Under eftermiddagen vällde elever in från kommunens högstadier och gymnasiet till arbetsmarknadsmässan på Lindesberg Arena. 63 utställare från många olika branscher ställde ut för att skapa kontakter med ungdomarna och prata framtidsutsikter.- Det är ett bra sätt att träffa ungdomar som funderar på sitt yrkesval, förklarar Rickard Petterstén, från Försvarmakten. Vi deltar regelbundet på mässor av detta slag för att informera och berätta om hur det är att jobba i försvaret.
Förra året var första gången som Lindesbergs kommun tillsammans med Arbetsförmedlingen och Entreprenörskap i skolan anordnade en arbetsmarknads för skolungdomar. I år valde man att lägga mässan på en eftermiddag och under mässans första timmar var det fullt av besökare i Arenan.
– Vi är jättenöjda, säger mässarrangör Camilla Brynte. Det här är ett mycket bra tillfälle för både ungdomar och utställare att knyta värdefulla kontakter.

I år var det hela 63 utställare och bland dem fanns kommunen, Svenska kyrkan, Universitetet och försvaret. Många lokala privata företag fanns med, exempelvis Mäklarhuset, Lindesbergs VVS och Stadshotellet. Mässmontrarna hade arrangerats branschvis.
– Vår tanke var att varje gymnasieprogram lätt ska kunna hitta sin bransch bland alla utställare, förklarar Camilla Brynte. På så sätt få eleverna en direkt koppling till sitt gymnasieval.
Rickard Petterstén, yrkesinformatör från Förvarsmakten var nöjd över antalet besökare idag.
– Det är viktigt att ungdomar har kunskap om olika yrkesbranscher och vilka olika jobb det finns att välja på. Genom att träffas och diskutera med oss och andra så underlättas ungdomarnas framtida val.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.