Ann Fernholm föreläste i församlingshemmet. Foto: Jennie Larsson
En livsstilsföreläsning om socker och hälsa
På initiativ av Kina Råberg gavs idag en livsstilsföreläsning i Församlingshemmet i Lindesberg av Ann Fernholm, vetenskapsjournalist med en doktorsutbildning inom biokemi och Birgitta Höglund, matskribent och bloggare. En föreläsning som fick många reaktioner och säkert var det många som fick en tankeställare. Vad är det egentligen som händer i kroppen när vi konsumerar socker?
För Ann Fernholm var det berättelsen från en kvinna med typ 2-diabetes som öppnade hennes ögon för vad socker egentligen har för inverkan på kroppen.
Genom att lägga om sin kost till en strikt lågkolhydratskost så kunde kvinnan redan efter 2 dagar sluta med insulinsprutor, och efter 2 år hade hon tappat 40 kg i vikt, vilket var en otrolig förbättring för hennes hälsa. Detta gjorde att Ann började ifrågasätta de kostråd som gällde.
Rekommendationerna från livsmedelsverket idag är att barn mellan 2-18 år bör äta högst 8 bitar socker på en dag, och för vuxna är rekommendationen 16 bitar. Men idag finns det socker i det mesta som vi köper, utan att vi tänker på det. Exempelvis gömmer det sig massor av socker i yoghurt, flingor, juice m.m Bara i en 50 cl Cola gömmer sig hela 18 bitar socker!
-Det som innehåller mest socker är godis och läsk, näst efter saft ock kakor. När det gäller frukt så innehåller den visserligen fruktos men också viktiga vitaminer och fibrer, så jag skulle säga att färsk frukt eller också ibland torkad frukt är det bästa valet. Koncentrerad juice och fruktjuice skulle jag inte rekommendera, upplyser Ann och fortsätter:
-Forskare menar att det inte finns något som heter sockerberoende, men har ni någonsin sett ett barn skrika framför broccolin i affären?
-Vad man vet idag är att ett överflöd av glukos i kroppen, som man kan få om man inte rör sig tillräckligt och äter för mycket socker/stärkelse, rubbar balansen i kroppen och det gör att fett fastnar i levern. Detta kan i sin tur leda till levercancer, typ 2-diabetes, hjärt- och kärlsjukdomar, demens och psykisk ohälsa, påpekade Ann.
Från början var det Napoleon som introducerade socker i Europa, som importerades från Indien och var extremt dyrt! Med tiden lyckades man få fram socker från sockerbetor och i mitten av 1800 talet började de skånska bönderna odla sockerbetor, men det var inte förrän på 1930-talet som konsumtionen av socker drog igång på riktigt.
Ywonne Lindberg och Gunilla Borensjö från Bergslagspraliner. Foto: Jennie Larsson
Man såg socker som ett billigt födoämne som gav snabb energi, och man började safta och sylta i hushållen.
De var de första människorna att utsättas för extrem konsumtion av socker, och man kan se att hela 20% av den generationen också har utvecklat diabetes.
Men självklart finns alternativ till sockerbomberna, och i pausen fick besökarna tillfälle att smaka på Birgitta Höglunds fröknäcke och en god soppa. Även Bergslagspraliner fanns på plats och bjöd på små delikata praliner helt utan tillsatt socker.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.