På söndag kommer ett antal företag och föreningar att göra upp i en vänskaplig fotbollsturnering på ”Orielfältet” på industriområdet. Det är restaurangen Bistro Bellman som arrangerat en turnering i ett försök att föra företagen och företagarna närmare varandra och bli mer öppna för samarbeten.
Redan nu har ett 10-tal företag anmält sig till turneringen, som arrangeras av Besim Celik med personal.
Besim tycker att företagarna är för anonyma inför varandra, att det saknas ett gediget samarbete mellan stadens företagare. Han hoppas därför att turneringen ska bli en kul tillställning där man får chansen att lära känna varandra lite bättre.
-Jag hoppas det. Det behövs ju ett starkare samarbete mellan företagen, jag hoppas verkligen att det här kan vara ett sätt att komma en bit på väg, förklarar Besim.
Tillställningen kommer att äga rum på söndag med start klockan 14:00. Alla som vill vara med som publik är välkomna, men det finns också platser kvar för fler lag.
-Vill fler företag vara med så är det bara de kontaktar mig. Ju fler desto bättre, säger Besim glatt.
Klara för spel på söndag är:
Bistro Bellman – FC-kiosken – Hemköp – ICA Supermarket – Jalla Jalla – Linde Golfklubb – Lindesbergs Stadshotell – Lindeträffen – Meritor – Wilhelmssons Bygg – ”Waddes gäng”.
Kontakt för anmälan:
Tel 171 05 eller 070-665 67 17
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
Två personbilar kolliderade i centrala Lindesberg på onsdagen. Enligt polisen skall det ha varit upprörd stämning mellan inblandade parter.
– Vi är på plats och medlar, det har varit lite tjafs, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunstyrelsen möte, den 26 augusti, röstade en majoritet för att avveckla Vedevågs skola. NA skrev: hur övriga partier ställer sig i denna fråga kommer att visa sig i kommunfullmäktige. Kristdemokraterna hade ingen representation på detta möte, hade vi haft det skulle vi reserverat oss mot beslutet.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Sedan förra veckan har en starkt hotad och extremt sällsynt fågel från Asien hållit till utanför Örebro. En stäppörn. Första någonsin i Närke faktiskt. Denna rovfågel är en flyttfågel och häckar inte i Sverige. Den ses ändå nästan årligen i södra Sverige och den allra första dokumenterade observationen gjordes i Falsterbo år 1964.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Fredagens kräftfiske i Lindesberg blev en blöt tillställning, då ett häftigt skyfall drog in under kvällen. Trots kallduschen var dock humöret på topp hos de yngre deltagarna, som förväntansfullt vittjade både burar och håvar i jakt på kräftor.
– Bra, pappa! ropar snart treåriga Tuva när hennes pappa vittjar en av sina burar.