LIF Lindesberg får fortsätta att vänta på Fatlum Ahmeti. Mittsexan, som slet sönder korsbandet i premiären ifjol, har fått nya svar på sin rehabilitering. Läkarnas senaste besked är att det dröjer uppemot sex veckor innan en comeback är aktuell.
Elva månader har snart passerat sedan Fatlum Ahmeti skadade sig i LIF:s seriepremiär hemma mot Varberg. Mittsexan slet då av korsbandet och opererades senare i oktober, något som blev början på en lång skadefrånvaro. Igår var Fatlum tillbaka på sjukhuset i Stockholm för att följa upp rehabiliteringen med läkarna. Hans förhoppningar var att få ett positivt besked.
– Det gick väl sådär, de sa att det fattas några procent innan jag kan spela… Jag har fem-sex veckor kvar i alla fall, sen ska jag försöka kolla upp knäet igen lite tidigare. Men det ta fem-sex veckor innan jag får upp de där sista procenten, berättar Fatlum nedstämt.
Läkarnas dom är alltså ytterligare uppemot sex veckor utan moment som kan belasta knäet. Det innebär att Fatlum riskerar att gå miste om LIF:s samtliga träningsmatcher, samt lagets Allsvenska premiär som spelas lördagen den 19:e september. 25-åringen tar dock nyheten med ro och stressar inte upp sig.
– Nej nej, jag vill inte stressa mig tillbaka och speciellt inte ta några risker nu. Det är väl ändå bra att jag vet hur mycket styrka som saknas. När jag kommer tillbaka vill jag att allt ska vara hundra, resonerar Fatlum och utvecklar sig.
– Jag har väntat jävligt länge redan nu. Det har gått tio månader, så då kan jag vänta fem veckor till om det är så.
”Är spelsugen hela tiden”
Gårdagens besked gör att Fatlums comeback i den orangea matchtröjan dröjer ännu någon månad. Men trots det blir det en hel del handboll för mittsexan. Sedan en tid tillbaka tränar han med laget, samtidigt som han drillats hårt av fystränaren Micael Nelson. Formen är det därför inget fel på.
– Jag måste säga att formen är rätt bra. Jag har fått en bra hjälp och varit med och kört mycket med laget. Det jag inte kunnat köra är matchspel, men nu på slutet har jag kunnat vara med på nästan hela träningarna, förklarar Fatlum.
I söndags satt du på läktaren och såg matchen mot Guif. Kliade det i benen, ville du ut och köra?
– Ja, det är klart att man vill ut och köra. Men det ville jag redan förra året när jag satt på läktaren. Man är jävligt spelsugen hela tiden.
Vad händer när du får ditt godkännande från läkarna då?
– Jag vet inte hur mycket spel det blir i början. Men när jag får ett godkännande är det full fart direkt, det finns inget att spara på.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.