Festligt när Idrottscollege prisade sina elever vid gala

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under en efterlängtad idrottsgala på onsdagskvällen. Trots en aula full med tävlingsmänniskor fanns dock ingen rivalitet, utan enbart glädje och lycka för varandras framgångar. Kvällens två tyngsta priser, bästa manliga och kvinnliga idrottare, dominerades av judon då både Ingrid Nilsson och Isac Ripsäter prisades för sina insatser.

Ungefär 160 gäster, uppklädda i kostym och långklänningar, samlades i Lindeskolans aula under onsdagskvällen för sin festliga idrottsgala som äntligen kunde genomföras efter två års pandemiuppehåll. Vid uppdukade långbord serverades en tvårätters middag signerad elever vid skolans restauranglinje medan talanger från estetiska programmet stod för musikunderhållningen.

Totalt 27 priser delades ut under kvällen, i kategorierna Läsårets Rookie, Läsårets Prestation, Årets unga ledare samt de två finaste priserna – årets kvinnliga och manliga idrottare.

Publiken jublar av glädje när namnen på vinnarna i de olika kategorierna läses upp. Ingen rivalitet, bara glädje. Foto: Camilla Lagerman

Årets kvinnliga idrottare: Ingrid Nilsson – judo

Motivering: Årets kvinnliga idrottare har under det gångna året presterat på nationell- och internationell toppnivå. Hon har etablerat sig i ungdomslandslaget med sina fina resultat under året med bland annat SM-guld, dubbla medaljer på europacup samt ett EM-brons. Hon är för närvarande rankad 5:a i världen i sin tävlingskategori och håller därmed idrottscolleges fana högt på den internationella scenen.

Årets manliga idrottare: Isac Ripsäter – judo (nominerad var även Algot Grönlund Eknor – armbrytning)

Motivering: Den nominerade har under sin studietid visat på en stark utveckling och ett oerhört driv i sin idrottssatsning. Under det senaste året har den nominerade lyckats bärga flertalet medaljer trots stenhård konkurrens i sin viktklass nationellt, bland annat silver i Lag-SM, guld och silvet på SM och dubbla brons på nordiska mästerskapen.

Övriga priser:

Judo
Läsårets Rookie: Isabella Eriksson Ghazinour
Läsårets Prestation: Alfred Velut
Årets unga ledare: Arvid Pagstedt

Handboll
Läsårets Rookie: Louise Johansson
Läsårets Prestation: Hallin Aziz
Årets unga ledare: Viktor Arenvang

Volleyboll
Läsårets Rookie: Malin Viktorin Larsson
Läsårets Prestation: Zeinab Kamara
Årets unga ledare: Tara Corcoran

Fotboll
Läsårets Rookie: Max Unosson
Läsårets Prestation: Levi Laurberg

Individuella idrotter
Läsårets Rookie: Adam Nohlgren
Läsårets Prestation: Algot Grönlund Eknor
Årets unga ledare: Elise Tegin

Innebandy
Läsårets Rookie: Agnes Andersson
Läsårets Prestation: Victor Stunz
Läsårets Prestation: Saga Sandberg

Dans
Läsårets Rookie: Alice Kings
Läsårets Prestation: Ida Norling
Årets unga ledare: Hanna Lindgren

Rytmisk Gymnastik
Läsårets Rookie: Tiara Nziza
Läsårets Prestation: Alma Wernborg

Ishockey
Läsårets Rookie: Johan Westman
Läsårets Prestation: Anton Andersson
Årets unga ledare: Oskar Olsson

Publicerad 11 maj 2022 klockan 22:50

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.

4 mars 2026 klockan 19:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ...
27 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren ...
30 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
22 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2026-04-10 09:57