Fredrik Stenfelts flygande kamera har fört framtiden till Lindesberg. Som en, något större, humla surrar farkosten försiktigt högt över marken och filmar stora vyer eller täta närbilder som annars skulle vara svåra att få se. Flygplanets pilot står på marken och styr genom en handkontroll. Användningsområdena för den radiostyrda flygkameran är oändliga och nu kan var och en beställa flygbilder till överkomliga priser.- På några minuter kan jag få upp kameran i luften och då fota eller filma på nära eller långt håll, säger Fredrik. Den är perfekt till att fota evenemang, nyhetsreportage, naturbilder eller inspektionsbilder på tak och torn.
Det var för några veckor sedan, vid den stora skogsbranden i Morskoga, som Fredrik Stenfelts flygande kamera fick sitt elddop. Flygkameran skickades upp över hela skogsområdet och kunde filma brandens förlopp ovanifrån. Filmen publicerades i LindeNytt och Tvärsnytt och Fredrik fick ett kvitto på att hans satsning på att nu börja sälja flygbilder med en så kallad RC-helikopter ligger helt rätt i tiden.
– Förut var det ett stort företag att få ett flygfoto på exempelvis sitt hus, förklarar Fredrik. Det tog tid och var framförallt dyrt. Den nya tekniken med små förarlösa flygplan har utvecklats snabbt och nu är det relativt sett billigt att både köpa utrustning och beställa bilder.

Foto: Fredrik Stenfelt, RCFLYGFOTO
Men vem som helst kan inte sälja eller publicera fotografier tagna ovanifrån från luften. Det krävs tillstånd från både försvaret och Transportstyrelsen liksom en försäkring. För den lilla farkosten räknas som ett flygplan och Fredrik Stenfelt betraktas som pilot.
– Jag måste ha hjärnkoll på vilka bilder som säljs vidare så att inga försvarshemligheter röjs. Dessutom får man inte flyga högre än 120 meter eller flyga över människor utan överenskommelse.
Den flygande kameran, som filmar och fotar i HD-kvalitet, kommer nu att sättas i arbete. Fredrik har redan fått flera kunder som är intresserade av att han ska fota och panorera olika objekt från luften. I sommar kommer han exempelvis att fota gårdar och hus i samband med försäljning. Annars är användningsområdena oändliga och eftersom RC flygfoto också erbjuder ljudupptagning samtidigt som filmningen görs är det bara fantasin som sätter gränser.
– Misstänker man att det finns en spricka i en skorsten kan kameran hjälpa till att hitta den. Vill en skola fota alla elever på skolgården fungerar kameran perfekt. Eller filma en vy över en anläggning och lägga upp på en hemsida. Det mesta går.
Fredrik Stenfelt, som driver sitt företag RCflygfoto.se, vid sidan av sitt heltidsjobb på LantbruksNet har nu fått blodad tand. Visserligen har han sedan barnsben varit tekniknörd och alltid lekt runt med radiostyrda bilar och båtar – men nu har hobbyn blivit allvar.
– Det är jättekul att jobba med den här tekniken och jag har på köpet blivit fotointresserad, säger Fredrik. Jag letar redan efter en lite större flygande kamera att köpa in och jobbar nu med marknadsföra tjänsten gentemot privatpersoner, företag och kommuner.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.