När ombyggnaden av Kristinavägen påbörjades i början av 2000-talet, minskade antalet fordon som passerar per dygn med ett par tusen, enligt siffror presenterade av dåvarande trafikingenjör Jan Gustavsson. Slutsatsen idag är att det var så kallad onödig trafik som upphörde, d.v.s. trafik som endast for igenom staden utan stopp. – Innan ombyggnaden användes Lindesbergs centrum som genomfart av ganska många trafikanter och den trafiken upphörde medan övrig trafik inte har minskat alls, berättar trafikingenjör Mats Lidestig som tog över Jan Gustavssons tjänst 2007.
De senaste mätningarna visar att totalt ca 10 000 fordon passerar via Kristinavägen och Järnvägsgatan per dygn. Det är siffror som ligger i nivå med mätningar genomförda tidigt under ombyggnaden av Kristinavägen och innan Järnvägsgatan öppnades som avlastningsled.
Trafikintensiteten har därmed varit konstant sedan etapp 1 av ombyggnaden påbörjades och inte, som bland annat näringsidkare befarat, minskat i takt med att fler kvarter byggdes om.
– Man kan se att genomfartstrafiken valde nya vägar som det hänvisades till medan övrig trafik inte har påverkats alls av ombyggnaden. Den trafik som är viktig för centrum är konstant, förklarar Mats Lidestig.
Mätningarna visar att bland annat Banvägen har blivit ett alternativ för den trafik som inte har ärenden i centrum.
– Banvägen har enligt de senaste mätningarna 1349 fordon per dygn, säger Lidestig.
Det är en ökning med ca 550 fordon jämfört med mätningar gjorda innan Kristinavägen byggdes om.
Att trafiken är konstant i centrum är något som avviker från ett nationellt snitt. Mätningar säger att mängden fordon ökar generellt och speciellt i städer där man öppnar nya gator för att filtrera trafik från tidigare huvudled.
– När man öppnar en ny gata till centrum blir det också lättare att ta sig dit. Resultatet är en ökad trafik. Den ökningen har dock uteblivit i Lindesberg, säger Lidestig och refererar till då Järnvägsgatan öppnades som alternativ väg in i centrum.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.