Trenden har varit lika tydlig som illavarslande de senaste tio åren. Allmänhetens kräftfiske har gått från succéartad folkfest till avslaget tidsfördriv. Men nu kan kräftgången vara över. För första gången på väldigt länge är det muntra tongångar som ljuder när arrangören delger LindeNytt resultatet efter fisket i fredags kväll.
Precis som man kunde konstatera inför årets kräftfiske, så finns det numera gott om kräftor i vattendragen efter många år av oro och ovisshet om kräftornas status och framtid.
Som LindeNytt tidigare har rapporterat gjordes ett provfiske för ett par veckor sedan med 50 burar och samtliga platser gav en indikation på att det är betydligt fler kräftor i sjön och ån nu än tidigare.
Men fiske är fiske. Allt kan hända. I fredags kväll var det upp till bevis när starten gick klockan 17:00 och gav alla som tilldelats ett fiskeland sju timmar på sig att försöka fylla en hink eller två med de nypande läckerheterna. Och visst visade det sig finnas kräftor – på vissa platser i sådant överflöd att det nästan var löjligt.
– Det var faktiskt en kvinna som fiskade nere i Dalkarlshyttan som ringde oss och undrade vad hon skulle ta sig till. De fick så mycket kräftor att de slutade fiska redan klockan 21:30, de hade fyllt allt som gick att fylla och kunde inte ta hand om fler kräftor, skrattar Janne Gröndal, Lindessjöns FVO.
Sådana extrema fiskeframgångar hör naturligtvis till undantagen men det gör det inte mindre roligt för det.
Fisket i Dalkarlshyttan har alltid varit ett par snäpp vassare än fisket i Lindessjön och Bottenån, där kräftgången varit konsekvent. Men i fredags blev faktiskt fisket mycket bra överlag på alla platser och det är något man gläds åt i Lindessjöns FVO.
– Det blev ett kanonfiske, så här bra har det inte varit sedan rekordåren för tio år sedan, konstaterar Roland Johansson, ordf. Lindessjöns FVO.
Totalt 6956 kräftor kröp in i burarna under kvällen.
– Och av det totala antalet så har 5771 hamnat i grytorna, säger Johansson och syftar till antalet kräftor som höll måttet och kunde behållas.
Väldigt många fiskeland har fått mellan 50-100 kräftor och det är absolut ingen dålig fångst. Men sedan finns det undantag som tidigare nämnt.
– Det är flera i Dalkarlshyttan som har fått riktigt stora mängder. Det bästa fisket stannade vid siffran 341 kräftor på ett land. Ett par andra har fått runt 200 kräftor i samma område. Det mest glädjande är ändå att en som fiskade i Bottenån fick 125 kräftor på en plats som mer eller mindre inte gav något alls tidigare år, säger Roland Johansson.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.