Amalia Öhmar och Nina Droudi trivs på Lindeskolan, men vill ha fler mötesplatser. Foto: Hans Andersson

”En bra skola men blanda eleverna mer”

Lindeskolan har 50 år bakom sig. Nina Droudi och Amalia Öhmar har säkert minsta lika många aktiva år framför sig. Nästa år tar de studenten.
– Det är en bra utbildning med bra lärare, säger de. Men man skulle blanda litet mer, så att man träffar andra elever också än bara dem i samma program, tycker de.

Nina Droudi och Amalia Öhmar har ett läsår kvar, när Lindeskolan firar 50 år i september. De är båda med i styrelsen för elevkåren och berättar att vid höstterminsstarten ska en elev från varje klass samlas för att planera hur de ska fira jubileet. Alla klasser, alla elever ska vara med i firandet.

Båda två säger att utbildningen är bra med unga lärare som hänger med i utvecklingen. De tycker det är praktiskt att ha gymnasiet i Lindesberg så att de kunnat bo kvar hemma. Det är en bra skola, men det finns saker som de skulle vilja ändra på. Nina Droudi tycker att lektioner kan läggas i olika hus, så att eleverna får chans att  träffa fler som går på skolan och inte som nu bara dem som går samma program i samma hus. Amalia har varit på studiebesök på det nya Möckeln-gymnasiet i Karlskoga, där alla finns i samma hus. Hon tycker att det borde bli bättre tillgång på datorer och berättar att de i hennes klass saknar personliga datorer, utan de får gå till ett särskilt datorrum.

– Vi  behöver ju personliga datorer lika mycket som andra. Vi skriver, söker och googlar –  går in på vårdguiden 1177, säger Amalia Öhmar som har ett läsår kvar på Vård- och Omsorgsprogrammet och av det val hon har mellan äldres hälsa och akut vård, så blev det akut vård.

– Jag har alltid vetat att det är det här jag vill göra – att ta hand om människor och jag valde akutsjukvård, för att det är ett arbete med variation. Drömmen är att köra ambulans – att bli ambulanssjukvårdare, säger hon och berättar att hon troligen söker sig till Masugnen för en utbildning till skötare inom psykiatrin – kunskaper som hon kommer att ha nytta av också inom akutsjukvården.

Amalia Öhmar vill köra ambulans och Nina Droudi funderar på ett jobb med juridik. Foto: Hans Andersson
Amalia Öhmar vill köra ambulans och Nina Droudi funderar på ett jobb med juridik. Foto: Hans Andersson

Nina Droudi går Ekonomiprogrammet och har riktat in sig på juridik och tänker flytta från Lindesberg för att plugga vidare. Hon har varit på studiebesök på Örebro Universitet och fått information om den juridiska utbildningen där.
– Jag har alltid varit intresserad av att läsa om brott i tidningarna, men jag är osäker på vilken inriktning jag ska välja så småningom, säger hon. Jag vill flytta från Lindesberg, men sedan flytta tillbaka.

Hon går en populär utbildning med full klass på 30 elever och den här populariteten har stått sig länge. För Amalia Öhmar och hennes klasskamrater på Vård -och Omsorgsprogrammet (VO) har det varit annorlunda.
– Vi är 23 i klassen och andra klasser har haft runt 20. Klasserna har blivit större och VO-programmet har fått ett bra rykte, säger hon. De hjälper en med praktikplats och man får jobb efter utbildningen. Jag har inte kunnat välja bättre.

Båda säger att studierna är krävande. Amalia Öhmar säger att de som tror att det är lätt och att man bara kan ”glida igenom” VO-programmet tar miste – det är tufft att lära sig alla medicinska termer. Nina Droudi berättar att det är hårt pluggande för henne med, men båda säger att det är nödvändigt annars blir det ännu svårare senare.

I den jubileums-skrift som kommer ut när Lindeskolan firar 50 år i höst skriver Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S) att det finns mycket att vara stolt över och att skolan är på rätt väg. Hon blickar också framåt och så här inleder hon sin artikel:

”Om 50 år kommer Lindeskolan vara en skola dit andra gymnasieskolor åker på studiebesök för att se vad hemligheten är bakom de fantastiska resultaten. Lindeskolans elever är vida kända för sina goda studieresultat, framåtsyftande och kreativa idéer och sin handlingskraft. Under sin tid på Lindeskolan har de fostrats till goda samhällsmedborgare som kraftigt bidrar till att sätta Bergslagen och Sverige på kartan.”

00-talet utanför Lindeskolan
Hösten 2003 demonstrerade runt 2000 personer mot planerna på nedskärningar på Lindesbergs Lasarett. 18 520 namn på protestlistor överlämnades och planerna stoppades. Tingsrätten i Lindesberg lades ner 2004. Folkets Hus-föreningen i Lindesberg gick i konkurs och Samuel Karlssons Fastigheter AB tog över. 2006 såldes AssiDomän Frövifors kartongbruk till Korsnäs.

Terrorattacken mot World Trade Center i New York den 11 september 2001 kommer att prägla stora delar av decenniet. I USA inleds ”kriget mot terrorismen”. Utrikesminister Anna Lindh mördas och den tsunami som sköljer in över Sydostasien dödar 300.000 människor – många svenskar.

Publicerad 17 juni 2015 klockan 09:14

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Melwin och lillasyster Alma gör sig redo att kasta ut. Foto: Camilla Lagerman

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.

14 augusti 2026 klockan 17:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!

14 augusti 2026 klockan 13:25 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.

13 augusti 2026 klockan 17:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, ...
12 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Sami Rahkonen

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.

11 augusti 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.

10 augusti 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
31 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
31 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhå...
29 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-07-20

2026-07-20

2026-08-14 18:04