Fabrikschef Rickard Morén, Tor Lundkvist EVP Operations, samt Jan-Erik Eriksson som är programledare för projekten skruvade i de första bultarna. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Första stålet på plats på BillerudKorsnäs nya sodapanna
Fabrikschef Rickard Morén, Tor Lundkvist EVP Operations, samt Jan-Erik Eriksson som är programledare för projekten skruvade i de första bultarna. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Första stålet på plats på BillerudKorsnäs nya sodapanna
Den 28 januari 2021 tog BillerudKorsnäs styrelse beslut om att investera 2,6 miljarder kronor i en ny sodapanna vid anläggningen i Frövi. Under torsdagen firade man att det första stålet nu kommit på plats, genom en ”första bultdragningscermoni”.
– Bruket har i nästan 20 år kämpat och diskuterat en ny sodapanna, många kloka människor har varit involverade under många år, och nu sker det äntligen, sade fabrikschef Rickard Morén.
BillerudKorsnäs enorma sodapanna står inför ett skifte till en nyare och mer miljövänlig sådan, något som firades stort under torsdagen. Fabrikschef Rickard Morén, Tor Lundkvist EVP Operations, samt Jan-Erik Eriksson som är programledare för projekten fanns på plats för att symboliskt skruva i de första bultarna i stålskelettet som kommer att omsluta den nya pannan när den är färdig.
– Idag skruvar vi i bultar i tre olika färger, som alla symboliserar de olika delarna i projektet. En brun, en grön och en blå, säger Tor innan trion greppar sina skruvdragare och drar i de första bultarna.
Den nya pannan kommer mäta cirka 140 meter inklusive skorsten när den är färdig, och kommer vara något expanderbar jämfört med den gamla.
Den gamla sodapannan i blått och vitt skymtas i bakgrunden. Foto: Jennie Einarsson
– Sodapannor har bara en livslängd på ungefär 50 år, så den gamla behöver ersättas då den har gjort sina år. Den är ju kärnan i ett sådant här bruk, fungerar inte den så stannar allt, så huvudsyftet med den nya är att säkerställa driften av bruket helt enkelt. Idag återvinner man alla kemikalier i ett sådant här modernt bruk och det är sodapannan som är den stora kemiska reaktorn i den processen, berättar Jan-Erik.
Projektet med den nya sodapannan påbörjades för lite mer än ett år sedan, och fick en något tuffare start än man hade hoppats på med en hel del utmaningar längs vägen.
– Coronakrisen kom precis när vi började projektet, sedan kom diskussion om cementa då vi inte visste om det skulle finnas betong, och nu kriget i Ukraina som har medfört att priser och leveranstider på stål är väldigt osäkra. Det är lite andra utmaningar än vad man kan kanske har normalt i ett projekt, men vi har ändå lyckats hålla både tidsplan och budget, säger Jan-Erik.
Fabrikschef Rickard Morén. Foto: Jennie Einarsson
Förutom att man säkrar driften av själva bruket så säkerställer man även att det finns arbetstillfällen på orten, samtidigt som man tar ännu ett kliv mot sin målsättning om att bli 100 procent fossilfria.
– Det betyder mycket att vi säkerställer att vi har ett system av kartongfabriker som består av integrat, vilket gör att kan ha en bra produktionskostnad och en hållbar och långsiktig överlevnad. Vi är till 97 procent fossilfria redan idag, en stor del av det som är kvar är startolja, det som man använder när pannan tänds, men nu har vi fattat beslut om att den nya pannan ska kunna använda beckolja istället. Det kommer inte göra att vi blir 100 procent fossilfria, men det kommer ta oss en lång bit på vägen. Vårt mål är att bli 100 procent fossilfria till 2026, avslutar Rickard Morén.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.