Lindlövens 4-0 på Köping var snarare ett resultat av svagt motstånd än av eget vasst spel, men med en ny målvakt som känns trygg kanske fler aspekter av spelet kan lyfta sig.
Daniel Marmenlind kom till Lindesberg och plötsligt var målvaktskrisen löst.
Man kan förstås jobba med fläskiga succérubriker efter söndagens derbymöte med Köping där 18-åringen i sin Lindlöven-debut motade 31 skott och höll nollan. Men ni som såg matchen vet att det går att ljuga ganska bra med statistik och det som står på papperet.
I ärlighetens namn tog den nye burväktaren det han skulle ta och utsattes inte för särskilt mycket mer. Av de där 31 skotten (som måste ha räknats av någon med väldigt välvillig inställning till vad som egentligen är ett skott) var de väldigt få som kan klassas som särskilt kvalificerade avslut. Det var något friläge, annars ganska lugnt för den skicklige målvakten mot ett blekt Köping.
Missförstå mig rätt här. Marmenlind är bra, han blev sur när han inte fick vara kvar i allsvenska Vita Hästen (efter att de värvat Pontus Sjögren) och kommer till Lindesberg med en revanschlust som säkerligen är gnista nog för att prestera väl. Och en lysande start med en hållen nolla gör naturligtvis sitt till för självförtroendet oavsett hur hårt ansatt han var. Men man behöver inte prisa hans lov för att det började som det gjorde. Han har mer att visa och det tror jag att han kommer göra.
Men om vi ponerar att Marmenlind är svaret på Jussi Salos frågor kring målvaktsposten finns det andra områden att rikta fokus mot.
Lindlöven vann med 4-0 mot Köping, men handen på hjärtat, det var en ganska dålig match. Novemberlunk när den är som sömnigast.
Lindlöven var bättre och starkare än sin motståndare, men spelet kuggade inte riktigt i. Främst adresserar jag det till ett hafsigt passningsspel. Om hemmalaget bara kunnat driva upp farten lite mer och ha ett bättre passningsspel hade man kunnat köra sönder Köping redan i första perioden. Men nu var passningsspelet i uppspelsfasen under matchens första halva både slarvigt och oprecist och det gjorde att gästerna ändå ganska bekvämt kunde hålla hemmalaget ifrån sig.
Det var inte förrän backen Rasmus Rundgren tvingades syna isen och lämna matchen efter en ordentlig smäll vid rödlinjen som hemmalaget taggade igång. Rundgren kastade frustrerat hjälm och klubba och handskar omkring sig när han tog sig ut i båset. Efter det var det som att Linde-krigarna vaknade.
De tuffade till sig, började smälla på och tugga fradga och så var det med den saken. Jag är egentligen ganska skeptisk till om det är den typen av hockey som Lindlöven ska spela. Det finns annat man är bättre på än att åka omkring och försöka tackla allt och alla, men i den här fighten fungerade det.
Men det finns minst en klass till att plocka ur Lindlövens anfallsspel. Det är knappast någon slump att laget ofta skjuter många skott utan att få särskilt mycket utdelning. Men visst kan det vara så att det är något som kommer nu om problemet på målvaktssidan är löst.
Om utespelarna känner större förtroende för sin sista utpost kan det leda till att anfallsspelet också förbättras. Att man kan spela ut och lägga mer kraft på att komma rätt genom mittzon och spela med mer pondus utan att behöva väcka sig själva genom fysiskt spel. Konstigare psykologiska saker än så har hänt med hockeylag och jag håller ändå med kapten Patrik Näslund om att igår fanns det ändå ett lugn i spelet som inte alltid funnits där i andra matcher.
Då kanske det trots allt blir helt sant att skriva att Marmenlind kom till Lindesberg och plötsligt var allting löst.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.