I ett nyhetsinslag i Ekonyheterna har antalet kommuninvånare minskat radikalt från ca 23 000 till 10 000 samtidigt som antalet flyktingar årligen har ökat än mer radikalt. Lindesbergs kommun, som alltså påstås ha endast 10 000 invånare, tar emot hela 1000 flyktingar årligen, löd budskapet i etern på fredagen. Mitt i soppan av felaktigheter hamnade kommunchef Christer Lenke, som menade att det här är mycket positivt för kommunens framtid och ekonomi. Dock bör poängteras att han har svarat på en helt annan fråga egentligen.
I nyhetsinslaget blandar man ihop ”asylsökande” och ”flyktingar”. Kommunchefen svarar att flyktingmottagandet är bra för Lindesberg. Dock framstår det som att han svarar på en helt annan fråga, det vill säga att asylmottagandet är mycket bra för kommunens ekonomi och framtid. Detta i form av ökade skatteintäkter.
Migrationsverket placerar årligen cirka 1000 asylsökande på olika boenden i kommunen. Antalet flyktingar kommunen tar emot årligen är enligt avtal 65 (dock har kommunen tagit emot 160 i år enligt siffror redovisade i november).
Kommunalrådet Anders Ceder menar att det här inte är första gången som representanter från Lindesbergs kommun drabbas av dålig journalistik.
– Det är inte första gången som nyhetsredaktioner blandar ihop begreppen och gör något helt annat av sanningen, konstaterar Anders Ceder.
Han menar att ett liknande inslag slog i ansiktet på honom själv tidigare i år.
– Det var inför valet som man blandade ihop det här med asylsökande och flyktingar i ett inslag i TV, där jag blev intervjuad och ställd i en liknande situation som Christer Lenke nu hamnade i, förklarar Anders Ceder.
Inslaget på Ekonyheterna kan du höra här, 2,36 min in i sändningen
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt?programid=178
Lindesbergs kommun med ca 10 000 invånare har i år tagit emot
över 1000 flyktingar, ändå lyckas kommunen gå plus.
”Kommunchefen Christer Lenke menar att flyktingmottagning gynnar
Lindesbergs ekonomi på lång sikt utan tillströmningen av
flyktingar skulle kommunen krympa stadigt.
Lindesberg är en liten kommun i kommunsverige och
befolkningsutvecklingen skulle sjunka om vi inte hade
flyktingmottagande.
Det handlar om skatteunderlag för framtiden, ja då behöver vi
stabilisera eller helst öka invånarantalet och det gör vi nu
årligen säger Chirster Lenke till Dagens eko.”
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.