I ett nyhetsinslag i Ekonyheterna har antalet kommuninvånare minskat radikalt från ca 23 000 till 10 000 samtidigt som antalet flyktingar årligen har ökat än mer radikalt. Lindesbergs kommun, som alltså påstås ha endast 10 000 invånare, tar emot hela 1000 flyktingar årligen, löd budskapet i etern på fredagen. Mitt i soppan av felaktigheter hamnade kommunchef Christer Lenke, som menade att det här är mycket positivt för kommunens framtid och ekonomi. Dock bör poängteras att han har svarat på en helt annan fråga egentligen.
I nyhetsinslaget blandar man ihop ”asylsökande” och ”flyktingar”. Kommunchefen svarar att flyktingmottagandet är bra för Lindesberg. Dock framstår det som att han svarar på en helt annan fråga, det vill säga att asylmottagandet är mycket bra för kommunens ekonomi och framtid. Detta i form av ökade skatteintäkter.
Migrationsverket placerar årligen cirka 1000 asylsökande på olika boenden i kommunen. Antalet flyktingar kommunen tar emot årligen är enligt avtal 65 (dock har kommunen tagit emot 160 i år enligt siffror redovisade i november).
Kommunalrådet Anders Ceder menar att det här inte är första gången som representanter från Lindesbergs kommun drabbas av dålig journalistik.
– Det är inte första gången som nyhetsredaktioner blandar ihop begreppen och gör något helt annat av sanningen, konstaterar Anders Ceder.
Han menar att ett liknande inslag slog i ansiktet på honom själv tidigare i år.
– Det var inför valet som man blandade ihop det här med asylsökande och flyktingar i ett inslag i TV, där jag blev intervjuad och ställd i en liknande situation som Christer Lenke nu hamnade i, förklarar Anders Ceder.
Inslaget på Ekonyheterna kan du höra här, 2,36 min in i sändningen
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt?programid=178
Lindesbergs kommun med ca 10 000 invånare har i år tagit emot
över 1000 flyktingar, ändå lyckas kommunen gå plus.
”Kommunchefen Christer Lenke menar att flyktingmottagning gynnar
Lindesbergs ekonomi på lång sikt utan tillströmningen av
flyktingar skulle kommunen krympa stadigt.
Lindesberg är en liten kommun i kommunsverige och
befolkningsutvecklingen skulle sjunka om vi inte hade
flyktingmottagande.
Det handlar om skatteunderlag för framtiden, ja då behöver vi
stabilisera eller helst öka invånarantalet och det gör vi nu
årligen säger Chirster Lenke till Dagens eko.”
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.