Kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Företagsklimatet: Fortsatt långt efter andra kommuner – men ”det går åt rätt håll”

Samtidigt som grannkommunen Ljusnarsberg likt en raket skjuter i höjden, är Lindesberg fortsatt kvar i bottenskiktet när Svenskt Näringsliv rankar kommunerna i 2020 års företagsklimat. Trots placeringen är kommunen positiv och menar att det går åt rätt håll.
– Vi har klättrat några placeringar uppåt och det rör på sig i det långsiktiga arbete vi gör. Vi behöver göra en resa och jobba uthålligt och målfokuserat med att förändra upplevelsen av att driva ett företag i Lindesbergs kommun. Vår service, de tjänster vi erbjuder och delarna i det företagsklimat Lindesbergs kommun ansvarar för ska stadigt bli ännu bättre, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

Klicka för större bild. Kartbild: Svenskt Näringsliv

Bland landets 290 kommunen placerar sig Lindesbergs kommun på plats 285. Det är visserligen en förbättring med fyra placeringar jämfört med fjolåret, men ändå svårt att tolka som ett trendbrott i dess rätta bemärkelse. Samtidigt återspeglas ett omvänt scenario i grannkommunen Ljusnarsberg som numera återfinns i topp 50.

– Företagarna i Ljusnarsberg ger företagsklimatet i kommunen allt bättre betyg och därmed den bästa placering någonsin i Svenskt Näringslivs ranking. Efter ett rejält kliv uppåt ligger Ljusnarsberg nu på topp 50 i landet och skillnaden om de andra kommunerna i norra länsdelen blir allt större, säger Karl Hulterström på Svenskt Näringsliv Örebro.

Ljusnarsberg klättrar hela 83 placeringar till plats 49. Näringslivsutvecklare Mikael Haapala säger till Svenskt Näringsliv, att man lägger fokus på det näringslivsfrämjande arbetet istället för en massa projekt. Han menar också att det är viktigt att vara flexibla och snabbfotade när någon har planer de vill förverkliga.

Lindesbergs placering kommenteras av kommunchef Henrik Arenvang i ett pressmeddelande:

Lindesberg kommuns företagsklimat går åt rätt håll
Lindesbergs kommun hamnar på plats 285 i Svenskt Näringslivs ranking av företagsklimatet i Sveriges kommuner. Det är 4 placeringar uppåt från föregående års plats.

– Vi har klättrat några placeringar uppåt och det rör på sig i det långsiktiga arbete vi gör. Vi behöver göra en resa och jobba uthålligt och målfokuserat med att förändra upplevelsen av att driva ett företag i Lindesbergs kommun. Vår service, de tjänster vi erbjuder och delarna i det företagsklimat Lindesbergs kommun ansvarar för ska stadigt bli ännu bättre, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

Relationer och service
Den största delen av resultatet i rankingen baseras på enkätsvar från företag i kommunen. Sen förra årets placering har Lindesbergs kommun jobbat med att utifrån svaren identifiera vilka förbättringsområden i kommunens verksamheter som ska prioriteras för att skapa ett bättre företagsklimat. Nu ska svaren från de senaste årens mätningar analyseras djupare och förbättringsåtgärderna som det löpande jobbas med ska justeras lite till.

– Det handlar framförallt om upplevelsen av vår service och våra relationer med företagen. Rankingen baseras på många olika parametrar. Många delar kan vi påverka vissa delar kan vi inte påverka. Vi ser att det går bra för företag i vår kommun men vi har definitivt områden som vi behöver jobba med både på kort och lång sikt, säger Henrik Arenvang.

Delar som utgör resultatet
Rankingen som Svenskt Näringsliv gör baseras till två tredjedelar av enkätsvar från företagare. En tredjedel av svaren baseras på statistik från SCB. Företagens upplevelse av hur det är att driva ett företag i Lindesbergs kommun är den del som påverkar mest i rankingen.

Övriga parametrar handlar bland annat om nivån på kommunalskatten, hur stor andel kommunen gör saker i egen regi, kommunens service, attityder och handläggningstider. ITnät och infrastruktur tas med i rankingen. Även delar som attityder och inställningen till företagande hos invånare, skolans, tjänstemän, politiker och media väger in i resultatet.

Publicerad 23 september 2020 klockan 10:11

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter ...
28 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-04-10

2026-10-01 08:59