektet ”Skola utan gränser”.

Det här projektet har hunnit fylla 15 år och intresserade elever från olika program väljs ut. Man träffas ett knappt tiotal gånger under året där man tillsammans gör olika saker, såsom lagar mat, leker, lyssnar på en föreläsning eller beger sig iväg på studiebesök. Den stora händelsen är femdagarsresan till Auschwitz i Polen där man på nära hålla får lära sig mer om förintelsen.
– Det här är ett integration- och värdegrundsprojekt, vi tror på möten människor emellan, säger Lillemor och fortsätter:

– Vi pratar mycket om fördomar och vad det kan leda till, och att då åka till Auschwitz är att ta fram det värsta exemplet.

De fyra eleverna från gymnasieskolan som är med får delge fullsatt lokal sina tankar och upplevelser om ”Skola utan gränser”.
– Gladast är jag att fick träffa alla de här personerna som var med i Skola utan gränser. Vi har samarbetat och gjort jättemycket tillsammans, vi har både skrattat och gråtit, säger Agnes Gintavainyte med ett stort leende.

– Det här har gett mig jättemycket, vi åkte till Polen och där fick man en helt annan känsla när man såg allt som hänt, berättar Silva Atoyan.

Robert Andersson figurerade som ungdomsledare och har därigenom också fått möjligheten att gå Svenska kommittén mot antisemitisms, SKMA, utbildning i Stockholm, vilket han verkligen kom att uppskatta.
– Det här har gett mig ett personligt engagemang. Och nu har jag fått förmånen att bli inbjuden till en väldigt fin konferens som de anordnar, så man bildar ett väldigt stort kontaktnät, förklarar Robert.

Edla Eriksson berättar med entusiasm om sina känslor för ”Skola utan gränser”:
– Det är en del av gemenskapen, det hjälper en att vara stark om någon gör fel. Jag upplever att det har blivit bättre stämning, det har visat sig i klassen och jag tycker sedan att det har börjat sprida sig över hela skolan. Jag tror att det här är väldigt viktigt!

2

Liksom Robert har tidigare elever också valt att visa stort engagemang, något som bottnar i ”Skola utan gränser”.
– Många före detta elever har fortsatt att engagera sig, det har gett ringar på vattnet som vi aldrig kunnat ana, säger Lillemor som hoppas att det här viktiga projektet får fortgå och att man väljer att investera i det även i framtiden.

För att kunna genomföra det här projektet behövs 320 000 kronor, det första året går det år 100 000, och året därpå 220 000. Förutom att kommunen bekostar större delar av projektet, söker man även sponsorer samt så betalar deltagarna en mindre summa ur egen plånbok.

Publicerad 20 oktober 2015 klockan 22:56

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.

25 augusti 2026 klockan 17:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en ...
25 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart...
24 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.

23 augusti 2026 klockan 20:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.

21 augusti 2026 klockan 13:24 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föresl...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-28 11:58