Författaren Magnus Ljunggren gästade ikväll Lindesbergs bibliotek. Foto: Ida Lindkvist
Författar-Magnus bjöd på hemtrevligt besök
Magnus Ljunggren, barn- och ungdomsförfattaren som idag har en spridning på sina böcker runtom i hela landet, besökte idag Lindesbergs stadsbibliotek. Där berättade han om sin första bok, hur man blir publicerad och populär författare trots dyslexi, och självfallet passade han också på att ta ”selfies” med ungdomarna.
Magnus Ljunggren kommer från Sundsvall, en stad som han själv i yngre dagar upplevde som en tråkig håla. Han är numer bosatt i Stockholm tillsammans med sin fru och deras tre barn, men har även ett sommarställe strax utanför Lindesberg så trakterna häromkring är för honom välkända. Ikväll utgjorde han stadsbibliotekets författarbesök, och även om uppslutningen inte var vad den kunde ha varit, så blev det ett trivsamt gäng som gärna lyssnade på det Magnus hade att berätta.
– Jag har skrivit rätt mycket böcker, och GIG1 var den första boken som jag skrev. Det är tio år sedan nu, då var jag 45.
– Innan det skrev jag TV-manus, och det var ju förstås kul, jag fick ju betalt för att skriva för första gången och de betalade bra. Det var en boom där på 90-talet, men så kom Big Brother, och då insåg man att det inte behövdes så mycket manus som kostade pengar. Men jag skrev rätt många manus, men inte ett enda blev det något med. Och det var inte jätteroligt i längden. GIG1 var tänkt att den skulle bli en TV-serie från början, men så fick det bli en bok, berättar Magnus.
Magnus första bok. Foto: Ida Lindkvist
Magnus visar ungdomarna sin bok ”Skärvor av J”.
– Den utspelar sig faktiskt i Lindesberg, men är lite fiktiv, men man kan tänka att det faktiskt är här, säger Magnus och när en av tjejerna ska gå skickar han med henne den hem, signerad och redo att läsas.
– Man kan skriva allt, bara man vet vad man ska skriva, om ni förstår vad jag menar, säger Magnus eftertänksamt och bollar idéer med sällskapet om på vilka olika sätt man skulle kunna läsa en bok, och de får även berätta vad de tycker om att läsa.
Magnus själv är dyslektiker, något som inte helt självklart går hand i hand med författande.
– Jag kan fortfarande inte stava, och jag har fått kämpa hårt för att lära mig läsa, det gick sakta. Bokstäverna är egentligen bara en ytlig del, det är det som finns bakom texten som är det viktiga. Bokstäverna går alltid att fixa till med hjälp av ett rättstavningsprogram eller en fröken.
Magnus hade med sig många av sina böcker. Foto: Ida Lindkvist
– Men mina kompisar läste böcker och de var jättesnabba, och ville jag vara med och snacka på rasterna så var jag ju
Magnus berättar om sin bok. Foto: Ida Lindkvist
tvungen att läsa någon ”Dante” eller ”Tvillingdeckarna”, säger Magnus och skrattar milt.
Det bästa med att skriva tycker Magnus är att man kan berätta saker, man liksom skriver ett meddelande som författaren sedan lämnar vidare till någon, om denne vill läsa alstret.
– Som liten var jag duktig på att fantisera ihop saker, och jag och mina kompisar höll på mycket med teater och vi hittade på radioprogram.
Magnus böcker riktar sig till små barn och tonåringar, glappet däremellan kan han inte riktigt förklara. Men något som står helt klart är att hans böcker har blivit visade stor uppskattning.
– Jag hamnade på en 40:e plats på utlåningslistan 2014.
Magnus såg till att avsluta träffen med att ta ”selfies” tillsammans med ungdomarna, här tillsammans med Emilia. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
FotoFredag: Sötchock
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla ...