Förvirring kring knivlagen – får hantverkare inte bära kniv?
Under en och samma helg beslagtog polisen i Lindesberg fem knivar – något som ledde till att man via sociala medier påminde allmänheten om att det enligt svensk lag är förbjudet att bära kniv på allmän plats. Detta väckte frågor om vad som egentligen gäller för hantverkare, som ofta bär kniv i sin yrkesroll. Kommissarie Stefan Toll och polisassistent Nicole Mitakidou hjälper till att reda ut saken.
– Det handlar om sunt förnuft, vi gör självklart alltid en bedömning av omständigheterna, säger Nicole Mitakidou.
För ett par veckor sedan fick polisen i Lindesberg samtal från oroliga medborgare som hade uppmärksammat en berusad man med två synliga knivar inne på en krog.
– Det handlade om en man som arbetar som hantverkare och som var ute på afterwork. Han var ganska berusad och hade sina hängselbyxor på sig med två stora knivar synligt fästa på bröstet. Det visade sig att han bar totalt tre knivar. I det fallet gjorde vi bedömningen att han uppenbart inte befann sig där i egenskap av hantverkare, förklarar polisassistent Nicole Mitakidou.
Kommissarie Stefan Toll och polisassistent Nicole Mitakidou. Foto: Polisen
Med anledning av händelsen publicerade polisen i Lindesberg ett inlägg i sociala medier för att påminna om att det enligt svensk lag är förbjudet att bära kniv på allmän plats. Kommissarie Stefan Toll och Nicole Mitakidou betonar att sunt förnuft bör råda – både för allmänheten och för hantverkare.
– Säg att du är i tjänst och ska in i butiken för att köpa lunch – då kan du lämna kniven kvar i företagsbilen. Det är däremot inte tillåtet att ha kniv i en privat bil på allmän plats, men det är en skillnad. Använder du bilen i yrket som hantverkare är det inte en privat bil. Självklart får man som hantverkare ha kniv i en företagsbil på allmän plats. Vi gör alltid en bedömning utifrån omständigheterna – det är inte automatiskt ett brott bara för att du har en kniv, förklarar Nicole.
– Det kan även handla om privat bruk. Till exempel om du är på väg till en fiskesjö med fiskeutrustning och en filékniv. Då gör vi en bedömning om utrustningen är rimlig i sammanhanget. Men om du åker omkring vecka efter vecka med samma fiskeutrustning och vi påträffar dig flera gånger med kniv – då kanske vi rapporterar nästa gång, tillägger Stefan Toll.
Att fem knivar tas i beslag under en och samma helg hör dock inte till vanligheterna i polisområdet.
– Det var till viss del en slump, men vi påträffar då och då knivar på platser där de inte hör hemma. Ofta handlar det om osäkra personer som bär kniv för att de rör sig i kretsar där narkotika och stök förekommer. Det är sällan vi tar knivar från hantverkare, men ibland händer det – särskilt om de har dem med sig på krogen, säger Stefan.
AI-genererad bild på olika knivmodeller. Bild: Polisen
Den 1 juli 2022 skärptes straffen för brott mot knivlagen. I dag kan en överträdelse ge böter eller fängelse i upp till ett år. Vid grovt brott kan straffet bli fängelse i minst sex månader och upp till två år.
– Oftast handlar det om böter, men vid grovt brott kan det bli fängelse. Om någon tar med sig en kniv på krogen finns risk att andra börjar vifta med den. Om du är onykter och en kompis får för sig att ta kniven från dig – då kan det till och med röra sig om ett grovt brott, förklarar Nicole.
Stefan och Nicole understryker att om kniven bärs i tjänsten kan det vara befogat, men vid privata ärenden betraktas man inte längre som hantverkare i lagens ögon.
– Är man osäker kan man läsa på nätet vad som gäller – det står tydligt. Är du minsta osäker är det bättre att lämna kniven hemma. Sunt förnuft är det som gäller – med tre utropstecken! avslutar Nicole.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.