Festlig invigning av bankens nya och fräscha lokaler

Det anrika Sparbankshuset på Kungsgatan i Lindesberg är nu återigen ett riktigt bankhus. Klockan 10.00 på onsdagsförmiddagen klippte Bergslagens Sparbanks styrelseordförande Oa Holfve det traditionsenliga bandet som förklarade verksamheten öppen i sina nya och fräscha lokaler.
– Det känns skönt att vara på samma ställe igen, säger Cecilia Jeffner, vd för Bergslagens Sparbank.

Sparbankshuset på Kungsgatan 13 i Lindesberg har länge varit Bergslagens Sparbanks hemvist, men i början av det nya milleniet delades verksamheterna upp på två olika kontor, där privatsektorn flyttade till Kristinavägen. I slutet av 2019 förvärvade det lokala fastighetsbolaget LindeFast den anrika byggnaden och sedan dess har en uppfräschning av lokalerna pågått. Under onsdagen var det stor invigningsfest då Bergslagens Sparbank återigen är samlade på ett och samma ställe, i en nyrenoverad kostym.

– Det här ökar effektiviteten, kunderna har allt på samma ställe, både specialisterna och kontanterna finns här, och för personalen är det jättebra att alla kan träffas. Jag ser bara fördelar med det, säger bankens styrelseordförande Oa Holfve.

Bergslagens Sparbanks styrelseordförande Oa Holfve. Foto: Camilla Lagerman

Placeringen av bankens kontor har under många år varit ett föremål för diskussion i styrelsen. Bland annat har man haft funderingar på att bygga på en våning ovanpå kontoret vid Kristinavägen, och även det gamla Tingshuset har funnits med tankarna.

– Vi har diskuterat länge, eftersom vi har haft dubbla etableringar i över 20 år, men det har aldrig varit riktigt bra. På den tiden var läget bra, mitt i stan bland alla människor, men nu funkar det inte så längre. Numera ringer man i regel och bokar en tid, så vi är inte beroende av läget längre, säger Cecilia.

– Det digitala har tagit ett jättekliv under pandemin, och många har upptäckt att man inte längre behöver vara på plats för att göra bankärenden, därför ser även kontoren annorlunda ut, säger Oa.

När beslutet väl landade på att samla alla i Sparbankshuset på Kungsgatan igen insåg man också att lokalerna behövde byggas om för att passa den dubbelt så stora personalstyrkan. Banken beslutade då att sälja fastigheten till det lokala företaget LindeFast.

– Att vi sålde huset gjorde att vi nu kan ägna oss helt åt bankverksamhet istället för fastighetsskötsel, så det blev verkligen en jättebra lösning, säger Oa.

– Sedan är det såklart extra roligt att vi är tillbaka i Sparbankshuset igen, flikar Cecilia in.

Sparbanksstiftelsens ordförande Hans Sigge. Foto: Camilla Lagerman

Även om banken har 30 procent av sina kunder utanför lokalområdet, har Sparbanksstiftelsen sin verksamhet 100 procent inom det, något man ser som otroligt viktigt.

– Stiftelsen ägnar sig åt att äga bank, och det i sin tur gör att vi kan främja det lokala kultur- och näringslivet och idrotten genom sponsring, säger stiftelsens ordförande Hans Sigge.

Samtliga verksamheter inom Bergslagens Sparbank finns nu samlade på Kungsgatan 13, förutom bankomaten som fortsatt kommer att finnas kvar på Kristinavägen. De nya lokalerna är handikappanpassade, och erbjuder samma möjligheter att göra sina bankärenden som innan. Dessutom har man avsatt dedikerade parkeringsplatser för bankens kunder med uppmärkta skyltar.

– De mänskliga mötena behövs fortsatt, avslutar Hans Sigge.

Fotnot: Fastighetsbyrån finns fortsatt kvar på Kristinavägen, där man har påbörjat renovering av lokalerna. Kontoret har dock öppet som vanligt under tiden.

Publicerad 6 oktober 2021 klockan 14:02

Camilla Lagerman , 0581-155 50 , camilla@lindenytt.com

Kommentarer
Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Fabrikschef Richard Morén, avdelningschef för massabruket Peter Juntti, programledare Jan-Erik Eriksson och kommunikationsansvarig Sofia Granerfeldt framför den nya fossilfria sodapannan i Billerud. Foto: Camilla Lagerman

Ingen kris – trots alla kriser – när Billeruds miljardsatsning tar form

På torsdagen bjöd Billerud in pressen för att berätta mer om hur arbetet med den nya fossilfria sodapannan fortskrider. Ett år efter att ”det första stålet” sattes på plats är den 87 meter höga byggnationen så gott som klar och nu kliver man in i en ny fas av projektet.
– Vi är omkring 90 procent inne i projektet och i dagarna passerar vi en miljon arbetstimmar här på site. Nu håller vi på och lämnar över montaget och går in i en drifttagningsfas, förklarar projektets programledare Jan-Erik Eriksson.

1 juni 2023 klockan 16:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Imorgon, torsdag, slår Brasserie All In upp portarna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Smygtitta hos Brasserie All In

Imorgon, torsdag, är det stor premiäröppning hos Brasserie All in i Lindesberg, men redan nu kan LindeNytt bjuda på några glimtar inifrån stans nya restaurang och nattklubb.
– På torsdag smäller det! säger Oliver Lindberg med ett stort leende.

31 maj 2023 klockan 13:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bergslagens Sparbank går samman med Södra Dalarnas Sparbank

Från och med januari 2024 går Bergslagens Sparbank samman med Södra Dalarnas Sparbank och bildar...

bildspel Skarpt läge när Tormek inviger nytt besöksmål

Historien om Tormek startade i ett gammalt cykelgarage i Storvik 1973, fyra år senare gick flytten till ...

bildspel Snabba bilar och modiga förare när Trollrallyt avgjordes

Ett trettiotal lådbilsförare gjorde under lördagen upp om titlarna i årets upplaga av Trollrallyt...

Butiksägare Kent Söderström och butikschef Anna Tägt känner sig nöjda med renoveringen som är gjord. Foto: Jennie Einarsson

ICA-handlaren Kent satsar på landsbygden

Under våren har butiksägare Kent Söderström satsat stort på att renovera ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan. Med hjälp av butikschef Anna Tägt har de gett butiken ett rejält ansiktslyft.
– Det här är nog den största renoveringen som vi har gjort på tio år, berättar Kent Söderström.

26 maj 2023 klockan 10:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hos Bergslagens Sparbank kunde man utmana varandra i duell. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildspecial: Rekordstora LindeDagen blev dundersuccé

Om det var de varma, men blåsiga, sommarvindarna eller de rekordmånga utställarna som fick Lindesbergarna att gå man ur huse går det endast att spekulera i, men det man med säkerhet kan fastslå är att LindeDagen 2023 blev en riktig dundersuccé! LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den soliga folkfesten.

25 maj 2023 klockan 09:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ombyggnationen av Kristinavägen pausas
PRESSMEDDELANDE: Majoritetsstyret i Lindesbergs kommun har efter samråd med näringsidkare samt kommunens tjänstepersoner, beslutat att flytta fram ...
24 maj 2023 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Färgsprakande besök hos Bilskadecenter
Det fullkomligt bubblade av kreativitet hos Bilskadecenter i Lindesberg under tisdagsmorgonen, när 12 elever från Pilkrogs förskola kom på besök ...
23 maj 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Inför LindeDagen: ”Tur med vädret”
Med en solig prognos från SMHI råder det så gott som perfekta förhållanden inför morgondagen när årets upplaga av LindeDagen - anordnas för ...
23 maj 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rosmarie Haapala och Elin Falk har tillsammans utformat en ny kur för att råda bot mot stressiga vardagar. Foto: Jennie Einarsson

Här hjälper getter stressade personer att finna lugnet

I dagens stressiga samhälle finns det sällan tid för avkoppling, men detta är något som Rosmarie Haapala från Hälsorum Bergslagen och Elin Falk från Kallernäs Getgård vill råda bot på. Nu drar de med gemensamma krafter igång en helt ny typ av hälsokur som ska ge en chans till en lugn stund och återhämtning i vardagen.
– Jag har inte hört talas om ett sånt här koncept tidigare, det här är vi nog är ensamma om, förklarar Elin.

19 maj 2023 klockan 12:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Felix Eriksson körde från Hällefors med sin ombyggda Volvo för att närvara vid premiären av Fast X. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Youtube-kändis i blickfånget under bioevent

För att sätta stämningen ordentligt inför den stora biopremiären av Fast X anordnade Lindesbergs biograf och SHRA en gemensam bilträff utanför bion under onsdagskvällen. Ett 15-tal utvalda fordon radade upp sig i solskenet, men en bil drog onekligen allra mest blickar till sig, nämligen Youtube-kändisen Felix Erikssons ombyggda Volvo 745.
– Jag följer honom på Instagram, den här bilen är helt sjuk! säger Albin Kemperyd som tillsammans med vännen Liam Corcoran passar på att fotografera bilen.

18 maj 2023 klockan 09:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Proffsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Trots kyliga vindar och ett duggande regn var det många besökare som tog tillfället i akt att utforska ...

Samarbetet ledde Håkan Svanström till Lindesberg

Onsdag den 17 maj får Lindesberg besök av en av Sveriges mest kända hantverkare och eldsjäl Håkan Svanstr...

Annons


Mats Eriksson, Johan Eriksson och Sören Karlsson tror på en lyckad festival. Foto: Camilla Lagerman

Festivalbygget är i full gång: ”Alla är taggade”

På lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år lovar väderprognosen strålande solsken och varma temperaturer, något som arrangörerna av Vårmönstringens egen utomhusfestival gläds åt.
– Det känns skitkul, alla är taggade, säger Johan Eriksson på JME Music.

11 maj 2023 klockan 15:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Flera nyheter utlovas vid årets Trollrally

Förra årets nypremiär av lådbilstävlingen Trollrallyt blev en dundersuccé, och lördagen den 27 maj är det ...

Nu är det klippt för Solvallen

På fredagen invigdes Linde energis solcellsanläggning, Solvallen, i Vässlingby utanför Fellingsbro. Under en strålande sol ...

Cummins Meritor fick pytonorm i leveransen: ”Man blev lite ställd”

På tisdagen fick Cummins Meritor ett något oväntat besök - från Australien. ...

Lindesbergs Handelsträdgård firar 10 år med pompa och ståt

Den 1 maj har det gått hela 10 år sedan Lindesbergs Handelsträdgård slog upp portarna för ...

Anrika krogen får nytt liv när Brasserie All In öppnar: ”Så taggad!”

Efter sex år inom restaurangbranschen i Stockholm återvänder nu Oliver ...

Rekordmånga utställare inför LindeDagen: ”Fortsätter att öka”

Med över 160 utställare blir den sjunde upplagan av LindeDagen större än nå...

Pastor David Fiske, Rotarys president Dan Johansson och Gun Andersson. Foto: Camilla Lagerman

Rotary överraskade Kristinakyrkan med välkommet tillskott

Under måndagens Rotarymöte gästades sällskapet av pastor David Fiske och Gun Andersson från Kristinakyrkan, som berättade om församlingens idella arbete med Matkassen. För att ytterligare hjälpa Kristinakyrkans insats överraskade Rotarys president, Dan Johansson, de båda med en check om 20 000 kronor.
– Målet är naturligtvis att ingen ska behöva få en matkasse, förklarar David Fiske.

24 april 2023 klockan 17:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Övergivna hus och människors öden samlat i ny bok
Tomas Molin heter författaren som på torsdag släpper sin andra spännande bok om ödehus. Denna gång gör han bland annat ett besök i ödebyn ...
18 april 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Andreas Weise och The Mamas satte magisk stämning på Capricen
Den 38:e upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev en riktig publikfest, där det bjöds på musik och underhållning av världsklass. Vinnarna av ...
15 april 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna vill se fler matvaruaffärer i Frövi
INSÄNDARE/DEBATT: I dag finns bara en matvaruaffär i Frövi och orten är under utveckling med nya industrier och en ökad befolkning. Det betyder ...
14 april 2023 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2023-04-13

2023-04-11

2023-04-06

2023-04-03

2023-03-29

2023-03-28

2023-03-24

2023-03-23

2023-03-21

2023-03-16

2023-03-14

2023-03-13

2023-03-06

2023-03-02

Evenemangstips
Nyheter från Expressen
Polishändelser i Örebro län
2023-06-02 11:06