Förtroendet för våra förtroendevalda är lågt i Lindesbergs kommun. Det visar en färsk rapport från Statistiska Centralbyrån. Siffrorna visar också att väldigt många inte ser någon möjlighet att påverka politikerna i deras beslut eller att få dem att lyssna på folkets synpunkter.
SCB:s medborgarundersökning genomfördes i höstas. Totalt 1000 personer i åldrarna 18-84 år tillfrågades och 530 besvarade enkäten. Undersökningen har nu sammanställts i en rapport i vilken man presenterar ett index över hur invånarna uppfattar sin kommun och de som styr i kommunen.
Bland annat har de tillfrågade fått betygsätta hur man uppfattar t ex utbildningsmöjligheter, boende, trygghet, kommunikationer, arbetsmöjligheter med mera. Betygsskalan är 1-10 där 1 är lägsta och 10 högsta. Medelbetyget över landet gav ett index på 60, Lindesberg nådde dock inte ens rekommendationen 55 utan stannade på 52.
Kanske mest alarmerande är att invånarna i Lindesbergs kommun ger politikerna ett mycket lågt betyg. Vad gäller ”förtroende” gav endast omkring 10 procent ett högt betyg till politikerna, dvs att man har stort förtroende. Resterande svar är jämnt fördelat på lågt- och mellanbetyg.
I frågor gällande ”påverkan”, dvs hur man uppfattar att politikerna lyssnar och tar till sig folkets synpunkter och åsikter, är betyget ännu lägre. Endast mellan 5-9 procent har gett höga betyg på de olika frågorna rörande påverkan. Här är resterande svar inte lika jämnt fördelat som i föregående fråga. Majoriteten ger nämligen ett lågt betyg.
En av de ”träffade” i enkäten är Folkpartiets Göran Gustafsson. Han menar att det är mycket viktigt att politikerna verkligen tar det här på allvar.
-Det är oroväckande och en tydlig signal som vi måste ta på fullaste allvar, säger Göran.
Att vända trenden är dock inget man gör i en nysning. Ett förtroende bygger man upp över en längre period och genom korrekt fattade beslut, men Göran menar att det går att hitta arbetsformer som både kan påskynda processen och samtidigt bibehålla förtroendegraden.
-Det måste styras upp och det bästa vore om vi fick en förtroendegrupp i vilken en representant från varje parti sitter med och arbetar fram hur kommunen skall styras. Denna grupp skall vara ett lyhört arbetsteam med öronen riktade direkt ut mot folket. Jag är övertygad om att det är rätt väg att gå, säger Göran Gustafsson, Folkpartiet i Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.