Joacim Wessmans vision av Flugparken, är en plats där invånarna kan umgås och trivas. En oas som har fått liv med hjälp av folkets egna bidrag. Hans initiativ om att starta en insamling i syfte att uppnå detta, var därför så väldigt självklart, tycker han.-Jag tror att vi kan åstadkomma mycket mer om vi tar tag i saker och ting och gör något konkret istället för att bara rycka på axlarna och tro att det löser sig ändå, säger han.
Joacim Wessman har ett brinnande engagemang och många järn i elden samtidigt. Och ungefär så här har det alltid varit för Frövigrabben Joacim, som flyttade till huvudstaden efter gymnasiet och återvände hem på senare år.
Idag driver han en advokatfirma vid sidan av läraryrket i vilket han utbildar inom juridik. Utöver detta har han ett par styrelseuppdrag (ordförande i Bergslagens Sparbank och vice ordförande i Lindesbergs Utveckling).
-Jag älskar att engagera mig i det mesta, så när jag läste på LindeNytt hur kommunalrådet uttalade sig om Flugparken så kunde jag inte låta bli. Parken är en alldeles för viktig del av staden för att blunda för hur det ser ut. Och när inget händer, ja då får man försöka engagera sig själv och få fler att tänka i samma banor, säger Joacim.
Till dags datum har totalt 8658 kr skänkts till projektet Renovera Flugparken från privatpersoner och företag (se listan nedan). Joacim är jätteglad över denna bekräftelse på att det faktiskt finns fler som vill vara med att påverka och dessutom kan avsätta en slant ur egen plånbok.
-Jättebra! Och jag tror att fler kommer att haka på nu när det har börjat rulla. Det är roligt att folk går samman så här och engagerar sig. Parken kommer att bli en symbol för Lindesbergarnas vilja och engagemang.
Hans egna vision av Flugparken, är en levande oas där gammal som ung kan vistas och trivas tillsammans. Han tycker många av de förslag som våra läsare skrivit i tidigare kommentarer är mycket bra.
-Det här med ett stort schackspel vore ju väldigt skojigt och något som skapar aktiviteter. Och listan kan nog göras väldigt lång på området, det gäller bara att tänka till och fundera på vad man själv saknar där.
Vill du också bidra till en vackrare park?
Bankgironummer: 404-4723
Önskar du vara anonym bör du ange detta i samband med insättningen alt. kontakta LindeNytt och meddela oss.
Dessa har lämnat bidrag:
500 kr: Johan Eriksson
100 kr: Mats Kultorp
100 kr: ”Arbetslös”
100 kr: Bo Pettersson
133 kr: Robbin Andersson
1000 kr: Lindesbergs Bilskadecenter
25 kr: Carl Wessman
50 kr: Hugo Wessman
500 kr: Advokatfirman Masada AB
500 kr: Joacim Wessman
100 kr: Anders & Anna-Karin Svedjelid
100 kr: Jessica Phersson
200 kr: Brita Falck
250 kr: Thomas Axelsson
500 kr: Linde Bildelar AB
500 kr: Mattias Johansson (Hemköp)
500 kr: Fredrik Norman (LindeNytt)
700 kr: Mattias Eriksson (Euronics)
300 kr: Hans Falck
500 kr: LantbruksNet Sverige AB
1000 kr: Egeryds Service AB
1000 kr: Bergslagens Sparbank
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.