Trenden har varit lika tydlig som illavarslande de senaste tio åren. Allmänhetens kräftfiske har gått från succéartad folkfest till avslaget tidsfördriv. Men nu kan kräftgången vara över. För första gången på väldigt länge är det muntra tongångar som ljuder när arrangören delger LindeNytt resultatet efter fisket i fredags kväll.
Precis som man kunde konstatera inför årets kräftfiske, så finns det numera gott om kräftor i vattendragen efter många år av oro och ovisshet om kräftornas status och framtid.
Som LindeNytt tidigare har rapporterat gjordes ett provfiske för ett par veckor sedan med 50 burar och samtliga platser gav en indikation på att det är betydligt fler kräftor i sjön och ån nu än tidigare.
Men fiske är fiske. Allt kan hända. I fredags kväll var det upp till bevis när starten gick klockan 17:00 och gav alla som tilldelats ett fiskeland sju timmar på sig att försöka fylla en hink eller två med de nypande läckerheterna. Och visst visade det sig finnas kräftor – på vissa platser i sådant överflöd att det nästan var löjligt.
– Det var faktiskt en kvinna som fiskade nere i Dalkarlshyttan som ringde oss och undrade vad hon skulle ta sig till. De fick så mycket kräftor att de slutade fiska redan klockan 21:30, de hade fyllt allt som gick att fylla och kunde inte ta hand om fler kräftor, skrattar Janne Gröndal, Lindessjöns FVO.
Sådana extrema fiskeframgångar hör naturligtvis till undantagen men det gör det inte mindre roligt för det.
Fisket i Dalkarlshyttan har alltid varit ett par snäpp vassare än fisket i Lindessjön och Bottenån, där kräftgången varit konsekvent. Men i fredags blev faktiskt fisket mycket bra överlag på alla platser och det är något man gläds åt i Lindessjöns FVO.
– Det blev ett kanonfiske, så här bra har det inte varit sedan rekordåren för tio år sedan, konstaterar Roland Johansson, ordf. Lindessjöns FVO.
Totalt 6956 kräftor kröp in i burarna under kvällen.
– Och av det totala antalet så har 5771 hamnat i grytorna, säger Johansson och syftar till antalet kräftor som höll måttet och kunde behållas.
Väldigt många fiskeland har fått mellan 50-100 kräftor och det är absolut ingen dålig fångst. Men sedan finns det undantag som tidigare nämnt.
– Det är flera i Dalkarlshyttan som har fått riktigt stora mängder. Det bästa fisket stannade vid siffran 341 kräftor på ett land. Ett par andra har fått runt 200 kräftor i samma område. Det mest glädjande är ändå att en som fiskade i Bottenån fick 125 kräftor på en plats som mer eller mindre inte gav något alls tidigare år, säger Roland Johansson.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.