Ann Fernholm föreläste i församlingshemmet. Foto: Jennie Larsson
En livsstilsföreläsning om socker och hälsa
På initiativ av Kina Råberg gavs idag en livsstilsföreläsning i Församlingshemmet i Lindesberg av Ann Fernholm, vetenskapsjournalist med en doktorsutbildning inom biokemi och Birgitta Höglund, matskribent och bloggare. En föreläsning som fick många reaktioner och säkert var det många som fick en tankeställare. Vad är det egentligen som händer i kroppen när vi konsumerar socker?
För Ann Fernholm var det berättelsen från en kvinna med typ 2-diabetes som öppnade hennes ögon för vad socker egentligen har för inverkan på kroppen.
Genom att lägga om sin kost till en strikt lågkolhydratskost så kunde kvinnan redan efter 2 dagar sluta med insulinsprutor, och efter 2 år hade hon tappat 40 kg i vikt, vilket var en otrolig förbättring för hennes hälsa. Detta gjorde att Ann började ifrågasätta de kostråd som gällde.
Rekommendationerna från livsmedelsverket idag är att barn mellan 2-18 år bör äta högst 8 bitar socker på en dag, och för vuxna är rekommendationen 16 bitar. Men idag finns det socker i det mesta som vi köper, utan att vi tänker på det. Exempelvis gömmer det sig massor av socker i yoghurt, flingor, juice m.m Bara i en 50 cl Cola gömmer sig hela 18 bitar socker!
-Det som innehåller mest socker är godis och läsk, näst efter saft ock kakor. När det gäller frukt så innehåller den visserligen fruktos men också viktiga vitaminer och fibrer, så jag skulle säga att färsk frukt eller också ibland torkad frukt är det bästa valet. Koncentrerad juice och fruktjuice skulle jag inte rekommendera, upplyser Ann och fortsätter:
-Forskare menar att det inte finns något som heter sockerberoende, men har ni någonsin sett ett barn skrika framför broccolin i affären?
-Vad man vet idag är att ett överflöd av glukos i kroppen, som man kan få om man inte rör sig tillräckligt och äter för mycket socker/stärkelse, rubbar balansen i kroppen och det gör att fett fastnar i levern. Detta kan i sin tur leda till levercancer, typ 2-diabetes, hjärt- och kärlsjukdomar, demens och psykisk ohälsa, påpekade Ann.
Från början var det Napoleon som introducerade socker i Europa, som importerades från Indien och var extremt dyrt! Med tiden lyckades man få fram socker från sockerbetor och i mitten av 1800 talet började de skånska bönderna odla sockerbetor, men det var inte förrän på 1930-talet som konsumtionen av socker drog igång på riktigt.
Ywonne Lindberg och Gunilla Borensjö från Bergslagspraliner. Foto: Jennie Larsson
Man såg socker som ett billigt födoämne som gav snabb energi, och man började safta och sylta i hushållen.
De var de första människorna att utsättas för extrem konsumtion av socker, och man kan se att hela 20% av den generationen också har utvecklat diabetes.
Men självklart finns alternativ till sockerbomberna, och i pausen fick besökarna tillfälle att smaka på Birgitta Höglunds fröknäcke och en god soppa. Även Bergslagspraliner fanns på plats och bjöd på små delikata praliner helt utan tillsatt socker.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...