I ett nyhetsinslag i Ekonyheterna har antalet kommuninvånare minskat radikalt från ca 23 000 till 10 000 samtidigt som antalet flyktingar årligen har ökat än mer radikalt. Lindesbergs kommun, som alltså påstås ha endast 10 000 invånare, tar emot hela 1000 flyktingar årligen, löd budskapet i etern på fredagen. Mitt i soppan av felaktigheter hamnade kommunchef Christer Lenke, som menade att det här är mycket positivt för kommunens framtid och ekonomi. Dock bör poängteras att han har svarat på en helt annan fråga egentligen.
I nyhetsinslaget blandar man ihop ”asylsökande” och ”flyktingar”. Kommunchefen svarar att flyktingmottagandet är bra för Lindesberg. Dock framstår det som att han svarar på en helt annan fråga, det vill säga att asylmottagandet är mycket bra för kommunens ekonomi och framtid. Detta i form av ökade skatteintäkter.
Migrationsverket placerar årligen cirka 1000 asylsökande på olika boenden i kommunen. Antalet flyktingar kommunen tar emot årligen är enligt avtal 65 (dock har kommunen tagit emot 160 i år enligt siffror redovisade i november).
Kommunalrådet Anders Ceder menar att det här inte är första gången som representanter från Lindesbergs kommun drabbas av dålig journalistik.
– Det är inte första gången som nyhetsredaktioner blandar ihop begreppen och gör något helt annat av sanningen, konstaterar Anders Ceder.
Han menar att ett liknande inslag slog i ansiktet på honom själv tidigare i år.
– Det var inför valet som man blandade ihop det här med asylsökande och flyktingar i ett inslag i TV, där jag blev intervjuad och ställd i en liknande situation som Christer Lenke nu hamnade i, förklarar Anders Ceder.
Inslaget på Ekonyheterna kan du höra här, 2,36 min in i sändningen
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt?programid=178
Lindesbergs kommun med ca 10 000 invånare har i år tagit emot
över 1000 flyktingar, ändå lyckas kommunen gå plus.
”Kommunchefen Christer Lenke menar att flyktingmottagning gynnar
Lindesbergs ekonomi på lång sikt utan tillströmningen av
flyktingar skulle kommunen krympa stadigt.
Lindesberg är en liten kommun i kommunsverige och
befolkningsutvecklingen skulle sjunka om vi inte hade
flyktingmottagande.
Det handlar om skatteunderlag för framtiden, ja då behöver vi
stabilisera eller helst öka invånarantalet och det gör vi nu
årligen säger Chirster Lenke till Dagens eko.”
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk