Dagen före julafton gick en dröm i uppfyllelse för mig. Men jag börjar med att berätta lite om dagarna före allt detta hände.
Foto: Sami Rahkonen
Jag hade jobbat ett nattpass och därefter åkte jag direkt till ett område där det hade rapporterats om att några hade sett en rovfågel som jag i så många har drömt om att bara få uppleva med egna ögon och även fotografera, men då går vi till nästa nivå av drömmar. Jag talar om världens snabbaste fågel – och inte nog med det utan det är också världens snabbaste djur. Jag talar om pilgrimsfalken.
Foto: Sami Rahkonen
Tillbaka till dagen efter mitt nattpass. Jag åkte till en av de platser där den hade setts till. En kyrka. Jag spenderade flera timmar på platsen. Jag gick bara runt och runt. Till slut hade jag skapat mig en rutt och gick den fram och tillbaka. Då jag inte hade sovit på över ett dygn, kände jag att mitt tålamod inte var som det brukar vara när man haft en god natts sömn. Dessutom hade jag inte heller passande kläder för att stå i kylan i flera timmar, så jag fick känna mig besegrad och åkte hem igen.
Foto: Sami Rahkonen
Några dagar senare. 22:e december och jag hade ingenting särskilt planerat för dagen. Den senaste tiden hade jag följt rapporter om fågelarter dagligen – och att man hade sett en pilgrimsfalk ungefär varannan dag och just den 22:e var en sådan dag. Jag lät bilen står och valde istället att ta bussen då de platser jag hade planerat att besöka ändå låg centralt och var lättillgängligt med buss.
Foto: Sami Rahkonen
Det tog bara 15 minuter efter att jag hade klivit av bussen, så hade jag lyckats få se denna pilgrimsfalk när den uppehöll sig vid en kyrka. Jag hade nöjet att få se den jaga runt byggnaden – men också att få se den stillasittandes i all sin prakt.
Foto: Sami Rahkonen
Jag fick möjligheten att se pilgrimsfalken i ca 30 minuter, hela tiden runt kyrkan. Därefter tror jag att det blev för mycket människor i rörelse runt kyrkan, då det var gudstjänst och andra aktiviteter, denna dag.
Vädret kunde ha varit bättre men jag är så otroligt glad över att ha bilder på världens snabbaste djur som under sin jakt kan nå en topphastighet på nästan 400 km/h.
Känn på den!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ett omfattande arbete med vatten och avlopp startar nu på industrirakan i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.