Förtroendet för våra förtroendevalda är lågt i Lindesbergs kommun. Det visar en färsk rapport från Statistiska Centralbyrån. Siffrorna visar också att väldigt många inte ser någon möjlighet att påverka politikerna i deras beslut eller att få dem att lyssna på folkets synpunkter.
SCB:s medborgarundersökning genomfördes i höstas. Totalt 1000 personer i åldrarna 18-84 år tillfrågades och 530 besvarade enkäten. Undersökningen har nu sammanställts i en rapport i vilken man presenterar ett index över hur invånarna uppfattar sin kommun och de som styr i kommunen.
Bland annat har de tillfrågade fått betygsätta hur man uppfattar t ex utbildningsmöjligheter, boende, trygghet, kommunikationer, arbetsmöjligheter med mera. Betygsskalan är 1-10 där 1 är lägsta och 10 högsta. Medelbetyget över landet gav ett index på 60, Lindesberg nådde dock inte ens rekommendationen 55 utan stannade på 52.
Kanske mest alarmerande är att invånarna i Lindesbergs kommun ger politikerna ett mycket lågt betyg. Vad gäller ”förtroende” gav endast omkring 10 procent ett högt betyg till politikerna, dvs att man har stort förtroende. Resterande svar är jämnt fördelat på lågt- och mellanbetyg.
I frågor gällande ”påverkan”, dvs hur man uppfattar att politikerna lyssnar och tar till sig folkets synpunkter och åsikter, är betyget ännu lägre. Endast mellan 5-9 procent har gett höga betyg på de olika frågorna rörande påverkan. Här är resterande svar inte lika jämnt fördelat som i föregående fråga. Majoriteten ger nämligen ett lågt betyg.
En av de ”träffade” i enkäten är Folkpartiets Göran Gustafsson. Han menar att det är mycket viktigt att politikerna verkligen tar det här på allvar.
-Det är oroväckande och en tydlig signal som vi måste ta på fullaste allvar, säger Göran.
Att vända trenden är dock inget man gör i en nysning. Ett förtroende bygger man upp över en längre period och genom korrekt fattade beslut, men Göran menar att det går att hitta arbetsformer som både kan påskynda processen och samtidigt bibehålla förtroendegraden.
-Det måste styras upp och det bästa vore om vi fick en förtroendegrupp i vilken en representant från varje parti sitter med och arbetar fram hur kommunen skall styras. Denna grupp skall vara ett lyhört arbetsteam med öronen riktade direkt ut mot folket. Jag är övertygad om att det är rätt väg att gå, säger Göran Gustafsson, Folkpartiet i Lindesberg.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.