Under eftermiddagen vällde elever in från kommunens högstadier och gymnasiet till arbetsmarknadsmässan på Lindesberg Arena. 63 utställare från många olika branscher ställde ut för att skapa kontakter med ungdomarna och prata framtidsutsikter.- Det är ett bra sätt att träffa ungdomar som funderar på sitt yrkesval, förklarar Rickard Petterstén, från Försvarmakten. Vi deltar regelbundet på mässor av detta slag för att informera och berätta om hur det är att jobba i försvaret.
Förra året var första gången som Lindesbergs kommun tillsammans med Arbetsförmedlingen och Entreprenörskap i skolan anordnade en arbetsmarknads för skolungdomar. I år valde man att lägga mässan på en eftermiddag och under mässans första timmar var det fullt av besökare i Arenan.
– Vi är jättenöjda, säger mässarrangör Camilla Brynte. Det här är ett mycket bra tillfälle för både ungdomar och utställare att knyta värdefulla kontakter.

I år var det hela 63 utställare och bland dem fanns kommunen, Svenska kyrkan, Universitetet och försvaret. Många lokala privata företag fanns med, exempelvis Mäklarhuset, Lindesbergs VVS och Stadshotellet. Mässmontrarna hade arrangerats branschvis.
– Vår tanke var att varje gymnasieprogram lätt ska kunna hitta sin bransch bland alla utställare, förklarar Camilla Brynte. På så sätt få eleverna en direkt koppling till sitt gymnasieval.
Rickard Petterstén, yrkesinformatör från Förvarsmakten var nöjd över antalet besökare idag.
– Det är viktigt att ungdomar har kunskap om olika yrkesbranscher och vilka olika jobb det finns att välja på. Genom att träffas och diskutera med oss och andra så underlättas ungdomarnas framtida val.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.