Ann Fernholm föreläste i församlingshemmet. Foto: Jennie Larsson
En livsstilsföreläsning om socker och hälsa
På initiativ av Kina Råberg gavs idag en livsstilsföreläsning i Församlingshemmet i Lindesberg av Ann Fernholm, vetenskapsjournalist med en doktorsutbildning inom biokemi och Birgitta Höglund, matskribent och bloggare. En föreläsning som fick många reaktioner och säkert var det många som fick en tankeställare. Vad är det egentligen som händer i kroppen när vi konsumerar socker?
För Ann Fernholm var det berättelsen från en kvinna med typ 2-diabetes som öppnade hennes ögon för vad socker egentligen har för inverkan på kroppen.
Genom att lägga om sin kost till en strikt lågkolhydratskost så kunde kvinnan redan efter 2 dagar sluta med insulinsprutor, och efter 2 år hade hon tappat 40 kg i vikt, vilket var en otrolig förbättring för hennes hälsa. Detta gjorde att Ann började ifrågasätta de kostråd som gällde.
Rekommendationerna från livsmedelsverket idag är att barn mellan 2-18 år bör äta högst 8 bitar socker på en dag, och för vuxna är rekommendationen 16 bitar. Men idag finns det socker i det mesta som vi köper, utan att vi tänker på det. Exempelvis gömmer det sig massor av socker i yoghurt, flingor, juice m.m Bara i en 50 cl Cola gömmer sig hela 18 bitar socker!
-Det som innehåller mest socker är godis och läsk, näst efter saft ock kakor. När det gäller frukt så innehåller den visserligen fruktos men också viktiga vitaminer och fibrer, så jag skulle säga att färsk frukt eller också ibland torkad frukt är det bästa valet. Koncentrerad juice och fruktjuice skulle jag inte rekommendera, upplyser Ann och fortsätter:
-Forskare menar att det inte finns något som heter sockerberoende, men har ni någonsin sett ett barn skrika framför broccolin i affären?
-Vad man vet idag är att ett överflöd av glukos i kroppen, som man kan få om man inte rör sig tillräckligt och äter för mycket socker/stärkelse, rubbar balansen i kroppen och det gör att fett fastnar i levern. Detta kan i sin tur leda till levercancer, typ 2-diabetes, hjärt- och kärlsjukdomar, demens och psykisk ohälsa, påpekade Ann.
Från början var det Napoleon som introducerade socker i Europa, som importerades från Indien och var extremt dyrt! Med tiden lyckades man få fram socker från sockerbetor och i mitten av 1800 talet började de skånska bönderna odla sockerbetor, men det var inte förrän på 1930-talet som konsumtionen av socker drog igång på riktigt.
Ywonne Lindberg och Gunilla Borensjö från Bergslagspraliner. Foto: Jennie Larsson
Man såg socker som ett billigt födoämne som gav snabb energi, och man började safta och sylta i hushållen.
De var de första människorna att utsättas för extrem konsumtion av socker, och man kan se att hela 20% av den generationen också har utvecklat diabetes.
Men självklart finns alternativ till sockerbomberna, och i pausen fick besökarna tillfälle att smaka på Birgitta Höglunds fröknäcke och en god soppa. Även Bergslagspraliner fanns på plats och bjöd på små delikata praliner helt utan tillsatt socker.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...