Vattenmassorna dånar fram vid kraftstationen i Dalkarlshyttan. Foto: Fredrik Norman
Energibolaget manar till försiktighet när vattennivåerna är höga
Just nu råder höga flöden i våra vattendrag – och med anledning av det går det kommunala energibolaget Linde energi ut med information om hur allmänheten bör förhålla sig till situationen.
– Om båten fortfarande ligger i eller om man äger en brygga kan det vara bra att se till att de är ordentligt förtöjda, säger Peter Ström som är chef för elproduktion på Linde energi i ett pressmeddelande.
Höstregnen har avlöst varandra och sammantaget har detta resulterat i att Linde energis vattenmagasin nu är ordentligt påfyllda och används för att producera förnybar energi i de fem kraftstationerna Dalkarlshyttan, Bohr, Vedevåg, Ringaby och Oppboga.
– Vi arbetar febrilt med att anpassa vattennivåerna och justerar produktionen i realtid, säger Peter Ström, chef för elproduktion på Linde energi.
– Samtidigt som vi påverkas av det andra energibolag gör uppströms, påverkar våra aktiviteter de energibolag som är verksamma nedströms. Då kraftverken går fullt sedan några dagar handlar det just nu om att transportera rätt mängd vatten förbi kraftverken för att klara dämningsgränserna. Det är hårfina avvägningar, fortsätter Peter Ström.
Hög tid att ta upp båten på land eller se till att den är ordentligt förtöjd. Foto: Fredrik Norman
De höga flödena innebär dock att allmänheten bör vara extra försiktig när man vistas nära vattendragen. Även om vattnet kan uppfattas som lugnt på ytan kan strömmarna under vara mycket kraftiga.
– Den som rör sig nära våra vattendrag och kraftstationer bör var extra uppmärksam. Strömmarna är kraftiga i vattendragen, hälsar Peter Ström.
Alla som dessutom äger en båt eller brygga gör rätt i att dra åt knuten ordentligt nu.
– Om båten fortfarande ligger i eller om man äger en brygga kan det vara bra att se till att de är ordentligt förtöjda, avslutar Peter Ström.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...