Ett glatt gäng som nu kan komma iväg på sin efterlängtade klassresa. Foto: Camilla Lagerman
Stor glädje när eleverna fick beskedet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Christer Karlsson samtalar med en elev under fikat. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas drömmar om resa till djurpark besannas genom generösa bidrag
Ett glatt gäng som nu kan komma iväg på sin efterlängtade klassresa. Foto: Camilla Lagerman
Stor glädje när eleverna fick beskedet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Christer Karlsson samtalar med en elev under fikat. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas drömmar om resa till djurpark besannas genom generösa bidrag
Genom hårt arbete och hängivenhet har eleverna i anpassad grundskola på Lindbackaskolan lyckats få ihop pengar till en högt efterlängtad klassresa till Parken Zoo. För att kunna ha råd att åka buss dit och hem bad man Odd Fellow 125 Bergsmannen om ett bidrag, som beviljades.
– Igår kväll fattade vi beslutet att bevilja det med 7000 kronor, så de kan komma iväg på sin resa och titta på djuren, säger Kjell Karlsson från Odd Fellow 125 Bergsmannen.
För några månader sedan väcktes drömmen om en klassresa till Parken Zoo, för att hälsa på alla djur. Men för att kunna göra verklighet av drömmen behövde man samla in pengar, något man gjort på olika sätt.
– Panta burkar tyckte de var roligast, de har letat både på skolan och utanför. Sedan har de lämnat brev till företag i närheten där de har frågat efter pant, och det har de fått. Vi har varit och pantat nästan varje vecka, berättar läraren Kristin Sundman.
Förutom att panta burkar har eleverna också pärlat armband med olika budskap, samt bakat sockerkakor som de sedan har sålt.
– Eleverna har varit med i hela processen med att skicka mail till Parken Zoo för att fråga hur mycket det skulle kosta. Sedan har de räknat pengarna för att se om det räcker, berättar Kristin.
Inför mors dag har eleverna pärlat speciella armband. Foto: Camilla Lagerman
När man räknade ihop summan såg man att det räckte till biljetter, men det fattades fortfarande en del för att kunna bekosta bussresan. Då bestämde man sig för att skicka ett brev till Odd Fellow i Lindesberg, där man helt enkelt frågade om de ville bidra.
– De har sökt ett litet bidrag till sin verksamhet för att kunna åka till Parken Zoo. Igår kväll fattade vi beslutet att bevilja det med 7000 kronor, så de kan komma iväg på sin resa och titta på djuren, säger Kjell Karlsson från Odd Fellow 125 Bergsmannen.
För att fira den stora nyheten ställde man till med ett stort tårtkalas under torsdagen, där även eleverna skulle få det glädjande beskedet.
Kristin visar på en stor skärm hur arbetet har gått till och berättar sedan att de fått ett bidrag till bussresan, och att de nu kan komma iväg på sin efterlängtade klassresa.
Ett sus sprider sig bland eleverna, som sedan bryter ut i en rungande applåd. Som tack för den fina gesten överräcker Kristin två teckningar som eleverna målat till Kjell och Christer.
– De har ska vi sätta upp på något riktigt bra ställe, säger Christer.
Christer och Kjell fick ta emot varsitt konstverk som eleverna gjort. Foto: Camilla Lagerman
På frågan om vad de ser fram emot mest att se på Parken Zoo kommer det en mängd olika svar.
– Lejon, tiger, sköldpadda och ormar ropar barnen glatt.
– Ormar är läskiga! säger en kille och fnissar.
– Nej, de är snälla, förklarar en tjej.
Eleverna är dock inte klara med sitt arbete inför resan ännu, de kommer fortsätta att sälja sockerkakor och armband för att få ihop pengar till lunch och lite goda glassar under utflykten.
– Vi kommer att stå utanför Mejk den 24 april, och vi säljer tills det tar slut, säger Kristin glatt.
Under torsdagseftermiddagen fick man ett glädjande besked från J Anderbert Bygg, som även de sponsrar barnens resa med 2000 kronor.
– Eleverna hade varit där och frågat efter pantburkar, och efter det erbjöd Jocke Anderbert att sponsra oss, vilket vi såklart blev superglada för! avslutar Kristin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...