Här är 2024 års vinnare av Linde energis pris "Energiklappen". Foto: Linde energi
Fem eldsjälar får pris för deras brinnande engagemang
Linde energi avslöjade på måndagen årets vinnare av deras pris ”Energiklappen”. Totalt 30 000 kronor fördelas nu till fem personer som juryn har valt ut bland totalt 37 nomineringar.
– Vi vet hur viktigt engagemang är för ett levande lokalsamhälle. Därför vill vi uppmärksamma några av de som gjort någonting extra för sina medmänniskor där vi verkar, säger Joakim Johansson, VD på Linde energi, i ett pressmeddelande.
Det är femte året i rad som Linde energi delar ut priset. Årets vinnare är som följer:
Foto: Linde energi
Madelene Fischer – Ungdomsansvarig LIF Lindesberg
Madelene är ett riktigt energiknippe som i rollen som ungdomsansvarig i LIF Lindesberg även har tagit sig an ett gäng glada seniorer under devisen – Bli starkare, få balans och kondition. De stortrivs tillsammans genom Maddes sprudlande energi och entusiasm. En eldsjäl som bidrar till ett friskare och gladare Lindesberg!
Foto: Linde energi
Sven Carlsson – Initiativtagare och redaktör LindeKultur
Sedan över ett decennium samlar Sven allt som rör kulturlivet i Lindesbergs kommun i den fristående nyhets- och informationskanalen LindeKultur.
LindeKultur drivs ideellt och utan ekonomiskt stöd. Tack vare Svens arbete når kommunens breda kulturutbud en större publik och bryter gränser.
Foto: Linde energi
Johan Orrbo – Frövi Judo
Johan har haft en viktig roll i Frövi Judos utveckling och framgång sedan 2017. Som tränare för barn och ungdomar med och utan funktionsnedsättningar, har han visat ett enastående ledarskap och engagemang. Hans initiativ har lett till stora framgångar, inklusive medaljer på Special Olympics World Games och Downs VM & EM. Johans passion för judo är smittsam, och han sprider ständigt kunskap och entusiasm för judon.
Foto: Linde energi
Mona Karlsson – Friluftsfrämjandet Lindesberg
Mona har fått generationer av barn att åka skridskor, upptäcka naturen och gilla skogen. Förutom att ha varit Lindesbergs egen skogsmulle sedan 1979 bidrar Mona med hälsobingo, prova-på-aktiviteter och barnens Vasalopp – bland mycket annat! En livsgärning som skapat många natur- och friluftsälskare.
Foto: Linde energi
Björn Carlsson – Äldreomsorgen Storå
I sitt arbete som inom äldreomsorgen har Björn både driv och hjärtat på rätt plats. Kommer alltid till jobbet med ett glatt humör tar sig tid att svara på frågor, lära ut och visa tillit. Genom hela den tuffa pandemin peppade han personalstyrkan att fortsätta kämpa på. Björn har valt att ägna sin tid åt att göra gott för våra äldre i kommunen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.