I ett nyhetsinslag i Ekonyheterna har antalet kommuninvånare minskat radikalt från ca 23 000 till 10 000 samtidigt som antalet flyktingar årligen har ökat än mer radikalt. Lindesbergs kommun, som alltså påstås ha endast 10 000 invånare, tar emot hela 1000 flyktingar årligen, löd budskapet i etern på fredagen. Mitt i soppan av felaktigheter hamnade kommunchef Christer Lenke, som menade att det här är mycket positivt för kommunens framtid och ekonomi. Dock bör poängteras att han har svarat på en helt annan fråga egentligen.
I nyhetsinslaget blandar man ihop ”asylsökande” och ”flyktingar”. Kommunchefen svarar att flyktingmottagandet är bra för Lindesberg. Dock framstår det som att han svarar på en helt annan fråga, det vill säga att asylmottagandet är mycket bra för kommunens ekonomi och framtid. Detta i form av ökade skatteintäkter.
Migrationsverket placerar årligen cirka 1000 asylsökande på olika boenden i kommunen. Antalet flyktingar kommunen tar emot årligen är enligt avtal 65 (dock har kommunen tagit emot 160 i år enligt siffror redovisade i november).
Kommunalrådet Anders Ceder menar att det här inte är första gången som representanter från Lindesbergs kommun drabbas av dålig journalistik.
– Det är inte första gången som nyhetsredaktioner blandar ihop begreppen och gör något helt annat av sanningen, konstaterar Anders Ceder.
Han menar att ett liknande inslag slog i ansiktet på honom själv tidigare i år.
– Det var inför valet som man blandade ihop det här med asylsökande och flyktingar i ett inslag i TV, där jag blev intervjuad och ställd i en liknande situation som Christer Lenke nu hamnade i, förklarar Anders Ceder.
Inslaget på Ekonyheterna kan du höra här, 2,36 min in i sändningen
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt?programid=178
Lindesbergs kommun med ca 10 000 invånare har i år tagit emot
över 1000 flyktingar, ändå lyckas kommunen gå plus.
”Kommunchefen Christer Lenke menar att flyktingmottagning gynnar
Lindesbergs ekonomi på lång sikt utan tillströmningen av
flyktingar skulle kommunen krympa stadigt.
Lindesberg är en liten kommun i kommunsverige och
befolkningsutvecklingen skulle sjunka om vi inte hade
flyktingmottagande.
Det handlar om skatteunderlag för framtiden, ja då behöver vi
stabilisera eller helst öka invånarantalet och det gör vi nu
årligen säger Chirster Lenke till Dagens eko.”
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.