Här är 2024 års vinnare av Linde energis pris "Energiklappen". Foto: Linde energi
Fem eldsjälar får pris för deras brinnande engagemang
Linde energi avslöjade på måndagen årets vinnare av deras pris ”Energiklappen”. Totalt 30 000 kronor fördelas nu till fem personer som juryn har valt ut bland totalt 37 nomineringar.
– Vi vet hur viktigt engagemang är för ett levande lokalsamhälle. Därför vill vi uppmärksamma några av de som gjort någonting extra för sina medmänniskor där vi verkar, säger Joakim Johansson, VD på Linde energi, i ett pressmeddelande.
Det är femte året i rad som Linde energi delar ut priset. Årets vinnare är som följer:
Foto: Linde energi
Madelene Fischer – Ungdomsansvarig LIF Lindesberg
Madelene är ett riktigt energiknippe som i rollen som ungdomsansvarig i LIF Lindesberg även har tagit sig an ett gäng glada seniorer under devisen – Bli starkare, få balans och kondition. De stortrivs tillsammans genom Maddes sprudlande energi och entusiasm. En eldsjäl som bidrar till ett friskare och gladare Lindesberg!
Foto: Linde energi
Sven Carlsson – Initiativtagare och redaktör LindeKultur
Sedan över ett decennium samlar Sven allt som rör kulturlivet i Lindesbergs kommun i den fristående nyhets- och informationskanalen LindeKultur.
LindeKultur drivs ideellt och utan ekonomiskt stöd. Tack vare Svens arbete når kommunens breda kulturutbud en större publik och bryter gränser.
Foto: Linde energi
Johan Orrbo – Frövi Judo
Johan har haft en viktig roll i Frövi Judos utveckling och framgång sedan 2017. Som tränare för barn och ungdomar med och utan funktionsnedsättningar, har han visat ett enastående ledarskap och engagemang. Hans initiativ har lett till stora framgångar, inklusive medaljer på Special Olympics World Games och Downs VM & EM. Johans passion för judo är smittsam, och han sprider ständigt kunskap och entusiasm för judon.
Foto: Linde energi
Mona Karlsson – Friluftsfrämjandet Lindesberg
Mona har fått generationer av barn att åka skridskor, upptäcka naturen och gilla skogen. Förutom att ha varit Lindesbergs egen skogsmulle sedan 1979 bidrar Mona med hälsobingo, prova-på-aktiviteter och barnens Vasalopp – bland mycket annat! En livsgärning som skapat många natur- och friluftsälskare.
Foto: Linde energi
Björn Carlsson – Äldreomsorgen Storå
I sitt arbete som inom äldreomsorgen har Björn både driv och hjärtat på rätt plats. Kommer alltid till jobbet med ett glatt humör tar sig tid att svara på frågor, lära ut och visa tillit. Genom hela den tuffa pandemin peppade han personalstyrkan att fortsätta kämpa på. Björn har valt att ägna sin tid åt att göra gott för våra äldre i kommunen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...